Ekonomická sloboda na Slovensku
Je Slovensko dobrým miestom na podnikanie? Ani nie, v rebríčku nás predbehlo aj Maďarsko, Česko, Poľsko či Rumunsko
Podľa rebríčka ekonomickej slobody je Slovensko na veľmi nepriaznivej pozícii. A stále sa zhoršuje.
Ekonomická sloboda je pojem, ktorý má kauzálny vzťah so slobodou podnikania. Tam, kde štát neukladá na podnikateľov priveľké dane, poplatky, byrokratické povinnosti a ponúka dobrú vymožiteľnosť práva, ochranu majetku a stabilnú vládu, sa podnikateľom môže dariť lepšie. Podnikatelia tak môžu rásť, platiť vyššie dane, zamestnávať viac ľudí a expandovať do zahraničia.
Rebríček ekonomickej slobody za rok 2019 podľa Herigate.org zohľadňuje vyššie uvedené faktory a krajiny sveta zoraďuje podľa toho, kde sú ekonomická sloboda a teda aj možnosti podnikania najlepšie.
Slovensko sa v tomto celosvetovom rebríčku umiestňuje na nelichotivom 65. mieste, pričom v porovnaní s minulým rokom kleslo na hodnotení o ďalších 0,3 bodu. Zaraďuje sa pritom do tretej kategórie „mierne slobodných krajín“, pričom týchto kategórií je dovedna päť. Najlepšie v uvedenom rebríčku figurujú (na prekvapenie) Hong Kong, Singapur, Nový Zéland, Švajčiarsko, Austrália a Írsko. Na opačnom konci zoznamu „utláčaných krajín“ sú Ekvádor, Sudán, Kiribati, Kuba, Venezuela či Severná Kórea. Najhoršie si na tom stojí práve Severná Kórea s hodnotením 5,9 boda na 180. mieste, pričom Slovensko na 65. mieste si vyslúžilo 65,0 boda.
Predbehlo nás dokonca aj Maďarsko (64. miesto), Kosovo (51.), Arménsko (47.), Poľsko (46.), Rumunsko (42.) či Uruguay (40.)
Web Heritage.org uvádza aj konkrétne hodnotené oblasti, ktoré sa podieľajú na celkovom hodnotení. Je nasledovné:
Napriek tomu, že je Slovensko súčasťou Európskej únie a prijalo jej legislatívu, nie sú uvedené výsledky práve najlepšie. Existuje šanca, že rok 2020 bude odlišným, nakoľko je možné, že nastanú významné zmeny vo vláde krajiny a tie sa premietnu aj do ekonomickej slobody a slobody podnikania.