Čítanie na 3 min.

Na ceste za šťastím


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Keď stojím na vlakovej stanici a vnímam ponáhľajúcich sa cestujúcich, ktorí sa strmlav hrnú do vagónov, nepozerajúc vľavo či vpravo, nechtiac rozmýšľam nad tým, akú paralelu to má s naším životom.

Nie je náš život hlavne o tom, že stojíme na nejakej vlakovej stanici a vyberáme si vlak, na ktorý nastúpime? Prečo si zvolíme práve ten jeden vlak? A akú cestu nám daný vlak prinesie? A prečo napriek tomu, že po čase zistíme, že daná cesta nie je správna, v nej naďalej zotrvávame? Prečo je také ťažké rozhodnúť sa prestúpiť na iný vlak? V živote robíme neustále rozhodnutia.

   Dôvody, prečo sa pre daný smer rozhodneme, môžu byť rôzne. Väčšinou si myslíme, že na danej ceste nájdeme to, po čom túžime a čo nás robí šťastnými. Niekedy sa musíme pre daný smer rozhodnúť nie preto, že by sme chceli, ale preto, že nás vonkajšie okolnosti k tomu donútili. Niektorí z nás radšej nechajú dane rozhodnutia na druhých a nastúpia všade tam, kam im nastúpiť radia.

   Najhoršie sú na tom ale tí, ktorí neustále prestupujú buď z vlaku do vlaku alebo sedia nespokojne v jednom vlaku neustále snívajú o tom, aké by to bolo krásne v úplne odlišnom vlaku. Už chápete, kam tým mierim? Už sa vám niekedy stalo, že ste po niečom túžili a nakoniec keď ste do dosiahli, neboli ste šťastní? Pýtali ste sa, prečo a ako je to možné? Je možné, že vaše túžby neboli vaše skutočné želania a to po čom ste túžili boli iba premietnuté túžby vašich rodičov, či spoločnosti? V takomto prípade buď vo vlaku naďalej zotrváte a zostanete možno spokojní, ale nikdy nebudete šťastní. Akurát ste sa zmierili s priemernosťou.

   Väčšina v tejto priemernosti prevegetuje svoj život, nadáva na neho, ale nie je schopná ho zmeniť. Alebo sníva o živote inom. Sťažovať sa alebo iba snívať je celkom pohodlná a dôverne známa pasívna aktivita. Alebo sa môžete rozhodnúť, zaoberať sa tým, kto v skutočnosti ste, kam chcete ísť a aká je vaša skutočná nahota. Ísť až do svojho jadra vyžaduje značnú mieru odvahy a niekedy sa vám môže stať, že to, čo uvidíte, sa vám vôbec nebude páčiť. Pohľad do vlastného jadra je ale nevyhnutný, ináč nebudete poznať sami seba a svoje skutočné potreby.

   Ak tak urobíte, budete schopní rozhodnúť sa prestúpiť na iný vlak. Váš nový smer sa vám možno zo začiatku bude zdať náročný, budete cítiť neistotu a je možné, že budete na začiatku neustále pochybovať a spomínať na starý dobrý dôverne známy vlak. Vždy je ale lepšie konať a hľadať svoje šťastie. Život je predsa úžasný a ponúka tisíce možností. A my, miesto toho, aby sme z týchto možností okúsili, radšej neriskujeme a zotrvávame v tom, čo dôverne poznáme.

   Napriek tomu, že sme z toho zúfalí, frustrovaní. Zvoliť si svoj vlak je v podstate veľmi jednoduché. Je to váš život, vy rozhodujete o pravidlách, vy rozhodujete o vašom vlaku. Je to vaša voľba, niet sa koho či čoho báť. Nikto nemá právo vás posudzovať či odcudzovať, všetky pravidlá si vymysleli ľudia pre lepšiu kontrolu vlakov.

   Nestrácajte čas rozmýšľaním, prečo to či ono nie je možné alebo sa nedá. Nenechajte lenivosť, aby vás premohla, nenechajte pohodlie a istotu, aby z vás spravili robotov, ktorí sa chovajú bojazlivo, zatrpknuto, predvídateľne a dá sa nimi manipulovať.

   Objavte svoje skutočné nahé JA a choďte za svojím snom. Nezáleží na tom koľko máte rokov, kde sa nachádzate, ale hlavne vykročte, ostatné kroky prídu sami. Nepremrhajte zo samého strachu či letargie svoj život. Buďte úprimní sami k sebe. Tešte sa.

A verte mi, je to vždy len a len na vás, pre ktorý vlak či smer sa rozhodnete a či svoje šťastie v živote nájdete!

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0