Výnimočné mince

Za najcennejšie mince sveta zberatelia zaplatili milióny

Ako numizmatika skúma vybrané platidlá Ľudia zaoberajúci sa numizmatikou zbierajú nielen najcennejšie mince, ale aj žetóny a iné platidlá. Pri štúdií sa hodnotia fyzické kvality predmetov –  vzhľad, rok výroby, metalurgia či miesto, kde daná minca vznikla.  Dbá sa aj na charakteristiku politického, ekonomického a historického prostredia v čase výroby. Existuje mnoho spôsobov ako určiť hodnotu… Prečítať celé
Vydané 19. januára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Ako numizmatika skúma vybrané platidlá

Ľudia zaoberajúci sa numizmatikou zbierajú nielen najcennejšie mince, ale aj žetóny a iné platidlá. Pri štúdií sa hodnotia fyzické kvality predmetov –  vzhľad, rok výroby, metalurgia či miesto, kde daná minca vznikla.  Dbá sa aj na charakteristiku politického, ekonomického a historického prostredia v čase výroby. Existuje mnoho spôsobov ako určiť hodnotu zberateľského predmetu. Najlepším spôsobom je preskúmať skutočne predané mince a zaznamenať ceny, ktoré dosiahli.

Zbieranie mincí siaha až do stredovekej Mezopotámie. Kvôli tejto dlhej histórii mnohí ľudia očakávajú, že staršie mince budú mať väčšiu hodnotu. Príkladom sú Spojené štáty americké. V rámci časového hľadiska nemajú dlhú históriu, ich mince sú však veľmi žiadané a často hodnotnejšie ako tie zo starovekého Grécka.

Fugio cent

Cent pomenovaný po zakladateľovi USA Benjaminovi Franklinovi, mohol byť prvou mincou, ktorá sa dostala do obehu v novovzniknutých Spojených štátoch. Od roku 1783 oslavuje americký ľud 4. júl ako Deň nezávislosti.

najcennejšie mince

Na rube mince je motto „Sme jeden“ s 13 článkami v reťazi, symbolizujúcimi prvých 13 amerických štátov. Pre patriotov sa vytvorila aj podložka pod šálku, na obrázku. zdroj: pinterest.com

Minca zobrazuje slnko a slnečné hodiny s latinským mottom „fugio“, čo naznačuje, že slnko a čas letia. V spodnej časti mince sa píše „starajte sa o svoje veci“, čo je výzva pre nositeľa, aby doslova venoval pozornosť svojim obchodným záležitostiam. Fugio cent je jedným z dostupnejších kúskov, cena začína na niekoľkých stovkách eur. Zriedkavejšie varianty sa ale dokážu predať za desaťnásobne vyššie ceny.

Florén Eduarda III. z roku 1343

Florén označuje platidlo používané počas 50-ročnej vlády anglického kráľa Eduarda III.. Jednoznačne patrí medzi najcennejšie mince, pretože na svete existujú iba tri. Dva exempláre odborníci umiestnili do Britského múzea v Londýne, pričom oba našli v roku 1857, konkrétne na severovýchode Anglicka (rieka Tyne). Tretiu mincu objavil hľadač pomocou detektora kovov v roku 2006. V aukcii sa predala za takmer 750 000 eur, v súčasnosti jej hodnota môže presiahnuť takmer 6 miliónov eur.

Predná strana mince zobrazuje kráľa Edwarda III. na tróne s dvoma hlavami leoparda na oboch stranách, zatiaľ čo na rube sa vyníma kráľovský kríž vo vnútri štvorlístka. Pre svoj dizajn je minca známa aj ako „Double Leopard“.

Stokilová kanadská minca

Drobné sú v našich peňaženkách väčšinou otravnou položkou, lebo pri ich „veľkosti“ zvyknú vypadávať v tých najnevhodnejších chvíľach. To nie je prípad špeciálnej edície kanadskej zlatej mince. V roku 2007 ju Guinessová kniha rekordov ju s váhou 100 kíl certifikovala ako najväčšiu zlatú mincu na svete.

Minca je široká 50 centimetrov a na prednej strane mince môžeme vidieť portrét kráľovnej Alžbety II., zatiaľ čo na rube je zobrazený list kanadského javora. Minca sa predala v aukcii v roku 2010 za niečo vyše 4 miliónov dolárov (3,27 milióna eur).

Zlatý dinár Umajjovcov

Pokiaľ ide o najcennejšie mince, nesmieme vynechať dinár z roku 723. Dôvodom je, že ju vyrazili zo zlata vyťaženého na mieste, ktoré vlastnil moslimský vládca. Minca nesie označenie „baňa veliteľa veriacich“ a je to prvá islamská minca, v ktorej sa spomína miesto v Saudskej Arábii. Podľa odborníkov je na svete asi dvanásť týchto kusov.

najcennejšie mince

Minca o veľkosti palca je stará takmer 1300 rokov. zdroj: pinterest.com

V roku 2011 sa minca vydražila v aukcii za 5,2 milióna eur – ide o jednu z najdrahších aukčných mincí, ktorá sa kedy predala. V roku 2019 kurz jemne klesol a ďalší z kusov získal zberateľ za viac než 4 milióny eur.

Prvý strieborný dolár na svete?

Jednou z najdrahšie predaných mincí je nepochybne strieborný dolár z roku 1794. Jeho unikátnosť spočíva v domnienke numizmatikov, že je to úplne prvý dolár, ktorí vyrazili na území USA.

najcennejšie mince

Z 1800 dolárov tohto druhu momentálne existuje možno 130. zdroj: pinterest.com

Mincovňu Spojených štátov amerických prvýkrát zaviedli do prevádzky v roku 1792 a prvé dva roky razila iba medené mince a niektoré vzorové mince. Nedotknutý exemplár strážili zberatelia viac ako 200 rokov. Nie je to totiž jediná minca z tejto výrobne, ale jej kvalita v porovnaní s vekom siaha takmer k dokonalosti. Aukčná spoločnosť Stack’s Bowers v januári 2013 vydražila vzácny kúsok za neuveriteľných 10 miliónov dolárov, čo je približne 8,8 milióna eur.

Prečítajte si o minci, ktorá nastavila nový peňažný rekord:

Zlatá minca USA Double Eagle sa predala za rekordných 18,9 miliónov dolárov

Zdroje: www.bankrate.com, www.corporatefinanceinstitute.com, www.thesprucecrafts.com, www.workandmoney.com

Zdroj titulnej fotografie: pexels.com

 

Pokračujte na ďalší príspevok »