„Je po kríze“ alebo najväčší a najznámejší autosalón v severnej Amerike v Detroite. Text,

Čokoľvek, čo ste videli alebo počuli o meste Detroit a o tom, čo sa tam udialo za posledných desať rokov, je stále menej uchopiteľné, než osobná návšteva tohto mesta.   Už v lietadle ma spolucestujúci upozorňovali na bezpečnosť a vyhýbanie sa určitým častiam mesta. Keď som však v nedeľu poobede priletel, hovorím si, čo budem robiť na hoteli, zájdem do mesta.    Cestou po […]

Autor
Dátum zverejnenia 1. augusta 2014
Obsahuje nasledovné témy , , , , ,

Vladimír Orth
United Group, s.r.o. ׀ zakladateľ & CEO
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Čokoľvek, čo ste videli alebo počuli o meste Detroit a o tom, čo sa tam udialo za posledných desať rokov, je stále menej uchopiteľné, než osobná návšteva tohto mesta.

 

Už v lietadle ma spolucestujúci upozorňovali na bezpečnosť a vyhýbanie sa určitým častiam mesta. Keď som však v nedeľu poobede priletel, hovorím si, čo budem robiť na hoteli, zájdem do mesta.

   Cestou po diaľnici som bol obklopený množstvom fabrík a komínov. Po vstupe do mesta som bol prekvapený, okolie zívalo prázdnotou. Prázdnotou po neexistujúcich legendárnych budovách, ktoré ešte donedávna patrili k najväčším korporáciám nielen v USA, ale aj vo svete. Postupne som prichádzal k veľkej sklenenej budove, centrále niekdajšej jednotky na celosvetovom automobilovom trhu. Zdá sa, že tie najlepšie časy má za sebou nielen automobilka, ale kedysi aj istotne veľmi pekná budova. Vedľa nej sa nachádza výstavné stredisko, ktoré susedí s hokejovým štadiónom hokejového klubu Detroit Red Wings.

   Autosalón začínal novinárskym dňom v pondelok. Detroitský autosalón, nazývaný aj autosalón severoamerického automobilového trhu, je tým najznámejším. Je nevyhnutné uviesť, že tento autosalón je iný. Odlišný od ktoréhokoľvek jemu podobnému. Uvediem iba zopár mojich postrehov, ktoré vynikajú práve detroitským autosalónom, ale zároveň sú akýmsi pohľadom na to, v akom stave sa súčasný automobilový priemysel nachádza.

   Novinku a najväčšiu limuzínu vo svojej rade predstavila automobilka KIA s modelom K900. Veľmi dôležitým parametrom pre uvedenie tejto limuzíny na severoamerický trh je konkurencia, ktorá hovorí o tom, kam sa uvedený model chce dostať. Je to jednoznačný konkurent vozidiel Mercedes-Benz triedy E, BMW radu 5 a Audi A6. Čo však je už na tomto automobile vyššej strednej triedy badateľné, je dizajnové priblíženie a hlavne neuveriteľná cena, ktorá je v USA oproti konkurencii z Nemecka nižšia až o 30 percent. Uvidíme, ako dopadne prípadné uvedenie modelu na zvyšné trhy vrátane Európy.

   Ďalšou novinkou bolo predstavenie najmladšieho člena luxusnej nemeckej automobilky Porsche v kategórii malé SUV – modelu Macan. Porsche Macan sa dostáva medzi už existujúci veľký Cayenne a nižšie rady ostatných dcérskych modelov. Použitá technika dáva vodičovi všetky výhody veľkého Cayennu, avšak s tým, že vozidlo je určené pre menšie rodiny, prípadne rodiny s deťmi, ktoré majú vzťah k luxusným SUV. Na moje prekvapenie na zadných sedadlách bolo naozaj veľmi málo priestoru a som presvedčený, že vozidlo v plnej obsadenosti bude možné použivať iba pre dvoch dospelých a ich deti alebo len na krátke vzdialenosti v mestách.

 

   Iná automobilka z Nemecka so športovými koreňmi predstavila nielen koncept, ale i plne funkčné elektrické vozidlo BMW i8, ktoré, ako všetci veria, bude už čoskoro v ponuke bavorskej automobilky, ktorá v tomto segmente nezaostáva za konkurenciou.

   Čím sa však vyznačoval detroitský autosalón väčšmi? Môžem s určitosťou povedať, že automobilový priemysel ako taký prekonal dôsledky krízy a zdalo sa, že s novinkami nielen v nižšej a strednej triede bol autosalón plne zaplavený. Nemecká automobilka Audi žne úspechy aj v USA, kde prvýkrát v histórii predala celkovo 158 tisíc vozidiel a za december 2013 sa môže pochváliť rekordným predajom viac ako 17 tisíc vozidiel. Globálne vzrástol aj celkový predaj na 1,5 milióna vozidiel.

   Na autosalóne majú automobilky záujem predstavovať nielen nové modely, ale aj štúdie. Tu som nepocítil akýkoľvek náznak obáv z ďalšieho vývoja.

   Veľmi zaujímavým poznatkom tiež bolo veľké množstvo ázijsky vyzerajúcich mladých ľudí, ktorí pobehovali od automobilu k automobilu a bez prestávky si zapisovali poznámky a všetko si fotili. Zaujímavé na tom bolo, že si fotili také detaily, ktoré si bežný človek nezaznamená. Drobné zvary, úchyty a iné špecifické parametre na novinkách a štúdiách. Pri pohľade na nich ma napadla jediná a na sto percent správna odpoveď – priemyselná špionáž.

   V minulosti sa však tajila a robila oveľa sofistikovanejšie, ako táto, ktorú som mal možnosť vidieť v Detroite. Verím však, že tentoraz padne na úžitok spotrebiteľov a tie najväčšie automobilky budú schopné obhájiť svoje technologické prvenstvo aj v najbližšom období.

Vladimír Orth

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Vďaka nemu patrí Škoda pod VW

Zomrel Ferdinand Piëch, významná osobnosť histórie Volkswagenu

„Život Ferdinanda Piecha bol poznačený jeho vášňou pre automobil a pracovníkov,“ uviedla jeho manželka v písomnom vyhlásení o úmrtí. „Až do konca bol vášnivým inžinierom a milovníkom áut.“

27. augusta 2019

VIDEO

P. Dzurovčinová a V. Orth o efektívnej doprave vďaka inováciám

Ako je na tom vlastne Slovensko s dopravou? A čo môžeme očakávať od inteligentných miest v kontexte osobnej dopravy?

12. júla 2019

Mercedes-AMG odhalil najvýkonnejší benzínový štvorvalec na svete v ostrých modeloch A 45 a CLA 45

Trieda A a od nej odvodené CLA-čko bolo možné doposiaľ kúpiť maximálne v 35-kových verziách, ktorých podstatou je 2-litový benzínový agregát s výkonom 306 koní. Po novom sa ale veci menia a to dramatickým spôsobom.

6. júla 2019


Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019

Hurikán Dorian ničí, čo mu stojí v ceste. Dokáže podobné hurikány zastaviť moderná veda?

Zhadzovať na hurikán atómové bomby zrejme nebude najlepší nápad.

2. septembra 2019

KRÁTKE VIDEODOKUMENTY

Pohľad do zákulisia filmov Avengers, Justice League, Wonder Woman a Man of Steel

Vizuálne efekty nie sú ničím dodatočným, ale počíta sa s nimi ešte predtým, ako sa vôbec začne nakrúcať s hercami.

2. septembra 2019

Ako fungujú 2. a 3. pilier?

Môžu mať Slováci švajčiarsky dôchodok? Dnešní mladí áno, ale čaká ich náročné obdobie

Husákových detí je veľa, napriek tomu demografia Slovenska nie je ideálna. Ako sa potom štát plánuje vysporiadať s dôchodkami, keď pôjdeme do penzie my?

30. augusta 2019