Monako a zaujímavosti

Monako – krajina mnohých superlatívov, ktorá si získa nejedného autičkára

Už samotný názov článku prezrádza, o čom nasledujúce vety budú. Aj napriek tomu, že ide o mikrokrajinu, ktorú mnohí ani nepovažujú za krajinu, Monako má čo ponúknuť. História, politika, geografia, kultúra či umenie – aj priaznivcov týchto odvetví by si táto krajina získala. Ako by povedalo naše staré známe, je tu z každého rožka troška. No je tu ešte niečo – FORMULA. 
Vydané 25. februára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Do Monaka by sa asi málokto vybral na týždennú dovolenku, pokiaľ tam samozrejme nevlastníte nejaký ten bytík. Väčšina turistov prichádzajúcich do tohto mikroštátu, ktorý je oficiálne druhým najmenším štátom na svete, navštívi hlavne Nice. Celá Francúzska riviéra je príjemným pohladením ako pre oko, tak aj pre dušu. Kombinácia peknej azúrovej farby Stredozemného mora a spleti hôr, ktoré sa tiahnu ešte z Apeninského polostrova a k tomu občasný „vánok“ z horúcej Sahary. Hotová idylka, za ktorou netreba ďaleko cestovať a pri veľkom šťastí netreba siahať ani hlboko do Vašej peňaženky.

Zdroj: Radka Malinčáková

Superlatívy na každom rohu

Najlepšie reštaurácie, najluxusnejšie autá, najdrahšie hotely, najvzácnejšie šperky, najznámejšie módne značky a oveľa viac. Aj takto by sa dal opísať luxusný život domáceho obyvateľstva, ktorého počet každoročne stúpa z veľmi jasných dôvodov – je to daňový raj. Veď aj náš Peter Sagan si našiel svoje hniezdočko práve v Monaku.

Zdroj: Radka Malinčáková

Monako sa z týchto dôvodov radí aj k najľudnatejšiemu štátu sveta – veď niet divu. Avšak, ak sa pozrieme trošku detailnejšie na zaľudnenie tejto miniatúry, tak len 21,06% (2015) obyvateľstva sa radí k monackej etnickej príslušnosti, ktorá je zároveň druhou najpočetnejšou. Predbehla ju francúzska príslušnosť a za ňou sú Taliani. Ak vás zaujíma akým jazykom teda Monačania rozprávajú, tak je to francúzština, avšak keďže ide o takú pestrú zmes obyvateľstva a k tomu aj veľký počet turistov, tak samozrejme angličtina nezaostáva.

Zdroj: Radka Malinčáková

Čím sa Monako preslávilo?

Najväčšia európska smotánka radí Monako na zoznam najobľúbenejších krajín Európy, no čím sa tento malý štátik preslávil pre obyčajného smrteľníka? Čo nám ako prvé zarezonuje v ušiach pri vyslovení tohto názvu? Čo si vybavíte v hlave, keď počujete Monako?

Zdroj: Radka Malinčáková

Inzercia

Bez pochyby je to Monte Carlo kasíno. Oficiálne je Monte Carlo administratívna časť Monaka a taktiež sa tam nachádza aj slávne kasíno, pre milovníkov tohto typu zábavy. Ak by ste sa nachádzali v Monte Carlo a Vaša duša zatúži po istej dávke kultúry, nezúfajte, nachádza sa tam aj slávna Opéra de Monte Carlo. Výška ceny nie je veľmi závratná a pohybuje sa už od približne 21€, čo záleží od predstavenia a počtu osôb. Zážitok z predstavenia v monackej opere si určite nájde svoje miestečko vo Vašej pamäti.

Zdroj: Radka Malinčáková

Opera si získa skôr pozornosť dám, no aby sme nediskriminovali, tak tu máme niečo aj pre pánov. Chlapi, ak už niečo tušíte, tak asi tušíte správne. Presne tak, Formula 1 alebo Veľká cena Monaka. Tento automobilový pretek je známy aj tým, že sa odohráva priamo v meste a je špecifický úzkou traťou. Jeho minulosť siaha ešte do roku 1929, takže čoskoro bude oslavovať jedno storočie a koná sa každý rok koncom mája. Veľká cena Monaka sa zaradila do majstrovstiev F1 až v roku 1950.

Zdroj: Radka Malinčáková

Zaujímavosti pre pánov

Jeden okruh na trati Circuit de Monaco má presne 3337 metrov a dĺžka pretekov je 78 okruhov, čo činí približne 260 km. Každoročne tento pretek sleduje približne 140 000 divákov, čo je veľkou záťažou pre mesto, keďže počet obyvateľov je okolo 39 000. Víťaz dostáva cenu od monackého kniežaťa Alberta. Rok 2020 bol pre Veľkú cenu Monaka smutným, pretože sa nekonal z dôvodov pandémie koronavírusu.

Zdroj: www.pixabay.com

Na tento rok je predaj lístkov stále aktuálny a nájdete ho aj tu. Je veľmi zaujímavé pozrieť si tie ceny, ktoré začínajú dvojciferným číslo a hýbu sa až do výšky štvorcifernej sumy.

 

 

 

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »Cestovanie autom

Kam na dovolenku autom

  • Plánujete letnú dovolenku, ale radi by ste sa vyhli preplneným a stresujúcim letiskám?
  • Cestovanie autom vám dáva slobodu ísť kamkoľvek chcete, kedykoľvek chcete. Nemusíte sa riadiť cestovnými poriadkami autobusov ani lietadiel a môžete sa zastaviť na miestach, ktoré vás po ceste zaujmú.