Meta uvedie na trh VR okuliare Quest Pro už v októbri

Generálny riaditeľ spoločnosti Meta Mark Zuckerberg potvrdil, že ďalšie okuliare pre virtuálnu realitu Quest, ktoré spoločnosť vyvíja, sa na trh dostanú už tento október. Zuckerberg to povedal v najnovšej epizóde podcastu komika Joea Rogana. Mnohí tak predpokladajú, že uvedenie nových VR okuliarov nastane niekedy okolo výročnej udalosti Connect 2022. Už minulý mesiac Bloomberg oznámil, že nové VR okuliare sa budú volať Quest Pro, no dátum ich uvedenia na trh ešte nebol známy. Informácie o názve sa na verejnosť dostali na základe publikácií o aplikácií Oculus pre smartfóny spoločnosti Apple.

Reálne emócie vo virtuálnej realite

Mark Zuckerberg v Roganovom podcaste diskutoval hlavne o virtuálnej realite. Oznámil, že zariadenie, ktoré vyjde v októbri, má niekoľko nových funkcií. Generálny riaditeľ spoločnosti Meta ďalej pokračoval v rozhovore a uviedol, že nové okuliare pre virtuálnu realitu budú umožňovať používateľom sledovať ich tvár. Na základe toho budú môcť premietnuť niektoré emócie používateľa na jeho avatara. Postavička vo virtuálnej realite tak bude mimikovať výraz tváre svojho používateľa. VR okuliare budú sledovať či sa používateľ usmieva, mračí alebo špúli pery.

VR okuliare, ktoré spoločnosť Meta vyvíja [Meta]

Vyskúšal si ich aj Rogan

K novým VR okuliarom sa vyjadril aj samotný Rogan. Ten si nové zariadenie vyskúšal ešte pred začatím rozhovoru. Rogan opísal, že v predvádzacom móde videl mimozemšťana, ktorý mimikoval jeho pohyby tváre. Podľa jeho slov sa mimozemšťan pozrel do tej strany kam aj on a rovnako otváral ústa ako Rogan.

Meta svoj dizajn zlepšila

Nové okuliare pre VR by mali podľa predbežných informácií disponovať zaujímavými špecifikáciami. Mali by mať vnútorné senzory s vysokým rozlíšením na sledovanie pohybu očí, farebný displej s vysokým rozlíšením a senzory na sledovanie okolia používateľa vrátane hĺbkového senzora. Okuliare Quest Pro by tak  mali mať lepšie špecifikácie ako starší Quest 2. Presné špecifikácie Quest Pro ale zatiaľ k dispozícii nie sú.

Okuliare pre virtuálnu realitu [Meta]

Špecifikácie Quest Pro

Podľa niektorých tvrdení dodávateľských spoločností budú mať nové VR okuliare dva mini-LCD panely s rozlíšením 2160 x 2160 v porovnaní s 1832 x 1920 pixelov v Quest 2. Správy pre vývojárov tiež naznačovali, že nové VR okuliare budú mať 12 GB RAM, pričom staršia verzia Quest 2 má len 6 GB RAM.

Nové okuliare pre virtuálnu realitu budú údajne menšie ako Quest 2 a budú založené na platforme Presence Platform spoločnosti Meta. Podľa predbežných odhadov by mali nové VR okuliare vyjsť na viac ako 800 dolárov. Zuckerberg dúfa, že VR okuliare v budúcnosti nahradia dnešné notebooky.

Zdroje: UploadVR, MIXED, Gadgets Now, VRScout, The Verge