Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou

Rastie všeobecný tlak na zriadenie akéhosi „socialistického kapitalizmu“.

„Skutočne pevne verím, že kapitalizmus, ako ho poznáme, je mŕtvy … že uvidíme jeho nový druh, ktorý nie je kapitalizmom Miltona Friedmana, ktorý je len o zarábaní peňazí.“
Marc Benioff

 

Generálny riaditeľ spoločnosti Salesforce.com, Marc Benioff, povedal, že kapitalizmus v Amerike je na ústupe a možno sa úplne vytratí, pretože zainteresované strany už vyžadujú od svojich spoločností oveľa viac ako len zisky.

Marc Benioff (© Photo by Jakub Mosur Photography, hosted @marketwatch.com)

Marc Benioff (© Photo by Jakub Mosur Photography, hosted @marketwatch.com)

Ak najvyššou hodnotou (firmy, pozn.) nie je dôvera, potom každý kľúčový zainteresovaný subjekt – vaši zamestnanci, vaši zákazníci a vaši investori – odíde preč,“ uviedol Benioff počas rozhovoru pre TechCrunch v San Franciscu .

Pripomienky zakladateľa gigantickej spoločnosti zaoberajúcej sa cloud computingom a službami pracovných síl prichádzajú po tom, čo mnohí významní investori a politici naďalej tvrdia, že kapitalizmus považujú za najsilnejší zdroj hospodárskeho a sociálneho pokroku v dejinách ľudstva .

A napríklad Angus Deaton, laureát Nobelovej ceny za rok 2015 a profesor Princetonskej univerzity, nedávno napísal, že kapitalizmus je „viditeľne chorý“ a že v Amerike rastie tlak na socializmus alebo demokratický socializmus.

Vírus socializmu sa znovu objavil a infikuje mladých ešte raz,“ tvrdí Deaton.

Dôvody sú pritom celkom očividné. Pre bežných Američanov, ale aj pre Európanov a vôbec obyvateľov ktorejkoľvek časti sveta, bežný kapitalizmus skutočne nefunguje. Nerozumejú mu, zdá sa im príliš orientovaný na dosahovanie finančných ziskov, javí sa ako nástroj pre zotročovanie ľudí a spôsob legalizácia nepoctivej práce bohatých. Samozrejme, skutočnosť je odlišná, ale nemožno ignorovať prehlbujúcu sa priepasť medzi bohatými a chudobnými. Nielen chudobní, ale aj stredná trieda, začínajú byť hnacím motorom filozofického tlaku na nahradenie kapitalizmu socializmom.

Miliardár hedžových fondov Ray Dalio v posledných správach uviedol, že kapitalizmus už pre väčšinu Američanov skutočne nefunguje. Lenže zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates LP. odporúča skôr „naliehavú reformu“, než revolúciu.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »