Inflácia je odtrhnutá z reťaze. Najväčšia ekonomika Európskej únie bojuje s chudobou
Jednotlivé štáty sa vplyvom inflácie a iných nepriaznivých faktorov ocitli na prahu geopolitickej zraniteľnosti. Náklady rastú, mzdy na oko tiež. Paradoxne však máme čím ďalej, tým hlbšie do peňaženky. Krajiny prijímajú rôzne opatrenia v podobe balíčkov pomoci. Tie majú ľuďom pomôcť predísť chudobe. Najväčšia ekonomika Európskej únie hlási rekordné vysokú infláciu za posledných 30 rokov, pričom ceny… Prečítať celé
Jednotlivé štáty sa vplyvom inflácie a iných nepriaznivých faktorov ocitli na prahu geopolitickej zraniteľnosti. Náklady rastú, mzdy na oko tiež. Paradoxne však máme čím ďalej, tým hlbšie do peňaženky. Krajiny prijímajú rôzne opatrenia v podobe balíčkov pomoci. Tie majú ľuďom pomôcť predísť chudobe.
Najväčšia ekonomika Európskej únie hlási rekordné vysokú infláciu za posledných 30 rokov, pričom ceny energií, bývania či elektriny sa Nemcom zdali byť privysoké už minulý rok. V dôsledku astronomického zdražovania začal v krajine rásť dopyt po potravinových bankách.
„Niekedy, keď sa vrátim domov z obchodu, mám chuť rozplakať sa. Už mi na nič iné nezostane,“ povedala Gabriele Washahová (65 rokov), ktorá čakala v rade potravinovej banky neďaleko Berlína.
„Nikdy sme nemali problémy s peniazmi. Ja som bola väčšinu života na materskej alebo som vykonávala dobrovoľnícke práce. Môj manžel mal dobrú prácu, po jeho smrti sa náš rodinný rozpočet výrazne okresal,“ povedala ďalšia respondentka, ktorá sa hanbi za to, že je závislá od potravinovej banky, a z tohto dôvodu odmieta uviesť svoje meno.
Čo je to potravinová banka?
Potravinové banky fungujú ako neziskové organizácie, ktoré zhromažďujú a distribuujú jedlo sociálne slabším skupinám. Ich cieľom je uspokojiť základne potreby ľudí s nízkym príjmom. Potravinové banky poskytujú hlavne zdravé, čerstvé potraviny, ale vo veľkej miere sa spoliehajú na dary od miestnych predajcov a na dobrovoľníkov. Potravinové banky môžu mať potenciál zlepšiť stravovanie používateľov a potravinovú bezpečnosť, no nie sú schopné pomôcť všetkým s nedostatkom jedla.
Organizácia nerozdáva jedlo zadarmo (zväčša), zákazníci si tu môžu vyzdvihnúť plný vozík jedla za približne 30 eur. Potravinové banky sa snažia pokryť aspoň prevádzkové náklady vrátane nájomného a elektriny, pričom sa musia neustále prispôsobovať energetickej kríze. V Nemecku existuje približne 1 000 takýchto programov, ktoré prevádzkujú dobrovoľníci.
Potravinové banky pôvodne vznikli s cieľom bojovať proti plytvaniu a podporovať ľudí postihnutých chudobou. Takto ušetrené peniaze mali ľuďom umožniť zaobstarať si ďalšie nevyhnutné veci. Na získanie podpory z potravinovej banky sa človek musí zaregistrovať a preukázať svoj sociálny status.
Ľudia hľadajú pomoc, banky už nestíhajú
Sociálna naďalej narastá alarmujúcim tempom. Stále viac ľudí (nezamestnaní, rodičia samoživitelia, zamestnanci s nízkymi mzdami, chudobní dôchodcovia) už nemajú zdroje na živobytie.
K situácii sa vyjadril aj predseda federálnej organizácie potravinových bánk Jochen Brühl, že potravinové banky vysoký nápor už čoskoro nezvládnu. Počet zákazníkov sa podľa neho zvýšil o polovicu a dosiahol nový rekord. Podľa Brühla teraz viac ako 2 milióny ľudí postihnutých chudobou využíva stravovacie služby.
„Potravinové banky sú na hranici svojich síl. Hlásia nám, že k nim prichádzajú aj takí ľudia, ktorí v minulosti neboli odkázaní na potravinové banky. Prvýkrát potrebujú od nás pomoc,“ povedal Brühl. Keďže organizácie už nestíhajú uspokojiť dopyt, tak každá tretia potravinová banka musela podľa jeho slov prestať prijímať nových zákazníkov. Je nedostatok jedla i dobrovoľníkov.
Kto sa považuje v Nemecku za chudobného?
Chudobou trpí každá nemecká domácnosť, ktorá sa skladá z dvoch rodičov a dvomi detmi, pričom dospelí zarábajú menej ako 2 627 eur mesačne. Hranica chudoby pre slobodných ľudí je 1 251 eur v čistom. Zaujímavosťou je, že Nemky sú častejšie bližšie chudobe ako Nemci. Kým podiel žien na hranici chudoby je 16,5 percenta, u mužov je táto miera 15,1 percenta. Nižší príjem žien v porovnaní s mužmi sa vysvetľuje napríklad prerušením profesionálnej kariéry, a teda nižšími nárokmi na dôchodok.
U dôchodcov bola miera rizika chudoby 19,3 percenta. U žien vo veku 65 a viac rokov bolo riziko chudoby v roku 2021 výrazne vyššie (21,0 %) ako u mužov v rovnakej vekovej skupine (17,4 percenta).