Migrujúci kuchári

Migrateful – charitatívna organizácia migrujúcich kuchárov

Migrateful – skúsení kuchári z radu utečencov  Hľadanie práce môže byť pre migrantov, utečencov či žiadateľov o azyl mimoriadne náročné. Problémom sú najmä právne, jazykové a sociálne bariéry. Starostlivosť o svoje rodiny a v konečnom dôsledku aj o samého seba, je pre nich ťažký boj. Táto neschopnosť má následne negatívne dôsledky na duševné zdravie a… Prečítať celé
Vydané 27. septembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Migrateful – skúsení kuchári z radu utečencov 

Hľadanie práce môže byť pre migrantov, utečencov či žiadateľov o azyl mimoriadne náročné. Problémom sú najmä právne, jazykové a sociálne bariéry. Starostlivosť o svoje rodiny a v konečnom dôsledku aj o samého seba, je pre nich ťažký boj. Táto neschopnosť má následne negatívne dôsledky na duševné zdravie a sebavedomie migrantov. Úlohou Migrateful, charitatívnej organizácie so sídlom v Londýne, je preto posilniť zraniteľných utečencov. Organizácia ich podporuje na ceste k integrácii prostredníctvom kurzov varenia, ktoré sami vedú.

Migrateful – charitatívna organizácia migrujúcich kuchárov Zdroj:www.migrateful.org

 

Myšlienka Migrateful 

Kurzy varenia pomáhajú utečencom získať okamžitý prístup k zamestnaniu, no nie je to jediný dôvod ich vzniku. Poskytujú ideálne podmienky pre učenie sa angličtiny, budovanie vzájomnej dôvery, ale aj pre rozvíjanie kontaktu a kultúrnej výmeny komunít. Po diskusiách so skupinou utečeneckých žien v rámci projektu Time Bank Tower Hamlets sa zrodila myšlienka Migrateful prvýkrát. Všetky ženy zo skupiny boli kvalifikované, avšak kvôli jazykovým bariéram sa neboli schopné zamestnať. Prekážkou bolo aj to, že ich kvalifikácie im v Británii neuznali. Keď sa na stretnutí pýtali žien na ich zručnosti, mnohé z nich tvrdili, že vedia dobre variť. V tej chvíli skrsla v hlave Jess Thompson  (zakladateľka a generálna riaditeľka Migrateful) myšlienka založiť organizáciu. Vznikla v júli 2017 a jej cieľom bolo dostať tieto ženy do zamestnania, osmeliť ich, aby sa so svetom podelili o svoje kuchárske schopnosti.

Na kurzy varenia sa môže prihlásiť ktokoľvek – žiadatelia o azyl z celého sveta vedú svoje vlastné kurzy, na ktorých každý z nich predvedie svoje jedinečné znalosti, recepty, ale aj životné príbehy. Na svojich hodinách predstavujú medzinárodné kuchyne pútavou, jednoduchou a zábavnou formou. Lola z Kuby, Aklima z Bangladéša, Ahmad z Libanonu či Majeda zo Sýrie – to je len zopár mien migrujúcich kuchárov z celého sveta. V ponuke sú kurzy osobného varenia, online kurzy varenia a súkromné triedy.

Migrateful – charitatívna organizácia migrujúcich kuchárov Zdroj:www.migrateful.org

INZERCIA

 

Rozrástli sa aj vďaka dobrovoľníkom

Vďaka crowdfundingu 200 000 libier (približne 233 364 eur) má dnes charitatívna organizácia Migrateful svoju stálu „základňu“ v Londýne.

„V tejto skupine nie sme nazývaní utečencami ani žiadateľmi o azyl. Sme osoby – čo pre nás znamená, že dostávame rešpekt, lásku a starostlivosť“. – Noor, pakistanský kuchár

Od svojho oficiálneho vzniku (za pomoci spoločnosti Year Here) sa vďaka Jess Thompson Migrateful rozrástla o 12 kuchárov a štyroch zamestnancov na čiastočný úväzok. Zorganizovalo sa dokopy viac ako 130 kurzov varenia a 50 školení šéfkuchára, ktoré pomohli spojiť sprvu neznáme komunity. Na základe žiadostí zaradiť siete Migrateful aj v iných mestách, organizácia momentálne zvažuje možnosti rozšírenia programu mimo Londýna. Medzi ďalšie plány organizácie patrí aj ponuka bezplatných tried (hodín) určených chudobnejším komunitám. Ich cieľom je prekonať etnické napätie, ktoré by mohlo komunity namiesto spájania rozdeľovať. Dokonca sa pohrávajú s myšlienkou predstaviť príbehy a recepty šéfkuchárov pomocou kanálu Youtube a knihy receptov.

Migrateful - charitatívna organizácia migrujúcich kuchárov

Medzi podporovateľov organizácie patrí aj britský kuchár Jamie Oliver Zdroj:www.migrateful.org

 

Učiteľka varenia Elizabeth Kolawole-Johnson

Pre učiteľku v kuchárskej škole Migrateful Elizabeth Kolawole-Johnson neexistuje nič prospešnejšie ako sledovať ľudí, ktorí varia recepty jej matky.

„Keď ľudia ochutnávajú jedlo a ocenia ho, niekedy neviem ako tento pocit vyjadriť. Je to prosto úžasný pocit,“ povedala kuchárka. 

Kolawole-Johnson prišla do Veľkej Británie z Nigérie, aby sa tu spoločne so svojou rodinou usadila. Avšak počas ôsmich rokov sa z nej stal nelegálny migrant žujúci v strachu pred zatknutím. Napriek tomu, že mala úspešnú kariéru a magisterský titul zo psychológie, pracovať nesmela. Rozhodla sa tak vyplniť svoj voľný čas dobrovoľníctvom a vďaka tomu našla Migrateful. Škola Migrateful vyučuje vo viac ako 20 rôznych kuchyniach, v ktorých sa varia rodinné recepty kuchárov. Sú to napríklad albánske, nepálske, sýrskekamerunské recepty. Zákazníkmi sú väčšinou mladí profesionáli, ktorí chcú utečencom pomôcť a samozrejme radi varia. Charitatívna organizácia prijíma aj množstvo rezervácií na firemné akcie.

Elizabeth učí svojich žiakov variť jedlá akými sú asaro (nigérijská kaša s paprikou a chilli), efo riro (hustý špenátový guláš), filipínsky sinigang (bravčová polievka) či grilovanú okru s dipom a údenou šalotkou. Tieto jedlá nie sú vo Veľkej Británii dobre známe, dokonca ani medzi gurmánmi. Kolawole-Johnson však tvrdí, že koučing v tomto procese zvýšil dôveru ľudí v to, že si tieto jedlá zvládnu pripraviť aj doma.

Dnes už má kuchárka v krajine legálny pobyt, a tak sa rozhodla pokračovať v charitatívnej činnosti – manažuje kuchárov a poskytuje praktickú podporu pre všetkých členov Migrateful.

Migrateful - charitatívna organizácia migrujúcich kuchárov

Špenátový guláš efo riro Zdroj:sk.pinterest.com

 

 

Zdroje: www.nesta.org.uk , www.migrateful.org , www.theguardian.com

Pokračujte na ďalší príspevok »