Zdravie detí

Je dieťa netrpezlivé, príliš emotívne alebo unudené? Podporiť ho v športe prinesie mnohé benefity

Šport nie je len dobrým spôsobom, ako udržať telo detí zdravé, ale má aj rôzne psychologické výhody a učí ich dôležitým životným zručnostiam.
Vydané 13. novembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Organizovaný šport prináša deťom množstvo psychologických a sociálnych výhod. Výskumníci si myslia, že je to preto, že deti profitujú zo sociálnych aspektov bytia v tíme a zo zapojenia iných detí a dospelých.

Samozrejme, s rastúcou mierou obezity je nepopierateľným faktom, že zdravie a kondícia našich detí by mali byť najvyššou prioritou. Iste, všetci si uvedomujeme, že aktívne deti sa s väčšou pravdepodobnosťou stanú aktívnymi dospelými. Šport je však oveľa viac, než len prostriedkom na dosiahnutie udržať deti vo fyzickej kondícii.

Na podporu fyzického vývoja v ranom detstve potrebujú deti vyváženú stravu, dostatok spánku a pohyb, píše portál athletics.carleton.ca. Fyzické výhody takéhoto konania môžu mať na deti pozitívny vplyv, vrátane silnejších svalov a kĺbov, silnejšieho srdca či kontrolovaného telesného tuku. Takisto má pohyb u detí vplyv na zlepšenie kondície, duševné zdravie a znižuje riziko cukrovky 2. stupňa.

Sociálne a psychologické benefity

Šport pomáha deťom rozvíjať spôsoby, ako sa vyrovnať s vrcholmi a pádmi života, ovládať svoje emócie a usmerňovať negatívne pocity zdravým spôsobom.

Pomáha tiež deťom rozvíjať trpezlivosť a pochopiť, že zlepšenie ich zručností môže vyžadovať veľa praxe. Deti potom môžu uplatniť svoje schopnosti, ako napríklad vytrvalosť a odolnosť v iných oblastiach svojho života, vrátane vyučovania v škole a pri iných nešportových záľubách, píše healthdirect.gov.

Učiť sa prehrávať

Zlé športové správanie nemá nikto rád. Šport je o výhrach a prehrách. Byť dobrým porazeným si vyžaduje zrelosť a prax. Prehra učí deti prekonať sklamanie a vyrovnať sa s nepríjemnými zážitkami.

Samozrejme, nie je na škodu byť súťaživý a vyjadrovať frustráciu neagresívnym spôsobom. Bezúhonná prehra s lepším súperom je však oveľa čestnejšia ako záchvaty hnevu či nervov.

Rešpekt k autoritám

Potrebuje vaše dieťa občasnú dávku disciplíny navyše? Prihláste ho na šport.

Dodržiavanie stanovených pravidiel, smerovanie a prijímanie rozhodnutí je veľkou súčasťou súťažného športu. Hráči sú často penalizovaní za zlé správanie.

Pri pravidelnej interakcii s trénermi, rozhodcami a inými hráčmi je rešpektovanie starších a počúvanie rovesníkov dôležitou zručnosťou, ktorú si deti môžu osvojiť na ihrisku.

Kontrola emócií

Keď deti vyrastú, očakávame, že sa naučia ovládať svoje emócie, najmä tie negatívne.

V športe môžu byť emócie vysoké a naučiť sa ich nasmerovať správnym spôsobom môže byť pre mladých ťažké.

Dobrý tréner chápe, že negatívny emocionálny stres poškodzuje výkon. Keď sa však táto vlastnosť zakorení, vaše dieťa bude lepšie vybavené na to, aby zvládlo celý rad ďalších životných výziev.

Trpezlivosť

Žiaden športovec nedosiahol úspech bez trpezlivosti a pravidelného tréningu. Ak vaše dieťa nie je extrémne športovo nadané, tréning bude hrať veľkú úlohu v akomkoľvek športe alebo aktivite, ktorej sa venuje.

A ak prax robí majstra, potom k dokonalosti treba trpezlivosť.

Podobne ako trpezlivosť, disciplína tréningu a odhodlanie, ktoré si vyžaduje šport, je vlastnosť prenosná do mnohých iných aspektov života.

Spolupráca

Tím nemôže uspieť bez spolupráce. Bez ohľadu na to, akí dobrí sú jednotliví hráči.

Odolnosť

Šport môže byť tak trochu emocionálna horská dráha.

Štúdia, ktorá skúmala účasť dospievajúcich na rôznych aktivitách zistila, že mladí ľudia, ktorí sa intenzívne venujú športu, sú psychicky odolnejší.

To nie je prekvapujúce, keďže šport učí deti, aby sa po náročnom boji pozbierali, alebo aby držali hlavu vysoko po ťažkej prehre a išli do toho znovu na 100%.

Šport je o odraze sa a o poučení sa z chýb. Čím skôr sa deti naučia tieto zručnosti, tým lepšie.

Celkovo možno povedať, že psychologické a sociálne výhody robenia športu môžu pomôcť deťom stať sa všestrannými a zrelými dospelými.

Či už ide o tímový alebo individuálny šport, to, čo sa vaše deti môžu naučiť, presahuje fyzický rozsah.