Jozef Kabaň sa vracia ku koreňom. Od budúceho roka bude šéfdizajnérom značky Volkswagen

Motoristický svet obletela pomerne veľmi prekvapujúca správa.
Vydané 5. decembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Slovenský dizajnér sa do povedomia širokej verejnosti dostal najmä vďaka dlhoročnému pôsobeniu v automobilke Škoda. Ostatne, práve rodákovi z Námestova je pripisované pozdvihnutie imidžu škodoviek, za čo môže najmä veľmi vyvážený a atraktívny dizajn modelov Octavia, Superb či Kodiaq.

Jeho posledné roky boli ale pomerne hektické – v roku 2017 sme sa prekvapivo dozvedeli, že Jozef Kabaň opúsťa značku Škoda a putuje do BMW. Už necelé dva roky na to sa na svet prevalila informácia, že slovenský dizajnér z BMW odchádza a mieri k skupinovej značke Rolls-Royce. Avšak, prešlo len niekoľko mesiacov a z doposiaľ naďalej nezistených príčin známy Slovák z tejto pozície odchádza, čím opúšťa tým pádom celý BMW Group.

O to väčšie prekvapenie predstavuje aktuálna informácia, podľa ktorej Jozef Kabaň hlási veľkolepý návrat – od januára 2020 sa stáva šéfdizajnerom značky Volkswagen.

Bližšie oficiálne informácie zatiaľ uverejnené neboli, hovorí sa ale o tom, že na poste šefdizajnéra značky Volkswagen Jozef Kabaň nahradí doterajšieho Klausa Bischoffa. Ten zas pre zmenu nahradí Michaela Mauera a stane sa šéfdizajnérom celého koncernu Volkswagen Group. Michael Mauer tým pádom svoje pole pôsobenia zameria už výhradne len na značku Porsche.

Jozef Kabaň sa tak opäť vracia do koncernu Volkwagen Group, s ktorým si ho spája prakticky väčšina nielen laickej verejnosti. Už teraz sme zvedavý, ako sa jeho fantázie a možnosti prejavia do reality, a či sa mu rovnako ako v prípade škodovky podarí vizuálne oživiť momentálne vizuálne skôr fádnejšie modely značky Volkswagen.

Pravdou je, že týmto prestupom na seba preberá nielen veľké očakávania ale aj zodpovednosť – portfólio modelov VW je veľmi široké (neporovnateľne širšie ako napríklad u Rolls-Roycu, kde niekoľko mesiacov pôsobil), väčšinová pozornosť sa však bude určite zameriavať na etalóny akými sú najmä Golf a Passat. Výsledky jeho roboty ale uvidíme až o niekoľko rokov. Jozefovi držíme palce!

Jozef Kabaň, narodený v roku 1973 v Námestove, po ukončení stredoškolského štúdia umeleckého dizajnu na škole úžitkového výtvarníctva v Kremnici nastúpil v roku 1991 na štúdium priemyselného dizajnu na Vysokej škole výtvarných umení v Bratislave. Prvým dôležitým míľnikom v jeho kariére bolo umiestnenie na 2. mieste v súťaži pre značku Škoda, čo mu otvorilo dvere v koncerne Volkswagen Group.

V úvode síce zastával len funkciu praktikanta, odstupom času sa ale stal dizajnérom pre exteriéry vozidiel z Mladej Boleslavi. Jozef Kabaň bol vôbec prvým Slovákom, ktorý absolvoval štúdium (s titulom Master of Arts) na Royal College of Art v Londýne, kde ho v rámci dizajnu automobilov podporil samotný Volkswagen.

Ďalším míľnikom bolo pôsobenie v centre exteriérového dizajnu v koncernovom Audi, Jozef Kabaň sa však preslávil najmä vďaka participácii na vývoji vtedajšieho Bugatti Veyron. Práve rodený Slovká totiž navrhol kompletný dizajn exteriéru (okrem diskov) slávneho superšportu. Následne, začiatkom roka 2008 sa stal vedúcim dizajnérskeho tímu Škody. Výsledkom jeho tvorby sú moderné automobily s pomerne jednoduchými, no za to jedinečnými a ostrými hranami, ktoré reprezentujú českú kultúru.

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.