Najkrajšie pyramídy sveta – živá história (2.časť)

Fascinujúce odkazy minulosti, ktoré ešte musíme objaviť

V tomto pokračovaní článku o najkrajších pyramídach sveta si predstavíme ďalšie dychberúce stavby.

#A, Chrám Brihadišvára – India

#B, Pyramídy v Gíze

#C, El Castillo – Yucatán, Mexiko

#A, Chrám Brihadišvára – India

Chrám Brihadisvara je majestátna hinduistická pyramídová stavba nachádzajúca sa v indickom meste Tanjore, ktorú postavili vodcovia ríše Chola a je zapísaná na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Bola postavená v rokoch 1003 až 1010 za vlády Rajaraja I. na počesť hinduistického božstva Šivu, ktorý mal vo sne víziu chrámu.

Pôvodný chrám bol postavený okolo vodnej priekopy a bol bohato zdobený.

Verí sa, že keď bol postavený, bol jednou z najvyšších budov na svete s výškou približne 66 metrov.

Chrám je primárne postavený zo žuly, čo zmiatlo historikov a archeológov, pretože v bezprostrednej blízkosti sa nenachádza žiadna žula, čo naznačuje, že musela byť dovezená z oveľa vzdialenejších oblastí.

Pod chrámom leží komplexný systém podzemných chodieb, ktoré mali slúžiť na zabránenie vstupu votrelcom a umožniť kráľovskej rodine pohybovať sa medzi budovami.

Architektonicky je chrám Brihadisvara zaujímavý svojou dokonalou symetriou, precíznym remeselným spracovaním a detailne prepracovanými veľkými sochami.

Chrám Brihadišvára. Zdroj: thanjavurtourism.com

Chrám Brihadisvara dnes

Chrám vyzerá najkrajšie pri východe a západe slnka: jemnejšie svetlo vyzerá fantasticky na medovo sfarbenej žule.

Samotný chrám je súčasťou skupiny chrámov známych ako „Great Living Chola Temples“ a je dôležitým náboženským a kultúrnym centrom pre hinduistov.

Každoročne privádza mnoho pútnikov a turistov, ktorí obdivujú jeho nádhernú architektúru a duchovnú atmosféru.

Pri návšteve môžete skúmať úžasné maľby vo vnútri chrámu a niektoré z pozoruhodných sôch mimo neho, z ktorých mnohé sú najväčšie svojho druhu v Indii.

Pyramídy v Gize a Veľká sfinga. Zdroj: timeout.com

#B, Pyramídy v Gíze

Faraóni v Egypte, prejavujúc svoju moc, dali postaviť pyramídy, pričom ich výška symbolizovala ich bohatstvo.

Pyramídy mali ihlanovitý tvar, aby sa priblížili k nebesám, a faraóni súťažili o to, kto postaví vyššiu.

Tieto jedinečné historické skvosty sú zapísané v svetovom dedičstve UNESCO už od roku 1979.

Pyramídy v Gíze zostali neporušené až do stredoveku.

Bohužiaľ, v neskoršom období ľudia začali tieto pamiatky rozoberať kvôli nedostatku stavebného kameňa pre výstavbu Káhiry.

História pyramíd v Gíze

V pyramídovom komplexe možno nájsť pyramídy faraónov Chufu, Khafre a Menkaure.

Najväčšia pyramída v Gíze – a na svete! – patrí faraónovi Chufuovi alebo „Cheopsovi“.

Chufuova pyramída je najstaršou v Gíze a vďaka svojej obrovskej veľkosti 145 metrov sa stala známou ako „Veľká pyramída“.

Druhá najväčšia pyramída v Gíze patrí Chufuovmu synovi Khafrovi (alebo Khephrenovi).

Nadmorská výška, na ktorej je postavená Khafreho pyramída, je však klamlivá, takže sa zdá byť väčšia ako pyramída jeho otca.

Najmenšia z týchto troch pyramíd patrí faraónovi Menkaurovi a je jedna desatina veľkosti Khafreho.

Pyramídy v Gíze dnes

Návštevníci môžu vstúpiť do každej z pyramíd alebo si ich prezrieť z panoramatického bodu, pričom v blízkosti sa nachádza aj Veľká sfinga.

Odhaduje sa, že sa datuje do rokov 2528–2520 pred Kristom, a niektorí egyptológovia veria, že tento majestátny napoly človek a napoly lev je podľa vzoru Khafreho.

Pyramídy v Gíze sú jediným zachovaným divom zo starovekého sveta zo siedmich, ktorý dodnes existuje.

Mezoamerická stupňovitá pyramída El Castillo. Zdroj: flickr.com

#C, El Castillo – Yucatán, Mexiko

Chichén Itzá, kde stojí El Castillo, bolo od 7. do 10. storočia n.l. významné mayské mesto.

Mesto bolo potom opustené a vydané napospas džungli, ktorá ho pohltila.

Neskôr bolo znovuobjavené a následne obnovené v 20. storočí.

Úsilie o obnovenie Chichén Itzá prispelo k uznaniu tejto lokality ako svetového dedičstva UNESCO a jedného z Nových siedmich divov sveta.

Jeden z najpozoruhodnejších mayských chrámov, 30 metrov vysoká pyramída Chichen Itza, prezývaná El Castillo, alebo chrám Kukulcan, má zvláštny astronomický význam.

Každá z jeho stien má 91 krokov, ktoré v kombinácii so spoločným krokom v hornej časti spravia 365 krokov, jeden na každý deň v roku.

Táto mohutná stavba sa nachádza neďaleko mestečka Piste a dostanete sa tam autobusom z letísk Mérida a Cancún alebo iných mexických miest.

Fascinujúcou črtou tejto pyramídy je, že počas jarnej a jesennej rovnodennosti tvoria svetlo a tieň sériu trojuholníkov na strane severného schodiska.

Tieto tiene tvoria tvar hada, ktorý sa zdá byť v pohybe.

V roku 2015 výskumníci zistili, že populárna pyramída s najväčšou pravdepodobnosťou sedí na vrchole 20 metrov hlbokej cenoty, čo vystavuje štruktúru väčšiemu riziku zrútenia.

Náboženský význam

El Castillo bolo miestom modlitieb a rituálov, ktoré odrážalo mayskú úctu k bohom a vesmíru.

Deväť terás pyramídy má symbolický význam, predstavujú deväť úrovní podsvetia podľa mayanskej mytológie.

Štyri schodiská značia dráhy slnka, zdôrazňujúce význam slnečných cyklov v ich viere a každodennom živote.

El Castillo dnes

Dnes je El Castillo významnou turistickou atrakciou, lákajúcou návštevníkov z celého sveta.

Výstup na vrchol je náročný, ale odmenou je panoramatický výhľad na okolitú krajinu a hlbšie porozumenie architektonickým a astronomickým schopnostiam Mayov.

Zachovanie tejto historickej perly je poctou ľudskej vynaliezavosti a zároveň zvedavosťou, aby sme preskúmali tajomstvo našej minulosti.