Vyšiel celý trailer na posledného Jamesa Bonda: No Time to Die

Daniel Craig sa predstavuje ako agent James Bond poslednýkrát.
Vydané 4. decembra 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Filmom No Time to Die sa uzatvorí jedna sága bondoviek, v ktorých hlavnú úlohu stvárňoval britský herec Daniel Craig. Posledného Craigovho Bonda uvidíme v apríli 2020, dovtedy sa môžete tešiť z pomerne dlhého traileru, ktorý produkčná spoločnosť zverejnila po pondelkovom teaseri.

 

PREČÍTAJTE SI AJ:
Nie, nový Bond nebude černoška. Ako je to celé v skutočnosti?

Mediálny ošiaľ okolo nového Jamesa Bonda je značne nafúknutý, hoci zmeny budú významné.

Ak sa tešíte na nový film o Jamesovi Bondovi a obávate sa každého potenciálneho prezradenia deja, odporúčame vám prehodnotiť čítanie tohto článku.

 

Bond 25 bude v celej histórii filmov o britskom tajnom agentovi revolučný. „Vôbec prvýkrát v histórii sa do úlohy Bonda obsadí žena, dokonca tmavej pleti,“ uvádzajú titulky známych svetových médií s veľkou pompou. V skutočnosti je to celkom inak.

 

Stručná história Bondoviek

Napriek všeobecne prijatému názoru nebol filmový Bond nikdy verným obrazom prvotnej knižnej predlohy od Iana Fleminga. Snáď iba snímky Dr. No, From Russia With Love a Goldfinger, v ktorých Bonda stvárnil Sean Connery, a Casino Royale s Danielom Craigom sú považované za presnejšie adaptácie kníh.

Všetko sa začalo v prvej polovici 50. rokov 20. storočia, keď Fleming, námorný dôstojník, novinár, bankový úradník a počas druhej svetovej vojny pobočník šéfa tajnej služby v britskom námorníctve, vytvoril postavu Jamesa Bonda. Jeho jedinou úlohou bolo bojovať proti komunistom, čo bol odkaz na vtedajšiu vrcholiacu studenú vojnu.

Ian Fleming.jpg
By Source (WP:NFCC#4), Fair useLink

Bond bol vykreslený ako racionálny, prevažne citovo chladný a pragmatický človek. Sprchoval sa v studenej vode, často pil alkohol (najčastejšie šampanské, vodka martini, škótska so sódou, gintonic, americano), do konfliktov vstupoval s rozvahou, ale tvrdo. Vyžadovanie luxusu sa k Bondovi pridalo skôr až vo filmoch, rovnako ako technologické vychytávky, ktorými s prehľadom na plátne porážal protivníkov.

Fleming zomrel počas korektúr trinástej knihy o Bondovi (Muž so zlatou pištoľou) v roku 1964.

Filmov o tajnom britskom agentov je nesmierne veľa, častokrát sa jedná o akési napodobeniny, ale v niektorých hrajú aj postavy s menom James Bond. Nie sú to však oficiálne bondovky. Oficiálnych bondoviek dodnes vzniklo 24, dvadsiatapiata je práve na ceste do kín.

A v dvadsiatejšiestej má byť už hlavným hrdinom žena. Bude to pani Bondová? Nie, nebude. Čítajte ďalej.

 

Pani Bondová nebude, ale…

V posledných dňoch titulné stránky veľkých i malých webov zaplavili titulky o tom, že novým Bondom bude žena. Avizuje sa iba 31-ročná britská herečka Lashana Lynch, ktorú ste naposledy mohli vidieť napríklad vo filme Captain Marvel v úlohe pilotky Maria Rambeau. Svoj filmový debut previedla ešte v roku 2011 v snímke Fast Girls.

Napríklad The Guardian uvádza vec na pravú mieru. Lashana Lynch s veľkou pravdepodobnosťou bude náhradou za Jamesa Bonda, agenta 007. Postava, ktorú si Lynchová zahrá, nahradí Bonda po tom, čo odíde do služobného dôchodku a prevezme číselné označenie agenta „007“.

Správna odpoveď na otázku o tom, či bude naozaj nový Bond žena, znie: nie, Bond nebude žena. Bond bude naďalej biely muž, Brit, ale pozíciu 007 v tajnej službe MI6 prevezme tajná agentka. Ako celú vec tvorcovia filmu uchopia, je na nich. A dnes navyše nevieme ani to, či je tento scenár pravý.

 

Ženské obsadenie novej bondovky s poradovým číslom 25 (Foto: Bond 25 Press Junket, © Nicola Dove for Metro-Goldwyn-Mayer)

A bol by to naozaj taký problém?

V každom prípade majú držitelia licencie na Bonda právo spraviť to, čo uznajú za vhodné. Jedna vec je zachovávať pôvodný odkaz autora Iana Fleminga, ktorý však nebol zachovávaný ničím iným, než pohlavím a farbou pleti hlavného hrdinu. Prispôsobovať agenta 007 aktuálnej dobe je nevyhnutnosť, čo sa ukázalo pri každej novej bondovke.

Postupne pribúdali technologické vychytávky, filmový Bond v porovnaní s tým knižným nejazdil Bentley, ale Aston Martin (kvôli mediálnemu partnerstvu).

Ak by sa aj Bondom skutočne stala žena (bez ohľadu na farbu pleti), bol by to opäť iba prirodzený vývoj filmovej série. Film nie je spoločenský záväzok, ale reaguje na dianie v spoločnosti. Zmena identifikačných znakov agenta 007 neznamená, že sa dehonestuje pôvodný Bond alebo stráca sa k nemu úcta. Je to iba fiktívna postava, ktorá svoj charakter naplnila už pred 60 rokmi a každých niekoľko rokov sa interpretuje v upravenej modernejšej podobe.

 

Staronový úhlavný nepriateľ

Dvadsiatapiata bondovka dlho nemala oficiálny názov, údajne sa ale pracovalo s názvom Shatterhand. Mohol by to byť odkaz na Flemingovu knihu You Only Live Twice (1964) a niektoré zdroje uviedli, že sa na tvorbe filmu tajne podieľal aj herec Christoph Waltz. Ten stvárnil Bondovho nepriateľa Blofelda v prechádzajúcej snímke Spectre a je možné, že sa objaví aj v novom filme.

Dnes už poznáme skutočný názov filmu No Time to Die a vieme aj to, že hlavným nepriateľom tajného agenta má byť iná postava stvárnená Rami Malekom, čo definitívne prezrádza aj práve zverejnený trailer.

Nový film o Jamesovi Bondovi dorazí do kín v apríli 2020.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »