Dokáže fenomén Karate Kid zaujať aj v dnešnej modernej dobe?

Cobra Kai: nečakaný karate fenomén na Netflixe

Rivalita medzi senseimi karate, medzi ich žiakmi a medzi jednotlivými dojami. Vie byť toto námetom na kvalitný seriál?
Vydané 9. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Film Karate Kid pozná určite každý z vás. Kým jednotka bola celkom fajn hit (dnes však pôsobí trocha nudne), ďalšie pokračovanie už boli len horšie a horšie. Niekedy pred dvoma rokmi samotný Youtube prišiel s novinkou Cobra Kai, ktorá nadväzuje na 30 rokov starú filmovú sériu. Svet div sa, novinka nepôsobila vôbec zle. Projekt nakoniec odkúpil samotný Netflix a začiatkom januára nám priniesol už jeho tretiu sériu. Naozaj stojí tento počin za to?

Cobra Kai nás posúva o 30 rokov dopredu a zachytáva osudy známych postáv ako Johny Lawrence a Daniel LaRusso. Zaujímavosťou je fakt, že tvorcovia si zobrali k srdcu myšlienku z iného známeho sitcomu – How I Met Your Mother, kde obľúbená postava Barneyho Stinsona, tvrdila, že vo filme Karate Kid je všetko inak, ako to vyzerá. Daniel LaRusso nie je tá dobrá postava a Johny Lawrence nie je ten zlý.

Nie, že by to tak bolo doslova, ale seriál Cobra Kai bližšie rozoberá pozadie týchto postáv, či už smerom do minulosti, ale aj do prítomnosti.

Cobra Kai nám ukazuje Johnyho na kolenách ako ľudskú trosku. Žena ho opustila, syn s ním nekomunikuje a tak sa denne utápa v alkohole. Cíti, že jediné, čo mu robí v živote radosť, je karate, a tak sa rozhodne opäť otvoriť známe dojo Cobra Kai a vrátiť mu lesk a slávu.

Na druhej strane tu máme Daniela, z ktorého sa stál úspešný obchodník a vlastník známej predajne áut, má úžasnú manželku a dve krásne deti. Presný opak Johnnyho. Keď však zistí, že ním nenávidené dojo Cobra Kai je opäť otvorené, rozhodne sa aj on otvoriť Myijagi-do, ktoré založil už jeho učiteľ pán Myjagi, ktorého v pôvodnej filmovej sérii stvárnil slávny, ale dnes už nebohý Pat Morita.

Dej sa netočí len okolo známej dvojice kedysi úhlavných nepriateľov na život a na smrť, ale aj okolo ich detí a spolužiakov. Tí začnú navštevovať obe doja a rivalita medzi učiteľmi sa prenesie aj na ich žiakov. Z detských hrdinov najviac vyčnievajú dcéra Daniela La Russa Sam, odcudzený syn Johnnyho Robbie, ale aj Johnnyho sused Miguel. Každou sériou však pribúdajú aj známe tváre z 30 rokov starých filmov. Tou najvýraznejšou je rozhodne John Kreese, ktorý vnáša nekalé praktiky do karate a má zlý vplyv na svojich žiakov. Dočkáme sa však minulosti aj tejto postavy, ktorá ju ukáže v inom svetle.

Na prvý pohľad môže seriál pôsobiť trochu lacno a väčšina postáv by mala absolvovať pár hodín herectva. Nečakajte však žiadnu hrôzu ako sú Rodinné či Susedské prípady od našich slovenských televíznych staníc. Väčšina postáv pôsobí sympaticky a dej vás dokáže vtiahnuť prakticky hneď po prvej epizóde. Epizódy majú ani nie 30 minút, pričom každá séria má len 10 častí. Seriál ako stvorený na Binge-watching. Naozaj nie je problém pozrieť jednu sériu za deň, či všetky tri za víkend.

Ak máte radi seriály, ktoré sa točia okolo detských hrdinov, ako napríklad Stranger Things, môže vás zaujať aj Cobra Kai. Nie je tam síce nič nadprirodzené, ale pohltí vás to rovnako. Je až prekvapujúce, ako dokáže byť návykový seriál z tak obyčajného prostredia, ako sú nejaké karate doja uprostred Los Angeles. Vytknúť sa dá len to, že postupne v deji pribúdajú tzv. scenáristické barličky, teda až moc veľké náhody, či správanie postáv môže byť občas trochu od veci. Všetko je to preto, aby bol dej zaujímavejší.

Seriál rozhodne nie je dokonalým a nesrší z neho vysoký rozpočet ako z iných dnes populárnych seriálov. Tým čím si vás získa, je srdce, ktoré z neho vyžaruje. Projektu sa chopili ľudia, ktorí milovali originálny príbeh filmu Karate Kid a vdýchli jeho postavám nový rozmer. Nestáva sa často, aby projekt, ktorý nadväzuje na niečo, čo už je 30 rokov staré, bol minimálne rovnako dobrý a nespravil hanbu. Cobra Kai však má v sebe oveľa viac, ale to už musíte zistiť sami.