Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

Autor
Dátum zverejnenia 16. septembra 2019
Obsahuje nasledovné témy , , , , , ,

Peter Kincel
Cestovateľ, grafik a bloger žijúci v Toronte

5 rýchlych dôvodov, prečo Island navštíviť

 • Rozmanitá krajina plná sopiek, vodopádov, kaňonov, kráterov, či nekonečných zelených machových polí. Často sa tu budete cítiť ako vo fantasy filme. Nečudo, že si ju na filmovanie vybrali aj tvorcovia seriálu Game of Thrones.
 • Island je perfektné miesto, kde pozorovať veľryby.
 • Ak milujete dlhé jazdy autom v nádhernej krajine s desiatkami fotogenických miest na každom rohu, tak vás Island nesklame.
 • Polárna žiara – najmagickejšie prírodné divadlo na svete. To proste treba aspoň raz za život vidieť.
 • Horúca voda z termálnych prameňov. Island má desiatky jazierok (či už prírodných, alebo umelo vybudovaných), kde sa viete večer zohriať po dlhom dni strávenom v studenom počasí.

 

KIRKJUFELL – Vodopády s ikonickou horou v pozadí. Jedno z najznámejších a najfotografovanejších miest na Islande

Ako sa dostať na Island?

Najrýchlejšie samozrejme letecky. My sme využili nízkonákladovku Wizzair, ktorá lieta na Island z Budapešti. Pre vyhľadávanie lacných leteniek odporúčam vyhľadávač Kiwi.com. Určite sa však oplatí sledovať slovenské weby a predajcov s letenkami ako Pelikán alebo Student Agency, kde občas vyskočí fajn akcia. Dobrá cena spiatočnej letenky sa pohybuje v rozmedzí 100 – 250 € aj s batožinou. Pripravte sa na to, že v lietadle strávite približne päť hodín.

Kedy krajinu navštíviť?

 • V lete, ak chcete mať teplejšie a pohodlnejšie počasie a naozaj veľa svetla (slnko vtedy zapadá len na pár hodín, takže dni sú veľmi dlhé). Letná sezóna je však najdrahšia, preto si treba pripraviť vyšší rozpočet.
 • V zime, ak si chcete užiť polárnu žiaru a ľadovú krajinu. Možnosti prespania vonku sú však obmedzené, deň má len pár hodín a mnohé cesty sú uzavreté.
 • Čo odporúčam ja – koniec septembra. Dni sú už síce kratšie ako v lete, ale stále viete využiť na prenocovanie kempingy, ceny sú nižšie ako v hlavnej sezóne a čo je hlavné – pri troche šťastia sa ukáže aj polárna žiara.
 • Na výlet dookola celého ostrova aj s niekoľkými odbočkami do vnútrozemia odporúčam aspoň 10 dní, ideálne viac.

 

A čo doprava a ubytovanie?

Na dopravu po ostrove určite odporúčam prenajaté auto. Na ringroad (okruh okolo ostrova) vám bude stačiť aj obyčajné menšie auto, ale aby ste si užili Island naplno, budete potrebovať auto s pohonom všetkých štyroch kolies. Mnoho ciest vo vnútrozemí (označené písmenom F) sú totiž bez väčšieho auta neprejazdné. My sme stavili na Toyotu Land Cruiser, s ktorou nebol najmenší problém prejsť aj ťažké úseky, či prebrodiť potoky. Prieskum požičovní si urobte dopredu, nakoľko ceny áut sa neustále menia a najvýhodnejšiu požičovňu ťažko odporučiť. Pri aute nezabudnite na plné poistenie a radšej pripomeniem, že na prenájom treba mať kreditnú kartu s dostatočnou rezervou, inak vám auto na Islande nepožičajú.

Na nocovanie odporúčam stan, spacák a karimatku – toto je vec, kde viete ušetriť pri tripe na Island najviac. Kempingy na Islande nie sú drahé a sú dobre vybavené, často aj s dobre zariadenou kuchyňou. V prípade menšieho počtu ľudí a veľkého auta sa človek dobre vyspí aj v samotnom aute. Spanie v prírodných kempoch na Islande je dobrodružnejšie, lacnejšie a nad sebou máte tisícky hviezd či polárnu žiaru – na také zážitky sa nezabúda.

 

Ďalšie užitočné tipy a informácie

 • Island je drahý. Najviac sa dá ušetriť spaním pod stanom a varením na plynovom variči (plynové bomby zoženiete na benzínkach či v kempoch), prípadne v kuchynkách v kempoch. Naopak by som nešetril na prenájme auta. Samozrejme tiež platí – čím viac ľudí, tým lepšie prerozdelenie nákladov a lacnejší výlet.
 • Úplne všade sa dá platiť platobnou kartou, takže eurá za islandské koruny netreba meniť. Maximálne pár drobných, pre pokoj v duši.
 • Počasie je brutálne premenlivé a buďte pripravení na to, že zažijete všetky jeho podoby. Auto sa neoplatí opúšťať bez nepremokavých vecí. Aj keď je krásne, o chvíľu sa to môže zmeniť. A ako sa na Islande hovorí – „Ak sa ti nepáči počasie, počkaj päť minút“.

 

Čo vidieť a robiť?

Pozrite si fotogalériu z Islandu a tipy, čo sa oplatí vidieť a zažiť.

DÚHOVÉ HORY – Ťažšie prístupné miesto, kam sa dostanete len autom s pohonom 4×4 a následnou poctivou pešou turistikou. Na mape sa táto časť Islandu nachádza pod krkolomným názvom Landmannalaugar.

 

SVARTIFOSS – Ikonický vodopád ukrytý uprostred ničoho. Od parkoviska k nemu prídete za 30 minút a potom sa už len stačí kochať jeho krásou.

 

POLÁRNA ŽIARA – toto nádherné divadlo sa objavilo až po niekoľkých dňoch hnusného a daždivého počasia. Treba mať kus šťastia a ideálne za polárnou žiarou vyraziť v rozmedzí od konca septembra až do polovice apríla.

 

Svinafellsjokull – jeden z viacerých ľadovcov na Islande.

 

DETTIFOSS – Najmohutnejší vodopád v Európe.

 

VEĽRYBY, AKUREYRI – Pozorovanie veľrýb z lode stojí približne 100 €, ale je to obrovský zážitok. Poriadne sa oblečte – na lodi fúka a plavba trvá niekoľko hodín.

 

SELJALANDSFOSS – Vodopád, za ktorým sa môžete poprechádzať. Super, že?

 

STROKKUR – Tento gejzír je populárna atrakcia, ktorá chrlí horúcu vodu do výšky 20 metrov. Na toto divadlo si treba počkať každých 5 – 10 minút.

 

HÁIFOSS – Jeden z najvyšších vodopádov na Islande, padajúci z výšky 122 metrov.

 

Náhodná scenéria počas ciest Islandom.

 

Island je neuveriteľne fotogenické miesto.

 

Dôvod, prečo sa na Islande oplatí prenajať poriadne auto – nikdy neviete, čo vás čaká.

 

PRÍRODNÉ KÚPELE MYVATN – Na celom ostrove je niekoľko termálnych bazénov a kúpeľov. Mnohé maličké prírodné bazéniky nájdete len tak v prírode zadarmo, ale my sme vyskúšali aj kúpele Myvant s niekoľkými bazénmi a saunami. Pri západe slnka sme si tak užili aj menší luxus v príjemne horúcej vode.

 

REYKJAVÍK – Výhľad na hlavné mesto Islandu, v ktorom žije len 136 000 obyvateľov.

 

JÖKULSÁRLÓN – V lagúne pláva niekoľko ľadových krýh a môžete sa po nej previesť na lodi, kde vám sprievodcovia o ľadovcoch povedia viac. Toto miesto je tiež populárne pre hollywoodske filmy. Natáčala sa tu napríklad bondovka „Die Another Day“ alebo film „Batman Begins“.

 

Island stojí za návštevu

Síce patrí medzi drahšie krajiny, ale ako vidno na fotkách vyššie, tak sa roadtrip dookola ostrova jednoznačne oplatí a bude zážitkom do konca života. Veríme, že vám rady a tipy v článku pomôžu pri plánovaní vašej cesty. My sme v tejto krajine strávili úžasných 11 dní a prešli 3000 km a zhodli sme sa na jednom – nestačilo nám a určite sa na Island ešte budeme musieť vrátiť.

 

Eugene Cernan

Poslední ľudia pristáli na Mesiaci pred 47 rokmi. Posledným bol syn Slováka a Češky

Amerika vyhrala nad Ruskom a po ich boji sa na Mesiac zanevrelo.

12. decembra 2019

Tohtoročná ofenzíva pekelných modelov Audi pokračuje 450-koňovým RS5 a RS5 Sportback

Kompletná modernizácia strednej triedy od Audi je týmto pádom na konci.

10. decembra 2019

61 miliónov ľudí vyskúšalo „bezpečný“ kanabidiol, teraz úrady upozorňujú na nebezpečné vedľajšie účinky

Americký úrad FDA (Správa potravín a liečiv) vydal vyhlásenie o tom, že produkty CBD (Kanabidiol) sú potencionálne škodlivé zdraviu, vrátane potenciálu poškodenia pečene. Správa prichádza po tom, čo si Kanabidiol vyskúšalo až 61 miliónov Američanov.

10. decembra 2019

Nissan a Italdesign šokujú! Ich 720-koňové GT-R50 ide do sériovej výroby za vyše milión €

Výstredný koncept sa vskutku nečakane pretavil do sériovej podoby.

9. decembra 2019

Pýtal sa Filip Orth

Francis Coppola v slovenskom rozhovore: Film je ilúzia, ale hlava mŕtveho koňa bola skutočná

Francisa Coppolu sme sa pýtali na to, ako sa v minulosti vedel vysporiadať s negatívnymi reakciami na jeho tvorbu, čo bol jeho najväčší životný úspech alebo na to, aký film považuje za svoj najobľúbenejší.

8. decembra 2019

Opel Insignia prešiel faceliftom, ktorý prináša špičkové svetlá a úspornejšie motory

Tradičný zástupca strednej triedy od automobilky Opel sa dočkal modernizácie.

8. decembra 2019

Nemajú si čo závidieť

USA a Čína majú spoločné viac ako sa zdá

Aj keď sa to na prvý pohľad nezdá, USA a Čína sa vo veľa aspektoch až tak veľmi nelíšia. Počas prebiehajúcej obchodnej vojny medzi oboma krajinami sa na nás valia kusé informácie, ktoré zvyčajne ukazujú v lepšom svetle iba jednu zo zúčastnených krajín. Či už články favorizujú Čínu alebo Spojené štáty, málokto sa pri ich čítaní zamyslí nad tým, čo tieto dve krajiny spája.

7. decembra 2019

15-kusové Bentley s brutálnym exteriérom a luxusným interiérom oslavuje pozoruhodný rekord

Continental GT v podobe, v akej sme ho doposiaľ nemali možnosť vidieť.

7. decembra 2019

AVIS Van Rental & Mercedes-Benz Sprinter

Tento rok si všetky darčeky odvezte lacno v prenajatej dodávke

Ako vyriešiť dopravu všetkých darčekov naraz a lacno? Najlepšie prenájom Sprintera v AVIS Van Rental.

6. decembra 2019

Jozef Kabaň sa vracia ku koreňom. Od budúceho roka bude šéfdizajnérom značky Volkswagen

Motoristický svet obletela pomerne veľmi prekvapujúca správa.

5. decembra 2019

Vyšiel celý trailer na posledného Jamesa Bonda: No Time to Die

Daniel Craig sa predstavuje ako agent James Bond poslednýkrát.

4. decembra 2019

Ponuka práce pre šikovných

Pridajte sa do tímu UnitedLife, píšte články pre rýchlo sa rozvíjajúci slovenský web

Ak sa vám páči smer, ktorým sa UnitedLife uberá a radi by ste sa stali jeho súčasťou, teraz máte príležitosť.

4. decembra 2019

Mercedes-Benz prekvapivo otáča. Nové S-ko dvanásťvalec predsa len dostane

O zaujímavé informácie sa postarala samotná hlava koncernu.

4. decembra 2019

Neprehliadnite dnešné výročie

Prvé fotografie Jupitera zblízka svet uvidel presne pred 46 rokmi

Kozmická sonda Pioneer 10 zhotovila a odoslala prvé fotografie Jupitera zblízka práve 3. a 4. decembra 1973.

3. decembra 2019

Nádherný F-Type je po facelifte ešte ostrejší, žiaľ v Európe už bez V6-ky

Pekelne rýchla šelma dostala novú tvár a techniku.

3. decembra 2019

Autorský komentár

Bez regulácie neprežijeme my ani príroda

Máme príliš veľa slobody? Áno. „Musíme našu slobodu začať riadiť. Ak sa nám to nepodarí, bude naozaj zle.“

1. decembra 2019

Pôvodný E.T. mimozemšťan sa vrátil po 37 rokoch vo výnimočnom 4-minútovom videu

Napriek tomu, že sa jedná o reklamu, režisérovi sa podarilo pripraviť naozaj pútavé video.

29. novembra 2019

Komentár

Nerobíme dosť, aby sme naplnili svoje ekologické ambície, emisie CO2 stále rastú

Správa OSN hovorí, že svet musí strojnásobiť agresivitu svojich záväzkov v oblasti klímy, aby zabránil environmentálnemu kolapsu.

27. novembra 2019

Lexus má jeden z najkrajších kabrioletov na trhu, navyše s poriadnym motorom pod kapotou

Model LC 500 Convertible sa zaraďuje k nemenej pôvabnému kupé.

26. novembra 2019

Úspešný príbeh s tragickým koncom

Concordy prestali lietať pred 16 rokmi, dosahovali rýchlosť 2330 km/h

Concorde bol odvážny projekt, ktorý sa udržal v komerčnej prevádzke až 27 rokov.

26. novembra 2019

Takto funguje náš svet

Albert Einstein predložil konečnú verziu všeobecnej teórie relativity pred presne 104 rokmi

Všeobecná teória relativity bola výplodom ducha génia.

25. novembra 2019