Korzet: Nadčasový odev plný kontroverzie

Nadýchnite sa Od Bridgertona po Gen Z – táto sexi spodná bielizeň zažíva comeback a spôsobuje hotový ošiaľ. V poslednej dobe priťahuje oveľa širšie publikum. Jeho online vyhľadávania prudko vzrástli, spolu s dopytom po posteliach s baldachýnom a vistérii –  záujem o všetko, čo dizajnéri zobrazili v dobovom romantický televíznom seriáli Bridgerton. Je korzet nástrojom… Prečítať celé
Vydané 4. decembra 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Nadýchnite sa

Od Bridgertona po Gen Z – táto sexi spodná bielizeň zažíva comeback a spôsobuje hotový ošiaľ. V poslednej dobe priťahuje oveľa širšie publikum. Jeho online vyhľadávania prudko vzrástli, spolu s dopytom po posteliach s baldachýnom a vistérii –  záujem o všetko, čo dizajnéri zobrazili v dobovom romantický televíznom seriáli Bridgerton. Je korzet nástrojom mučenia alebo ženskou zbraňou?

Bridgeton vytvoril vlastný módny výraz – REGENCYCORE

Seriál odohrávajúci sa v rušnom Anglicku v roku 1813 prilákal Netflixu rekordné publikum – počas prvého mesiaca vysielania ju streamovalo až 82 miliónov domácností. To z neho robí najväčší seriálový debut streamovacej siete. Bridgerton dokonca vytvoril svoj vlastný módny výraz „Regencycore“: honosné šaty, saténové rukavice po lakte, čelenky posiate perlami a samozrejme – korzety. Tie sú priam nevyhnutné pre pútavý dekolt, ktorý je na prehliadke na poprednom mieste.

V centre pozornosti sú od prvej epizódy. Ikonickou je komickej scéne s Prudence, najstaršiou dcérou spoločensky vyššej postavenej panie Lady Featheringtonovej. Slúžka ju doslova vtláča do korzetu. Nech je štíhlejšia pri stretnutí s kráľovnou Charlotte. Šnúrky sa trhajú. Prudence ledva dýcha. Jej nesympatická matka sa len prizerá a hovorí, že keď bola v jej veku, pás mala „vo veľkosti pomaranča a pol“.

Scénka sťahovania korzetu zo seriálového trháku Bridgerton. Zdroj: Netflix

Korzet = spôsob, ako zaujať

Korzetová scéna skutočne odrážala realitu. Ženy ako napríklad slobodné Bridgertonky a Featheringtonky robili to, čo museli alebo to, čo im prikázali. „Stúpať vyššie spoločensky a dobre sa vydať“ bola ich najlepšia šanca na zlepšenie ich osudu. Efektová kostýmová dizajnérka Ellen Mirojnick sa snažila vytvoriť pre ženské herecké obsadenie Bridgertonovej, od mladej hlavnej úlohy Daphne až po zrelšiu Lady Danbury.

„To bol vtedy dôraz ženského tela, vaše oko smerovalo priamo na vrchol jej dekoltu,“ hovorí Mirojnick. Pri vytváraní „siluety 1813“ boli tento odev kľúčový. Na výrobu najali pána Pearla, ktorého meno je v korzetérii priam posvätné. Tvrdí, že bol dar od bohov. Pearl je dnes popredným výrobcom korzetov vo svete. Spolupracoval dokonca aj s britskou umelkyňou Leigh Bowery v londýnskej Royal Opera House aj s módnym návrhárom Thierrym Muglerom.

Ich milovníčkou je aj tanečníčka burlesky Dita von Teese

Jednou z jeho významných klientok je burleskná umelkyňa Dita von Teese, ktorá mala jeho korzet pod šatami Vivienne Westwood v deň, kedy sa vydávala. Von Teese, znalkyňa korzetov s 30-ročnou praxou, má vlastnú líniu spodnej bielizne. Sama pripustila, že tento odev nie je pre každého. Prirovnáva ho k vysokým podpätkom – „nie je to nevyhnutne ľahké“. Model vyrobený na mieru však bude takmer vždy pohodlnejší ako fast fashion kúsok. pretože „každé telo má iný tvar a miesta, kde chceme byť spevnení, sa môžu zmeniť“.

V posledných rokoch získala popularitu pojem pásový tréning, prax používania korzetu alebo elastického opasku s cieľom upraviť tvar tela. Von Teese však na základe svojich skúseností hovorí, že týmto spôsobom nie je možné trvalo zmeniť svoj tvar.

Tanečníčka burlesky Dita von Teese je špecifická svojim vintage štýlom, pre ktorý je korzet taktiež typický. Zdroj: People.com

Kov, slonovina a veľrybie kostice

Zatiaľ čo existujú dôkazy o používaní odevov podobných korzetom v minojskej kultúre a na Kréte v dobe bronzovej, prvý korzet údajne pochádza zo 16. storočia, pôvodne v Taliansku, potom vo Francúzsku, ktorý predstavila Catherine de Medici.

V alžbetínskych časoch korzet formoval trup skôr do valcového tvaru než do tvaru presýpacích hodín, ktorý vyhľadávali viktoriánci. História je plná životu nebezpečných vynálezov a to neobišlo ani slávne korzety. Rané korzety vystužené kovom, slonovinou alebo veľrybími kosticami nepochybne prispeli k trvalému presvedčeniu, že tento odev je zdraviu nebezpečný alebo dokonca nástroj mučenia.

Mučiaci nástroj alebo nádherné objatie?

Karolina Laskowska je britská návrhárka spodnej bielizne, ktorá vyrába ručne vyrábané korzety od roku 2012. Jej kúsky na mieru stoja dokonca až tisíc eur! Každý si však vyžaduje viac ako sto hodín práce. Myšlienku korzetu ako mučiaceho nástroja odmieta ako „lenivý tróp – taký, ktorý sa vracia k mužom rozhodujúcich o tom, čo by ženy mali a nemali nosiť“. Odvoláva sa na Dr. Warnera, ktorý rozhodol, že „korzety sú pre ženy zlé“. Vynašiel svoj vlastný „zdravý korzet“, aby dal ženám „dokonalý“ tvar – a zarobil mu. Stalo sa tak v roku 1873. Podľa jej názoru môže dobre padnúci korzet odbremeniť ramená a hrudný kôš, čím môže byť pohodlnejší ako podprsenka. Niektoré klientky povedali, že nosenie korzetu na mieru je jedným nádherným objatím.“

Prelomovými sú aj poznatky z knihy Korzet: Kultúrna história od Valerie Steele. Autorka pri tvorbe diela  spolupracovala s lekárom, ktorého úlohou bolo zistiť, do akej miery môže korzet spôsobiť ochorenie. Prišli k záveru, že nespôsobil žiadne zakrivenie chrbtice. Naopak. V skutočnosti to často pomohlo k náprave. Niekoľko žien však omdlelo alebo cítili, že látka ich odierala na koži. No tento kus kontroverzného odevu nespôsobil rozštiepenie pečene na dve časti, ani ďalšiu z vecí, z ktorých ho obviňujú.“

 

Šnurovanie na korzetoch je nežné a efektívne zároveň. Je obľúbeným prvkom hlavne na svadobných šatách. Zdroj: Pexels.com

ZDROJ: BBC.COM

Pokračujte na ďalší príspevok »