Ktorý národ je najdivokejší? Tak divoké večierky, že sa z nich stali historické míľniky!

A, Máloktorá civilizácia sa vedela tak vyhrotene zabaviť, ako Egypťania Podľa archeologického výskumu v chráme Mut, v Luxore, mali starovekí obyvatelia údolia rieky Níl búrlivý „Sviatok opitosti“, ktorý sa konal aspoň raz za rok. Oslava mala náboženskú zložku – bola inšpirovaná mýtom o krvilačnej bohyni bojovníkov menom Sekhmet, ktorá takmer zničila ľudstvo predtým, ako vypila… Prečítať celé

A, Máloktorá civilizácia sa vedela tak vyhrotene zabaviť, ako Egypťania

Podľa archeologického výskumu v chráme Mut, v Luxore, mali starovekí obyvatelia údolia rieky Níl búrlivý „Sviatok opitosti“, ktorý sa konal aspoň raz za rok.

Oslava mala náboženskú zložku – bola inšpirovaná mýtom o krvilačnej bohyni bojovníkov menom Sekhmet, ktorá takmer zničila ľudstvo predtým, ako vypila priveľa piva a omdlela.

Slávnosti sa odohrávali ako masívna a zhýralá párty.

 

Aby Egypťania patrične posilnili svoju spásu, strávili divoký večer tancom pri hudbe, zapájali sa do nezáväzného sexu a opíjali sa do nepríčetna. Oslavy sa skončili až na druhý deň ráno, keď tisíce omámených a porobených účastníkov párty prebudil zvuk hrajúcich bubeníkov.

 

Parížska párty v plameňoch. Zdroj: en.wikipedia.org

B, Parížska párty a kráľ v plameňoch

 

V roku 1393 usporiadala francúzska kráľovná Izabela Bavorská okázalú hostinu v parížskom Hôtel Saint-Pol, na oslavu sobáša jednej z jej dvorných slúžok.

Inzercia

Vrcholom večera mal byť tanec kráľa Karola VI. a piatich šľachticov, z ktorých každý bol oblečený v lesnom kostýme „divého muža“, z ľanu a dubových vlákien.

Krátko po tom, ako Karol VI. a jeho muži začali svoje vystúpenie, však prišiel kráľovský brat, vojvoda z Orleansu, a opitý pristúpil k tanečníkom so zapálenou pochodňou.

Keď sa priblížil príliš blízko, náhodou zapálil jeden z ich kostýmov pokrytý živicou, čím spustil požiar, ktorý sa okamžite rozšíril na zvyšok skupiny.

Kráľ Karol sa vyhol zraneniu vďaka bystrej účastničke tejto párty, ktorá ho rýchlo uhasila sukňou. Ďalší muž sa zachránil ponorením do džbánu vína, no štyria ďalší tanečníci boli zachvátení plameňmi a umreli.

 

 

Najdrahšia párty sveta – Persepolis, 1971. Zdroj: reddit.com

C, Iránsky šáh usporiadal najdrahšiu oslavu sveta

 

V roku 1971 sa konal viacdňový banket na oslavu 2500. výročia založenia Perzskej ríše Kýrom Veľkým.

Prepracovaná oslava sa konala v priestoroch starovekých ruín Persepolisu. V rámci príprav dali postaviť oázové stanové mestečko ozdobené kilometrami hodvábu, dali priviezť jedlo a kuchárov z Francúzska, a v neposlednom rade aj 50 000 spevavých vtákov.

 

Náklady na párty sa odhadujú medzi 150 miliónov dolárov, až do neuveriteľných 500 miliónov dolárov!

 

600 hostí – medzi ktorými bol aj etiópsky cisár Haile Selassie, princ a princezná z Monaka, a viac ako 60 ďalších členov kráľovskej rodiny a hláv štátov – obedovalo pečené pávie a prepeličie vajcia a pilo nespočetné kvantá toho najdrahšieho alkoholu.

Súčasť hostiny boli aj veľkolepé ohňostroje, tanečné vystúpenia a prehliadka, na ktorej sa predstavili vojaci v kostýmoch veľkých armád z perzskej histórie.

Zámerom oslavy bolo poukázať na starodávnu civilizáciu a históriu Iránu, ako aj predstaviť jeho súčasné pokroky pod vedením šáha Mohammada Rezu Pahlavího.

Niektorí neskorší historici tvrdia, že táto masívna oslava prispela k udalostiam, ktoré vyvrcholili iránskou revolúciou v roku 1979, hoci iní tvrdia, že extravaganciu konania zveličili revolucionári motivovaní zdiskreditovať šachov režim.

 

Bacchanália. Zdroj: gallerix.org

D, Tajné rímske Bacchanálie

 

Stále sa diskutuje o tom, čo sa naozaj dialo na Bacchanáliach, rímskych kultových oslavách boha vína Bakcha.

Čomu sa dá s určitosťou veriť je, že to boli niektoré z najdekadentnejších večierkov starovekého sveta.

Bacchanálie prvýkrát prišli do Ríma cez Grécko, a svoj vrchol dosiahli niekedy v druhom storočí pred Kristom, keď medzi ich zasvätencov patrili ľudia zo všetkých vrstiev spoločnosti.

Členovia kultu sa údajne schádzali v súkromných domoch alebo v lesných hájoch, na celonočné orgie tanca, obetovania zvierat, hodovania, pitia a sexu.

Ako všetky mysteriózne kulty a náboženstvá starovekého sveta, aj týchto obradoch je známe veľmi málo. Zdá sa, že boli populárne a dobre organizované na celom strednom a južnom talianskom polostrove.

 

Párty ako žiadna iná – Čiernobiely ples. Zdroj: nytimes.com

E, Čiernobiely ples bola párty 20. storočia

28. novembra 1966, po čerstvom úspechu svojej najpredávanejšej knihy „In Cold Blood“, usporiadal spisovateľ Truman Capote ples, ktorý sa konal na počesť vydavateľky The Washington Post, Katharine Graham.

V hoteli Plaza v New Yorku, sa stretlo niečo, čo sa zapísalo do histórie, ako tak veľkolepá skupina ľudí, aká sa kedy stretla na súkromnej párty.

Jeho 540-členný zoznam hostí zahŕňal speváka Franka Sinatru, spisovateľa Ralpha Ellisona, hercov Lauren Bacall a Henryho Fondu, umelca Andyho Warhola, taliansku princeznú Lucianu Pignatelli, a členov bohatých rodín Vanderbilt, Rockefeller a Astor.

Hostia prišli v maskách, ktoré podľa Capoteho nemohli zložiť do polnoci, a oslavovali tancom so 450 fľašami starého šampanského Tattinger.

Pokračujte na ďalší príspevok »