Čísla na zamyslenie

Koľko ľudí doteraz žilo na Zemi a ako bude populácia ďalej rásť?

Práve teraz na svete žije 7 percent všetkých ľudí, ktorí kedy žili v histórii ľudstva. A populácia stále rastie.
Vydané 3. marca 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Ilustračná fotografia: dav desiatok tisíc ľudí pri Washingtonskom monumente v USA

Organizácia Population Reference Bureau (PRB) na svojej webstránke zverejnila zaujímavý materiál, ktorý sa venuje počtu ľudí na Zemi v priebehu rôznych časových úsekov, vrátane odhadov budúceho vývoja počtu obyvateľov planéty.

Zámerom bolo vytvoriť racionálny odhad počtu ľudí, ktorí kedy žili na Zemi. Teda nie odhadnúť aktuálny počet obyvateľov planéty, ale spočítať, koľko ich žije dnes a žilo kedykoľvek doteraz.

„Moderný“ Homo sapiens (teda ľudia, ktorí boli zhruba takí, ako sme teraz my), kráčali Zemou najskôr asi pred 50 000 rokmi. Od tej doby sa podľa odhadov PRB narodilo viac ako 108 miliárd jednotlivcov nášho druhu.

Vzhľadom na súčasnú globálnu populáciu okolo 7,5 miliárd (na základe nášho posledného odhadu z roku 2019) to znamená, že tí z nás, ktorí v súčasnosti žijeme, predstavujú asi 7 percent z celkového počtu ľudí, ktorí kedy žili! To je vskutku šokujúce číslo.

PRB odhaduje, že počet ľudí, ktorí sa kedy narodili na Zemi (vrátane žijúcich), v súčasnosti predstavuje 108,76 miliardy jednotlivcov.

Zároveň odhaduje, že do roku 2050 tento údaj narastie na 113 miliárd.

 

Ako sa vyvíjal počet obyvateľov Zeme?

Akýkoľvek odhad celkového počtu ľudí, ktorí kedy žili, závisí v zásade od dvoch faktorov: dĺžky času, o ktorom sa predpokladá, že ľudia boli na Zemi, a priemernej veľkosti ľudskej populácie v rôznych obdobiach.

PRB zároveň pripomína, že pre 99 percent rozpätia ľudskej existencie neexistujú žiadne demografické údaje.

Pre ľudskú rasu podstatná zmena začínala nastávať niekedy okolo roku 11 000 pred naším letopočtom, keď ľudstvo začalo s primitívnym poľnohospodárstvom.

Ďalších vyše desaťtisíc rokov sa ale krivka populácie stále nedostala vyššie ako niekoľko miliónov jedincov.

Obrovská zmena nastala približne od roku 3 000 pred naším letopočtom, keď ľudstvo začalo rásť dovtedy nevídane. Počas nášho letopočtu, teda po Kristovi, vyzeral vývoj populácie ľudstva nasledovne:

Môžeme sledovať, že úroveň populácie začala prudko rásť koncom 20. storočia, najmä po roku 1800. Aké boli dôvody tohto rastu? Predovšetkým spočívali v raste miest, v raste životnej úrovne, vo zvyšovaní priemerného veku dožitia a tiež v tom, že rodiny mali viac detí.

Z dlhodobého hľadiska je zaujímavé, že kým ľudstvo dosiahlo populáciu jednu miliardu, trvalo to až 200-tisíc rokov. Potom však populáciu 7 miliárd ľudí dosiahlo v priebehu 200 rokov.

V súčasnosti na svete žije viac ako 7 miliárd ľudí a odhaduje sa, že v roku 2050 to bude už 9,5 miliardy. V roku 2100 by podľa súčasného vývoja malo na svete žiť 11 miliárd ľudí.

Prečítajte si náš rozsiahly materiál o vývoji obyvateľstva Zeme v priebehu posledných 200-tisíc rokov a o tom, aký vplyv na obyvateľstvo mali veľké epidémie ochorení:

Ako sa vyvíjala populácia ľudí na Zemi? Drvivú väčšinu času nás bol iba milión

 

VIDEO: Vývoj obyvateľstva 9 najväčších miest sveta od roku 1500

 

 

 

Pokračujte na ďalší príspevok »