Ani miliardári sa nevedia zhodnúť na budúcnosti

Čítanie na 2 min.

Kapitalizmus ako ho poznáme je mŕtvy, socializmus začína byť opäť hrozbou


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

„Skutočne pevne verím, že kapitalizmus, ako ho poznáme, je mŕtvy … že uvidíme jeho nový druh, ktorý nie je kapitalizmom Miltona Friedmana, ktorý je len o zarábaní peňazí.“
Marc Benioff

 

Generálny riaditeľ spoločnosti Salesforce.com, Marc Benioff, povedal, že kapitalizmus v Amerike je na ústupe a možno sa úplne vytratí, pretože zainteresované strany už vyžadujú od svojich spoločností oveľa viac ako len zisky.

Marc Benioff (© Photo by Jakub Mosur Photography, hosted @marketwatch.com)

Marc Benioff (© Photo by Jakub Mosur Photography, hosted @marketwatch.com)

Ak najvyššou hodnotou (firmy, pozn.) nie je dôvera, potom každý kľúčový zainteresovaný subjekt – vaši zamestnanci, vaši zákazníci a vaši investori – odíde preč,“ uviedol Benioff počas rozhovoru pre TechCrunch v San Franciscu .

Pripomienky zakladateľa gigantickej spoločnosti zaoberajúcej sa cloud computingom a službami pracovných síl prichádzajú po tom, čo mnohí významní investori a politici naďalej tvrdia, že kapitalizmus považujú za najsilnejší zdroj hospodárskeho a sociálneho pokroku v dejinách ľudstva .

A napríklad Angus Deaton, laureát Nobelovej ceny za rok 2015 a profesor Princetonskej univerzity, nedávno napísal, že kapitalizmus je „viditeľne chorý“ a že v Amerike rastie tlak na socializmus alebo demokratický socializmus.

Vírus socializmu sa znovu objavil a infikuje mladých ešte raz,“ tvrdí Deaton.

Inzercia

Dôvody sú pritom celkom očividné. Pre bežných Američanov, ale aj pre Európanov a vôbec obyvateľov ktorejkoľvek časti sveta, bežný kapitalizmus skutočne nefunguje. Nerozumejú mu, zdá sa im príliš orientovaný na dosahovanie finančných ziskov, javí sa ako nástroj pre zotročovanie ľudí a spôsob legalizácia nepoctivej práce bohatých. Samozrejme, skutočnosť je odlišná, ale nemožno ignorovať prehlbujúcu sa priepasť medzi bohatými a chudobnými. Nielen chudobní, ale aj stredná trieda, začínajú byť hnacím motorom filozofického tlaku na nahradenie kapitalizmu socializmom.

Miliardár hedžových fondov Ray Dalio v posledných správach uviedol, že kapitalizmus už pre väčšinu Američanov skutočne nefunguje. Lenže zakladateľ spoločnosti Bridgewater Associates LP. odporúča skôr „naliehavú reformu“, než revolúciu.

 

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0