600-koňové Audi RS Q8 predviedlo pozoruhodnú jazdu a stalo sa najrýchlejším SUV v Zelenom pekle

Doterajšiemu držiteľovi rekordu nadelila novinka až 12 sekúnd.
Vydané 12. novembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Audi nám v sklonku posledných mesiacov ukázalo naozaj množstvo nových modelov, medzi ktorými nechýbala ani nová naftová lokomotíva s označením SQ8. To však nebolo v prípade štýlovej Q8-čky zďaleka posledné slovo, keďže už čoskoro sa svetu ukáže ešte silnejší a brutálnejší počin – novučičké RS Q8.

I keď k samotnému odhaleniu dôjde pravdepodobne až v decembri, už teraz vieme, čo si pre nás v Ingolstadte pripravili. Priamo z legendárneho a posledné roky veľmi mienkotvorného Nürburgringu totiž prichádza správa, že beštiálne SUV stanovilo nový rekord vo svojom segmente, keď s pozoruhodne veľkým náskokom prekonalo doterajšieho držiteľa rekordu – 510-koňový Mercedes-AMG GLC 63 S.

Aby sme boli presnejší, nová RS Q8-čka preletela Zeleným peklom s časom 7 minút a 42,253 sekundy. Stuttgartský počin tak Audi prekonalo o citeľných 12 sekúnd. Môže za to nielen nemecký pretekár Frank Stippler, ale hlavne dvakrát preplňovaný 4-litrový benzínový osemvalec s výkonom 441 kW / 600 koní a 800 Nm. Pod kapotou sa tak ocitne podľa očakávaní identický motor ako v nových modeloch RS6 Avant či RS7 Sportback.

Po technickej stránke úplne presné parametre ešte nepoznáme, je ale jasné, že RS Q8 nebude ochudobnené o vzduchový podvozok, aktívne stabilizátory, zadný diferenciál, vektorovanie krútiaceho momentu či natáčaciu zadnú nápravu. Dodať však musíme, že exemplár, ktorý stanovil onen rekord bol len prototyp, navyše z časti upravený, o čom svedčí napríklad prítomnosť ochranného rámu, špeciálne vyvinutých pneumatík Pirelli P Zero či absencia zadný sedadiel.

To, že nešlo o sériový počin však nemení nič na tom, že je mimoriadne pozoruhodné, že vyše 2,5-tonové SUV dokázalo pokoriť slávny okruh v tak úžasnom čase. Len pre zaujímavosť, obrovské RS Q8 spravilo lepší čas ako napríklad Renault Megane Trophy-R, Porsche 911 GT3 RS (997) či Nissan GT-R.

INZERCIA

Pokračujte na ďalší príspevok »