Francúzsky seriál o najznámejšom zlodejovi gentlemanovi

Lupin: Ukradne si zlodej gentleman aj vašu pozornosť?

Netflix prišiel s prvou krátkou sériou novinky Lupin a vyzerá, že opäť trafil do čierneho.
Vydané 17. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Nemáme za sebou ešte ani prvý mesiac roku 2021 a Netflix má v rukách ďalší seriálový hit. Len nedávno sme tu chválili Cobra Kai a jeho tretiu sériu, no a tento týždeň sme dostali ďalší zákusok s názvom Lupin. Podľa sledovanosti ide jednoznačne o ďalšiu trefu do čierneho. Je tento francúzsky seriál naozaj taký dobrý a zaslúži si vašu pozornosť?

Ako už názov napovedá, seriál čerpá zo známej literárnej klasiky Arsene Lupin, príbehu jedného z najznámejších zlodejov, ktorý nie je len tak hocijaký zlodej, ale zlodej s prívlastkom gentleman. Seriálová novinka však nie je priamo o tomto zlodejovi, Lupin rozpráva príbeh Assana Diopa, ktorého od detstva fascinovali knižné príbehy zlodeja gentlemena. Knihu mu podaroval jeho otec, ktorý je však obvinený z krádeže náhrdelníka, je odsúdený a následne pod ťarchou odsúdenia spácha v cele samovraždu.

Aj pod ťarchou týchto skutočností sa z Assana stáva zlodej gentleman, ktorého nevie nikto dobehnúť. Kým pri zlodejinách sa mu darí, jeho súkromný život sa rozpadol, no aj napriek všetkému si udržuje dobré vzťahy so svojou ex-manželkou a synom. Všetky svoje sily a zlodejský um však teraz sústreďuje na to, aby zistil, kto skutočne ukradol náhrdelník, kvôli ktorému prišiel o otca.

Do hlavnej postavy sa prevtelila hviezda súčasného francúzskeho filmu Omar Sy. Ak vám náhodou toto meno nič nehovorí, tak si opäť pustite film Nedotknuteľní, jeden z najlepších filmov posledného desaťročia. Vidíte toho vtipného a sympatického černocha? Tak to je Omar Sy. Aj napriek tomu, že ide o veľkého sympaťáka, rolu geniálneho zlodeja gentlemana mu moc neveríte. Teda aspoň ja som mu to moc neveril. Nehodí sa na to. Našťastie je natoľko sympatický, že som to prekusol.

Väčšina Netflix seriálov má cca 10 častí, v tomto prípade sme ich dostali len 5. Hneď však musím dodať, že celá táto séria má označenie part 1, čiže už teraz vieme, že nás čaká ďalšia dávka častí. Nebudeme musieť na ne čakať typický rok, ale pravdepodobne len pár mesiacov.

Oproti všetkým tým americkým produkciám je seriál Lupin príjemným spestrením. Paríž dostávame ako na dlani a hneď v prvej epizóde sa prenesieme cez všetky zákutia známeho Louvru, kde sa uskutoční hlavná krádež, od ktorej sa následne odvíja celý dej. Následne si však pozrieme aj ostatné zákutia Paríža.

Pri zlodejinách a dôvtipe Assana Diopa ešte chvíľu ostaňme. Na prvý pohľad sa môže javiť, že je neuveriteľne inteligentný, lebo políciu sa mu darí oklamať veľmi ľahko. Problém však je, že scenár zo všetkých okolo Assana robí veľkých hlupákov. Pri niektorých jeho kúskoch sa budete naozaj chytať za hlavu a vravieť si „ako si toto mohol niekto z nich nevšimnúť?“

Za zmienku stojí aj meno režiséra. Louis Leterrier nepatrí síce k tým najznámejším tvorcom, má však za sebou niekoľko zaujímavých kúskov ako Kuriér s Jasonom Stathamom, alebo film Podfukári (Now You See Me). Pri druhom menovanom filme sa Leterrier stretol aj so zlodejskou tématikou, čiže nejaké skúsenosti už má. Tak ako bol pozitívnym prekvapením film Podfukári, je podobnou trefou do čierneho aj novinka Lupin. Aj keď niekoľko chybičiek krásy sa určite nájde.

Ak hľadáte niečo príjemné a zábavné na zahnanie nudy, tak vás novinka Lupin určite poteší. O to viac ak hľadáte niečo z čoho nesrší americká produkcia a radšej by ste si pozreli niečo európske. Aby ste si však seriál naozaj užili, je potrebné vypnúť mozog. V opačnom prípade vás môže rozbolieť hlava.

Pokračujte na ďalší príspevok »