Cestovanie

House swap: Vymeňte si domov s kýmkoľvek na svete

Princíp služby house swap, alebo inak homeexchange, spočíva v tom, že váš dom, byt alebo inú nehnuteľnosť si vymeníte na určitú dobu s druhým majiteľom. Takáto bartrová spolupráca je výhodná pre ľudí, ktorí radi cestujú na dlhšiu dobu, no nechce sa im platiť veľké množstvo financií za drahé hotely. Zároveň im však nemôže robiť problém, aby… Prečítať celé
Vydané 20. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Princíp služby house swap, alebo inak homeexchange, spočíva v tom, že váš dom, byt alebo inú nehnuteľnosť si vymeníte na určitú dobu s druhým majiteľom.

Takáto bartrová spolupráca je výhodná pre ľudí, ktorí radi cestujú na dlhšiu dobu, no nechce sa im platiť veľké množstvo financií za drahé hotely. Zároveň im však nemôže robiť problém, aby ich obydlie na určitú dobu užíval niekto iný, cudzí.

Ako sa dostať k službe house swap?

Najjednoduchšou a najspoľahlivejšou možnosťou je, ak sa zaregistrujete na oficiálnej stránke homeexchange, kde nájdete množstvo ponúk na ubytovanie. Po vytvorení profilu sa vám iní majitelia budú vo väčšine prípadov ozývať aj prví.

Na internete sa okrem oficiálnej stránky nachádza aj mnoho iných, podobných portálov a skupín na Facebooku, kde si môžete nájsť ubytovanie rovnakou formou.

Ako popisuje travel blogerka Eva Mária Rorhman na blogu evuschka.com, momentálne sa na oficiálnej stránke nachádza okolo 400 000 ponúk v 187 krajinách. Portál ponúka skutočne bohatý výber možností, stačí si zvoliť to, čo vám najviac vyhovuje.

Pokiaľ si niekto vyberie vaše ubytovanie, no vám nevyhovuje termín alebo destinácia, ktorú druhý hostiteľ ponúka, pomocou portálu môžete vašu cestu jednoducho zmeniť.

INZERCIA

„Táto vec je na portáli veľmi dobre zariadená. Môžeš si prenajať svoju obytnú jednotku v čase, keď je voľná, napríklad človeku z Holandska v lete, pričom ty navštíviš dom niekoho úplne iného v Španielsku v zime. Stačí si v systéme nastaviť guest points, tie si zbieraš a keď ich máš dosť, môžeš si vybrať ubytovanie kdekoľvek na svete takmer zdarma,“ odporúča blogerka Eva.

Na internete nájdete množstvo ponúk, vďaka ktorým si môžete na istú dobu vymeniť domov. Stačí si vybrať vhodnú destináciu. Fotografia: pixabay.com

Inzercia

Je to bezpečné?

Pokiaľ máte strach o bezpečnosť, alebo sa bojíte, že by vám návštevník niečo vo vašom dome poškodil, dá sa to vyriešiť pomocou kaucie. Stačí si na portáli nastaviť výšku kaucie a v prípade nehôd si ju môžete po skončení pobytu strhnúť.

Ak by ti niečo zmizlo, tak každý zúčastnený na výmene je overený svojím ID a portál ručí za prípadné väčšie škody až do milióna eur, podobne ako napríklad na iných ubytovacích portáloch,“ pokračuje Eva.

Skúsenosti s house swap

Službu výmeny obydlí si obľubuje stále viac cestovateľov. Mnohým ľuďom vyhovuje, že môžu cestovať aj v prípade, ak majú obmedzené finančné možnosti. Iní vyhľadávajú house swap kvôli tomu, že majú možnosť vycestovať aj na dlhšiu dobu, ako je pár dní. Ďalší radi obdivujú kultúru iných štátov, a tú najlepšie objavia práve v cudzích obydliach.

House swap – bartrová spolupráca, ktorá je výhodná pre obe strany. Fotografia: pixabay.com

Na internete nájdete množstvo recenzií a skúseností, o ktoré sa delia obľúbenci služby house swap.

Ako spomína na portáli cestovateľ Daniel, house swap je preňho ideálny, pretože to pokladá za spôsob, ako cestovať a pritom sa v danej domácnosti cítiť ako doma, vo svojom.

„Od mojej prvej výmeny v Austrálii som absolvoval už 55 podobných ciest a práve sa pripravujem prijať hostiteľov u mňa doma. Odporúčam každému, aby si niečo podobné vyskúšal. Naozaj sa nie je čoho báť, na internete nájdete množstvo hostiteľov, ktorí sú pripravení vás prijať a následne sa s vami vymeniť u vás doma,“ popisuje Javier.

Clementise priznáva, že sa svojej prvej cesty prostredníctvom house swap trochu obávala. Napokon však všetko vyšlo výborne: „Stretávanie sa s mojimi hostiteľmi a následné vymieňanie, sa pre mňa stalo obrovskou záľubou. Je to najviac autentický spôsob cestovania a iný si už ani nevolím.“

Skúsite house swap už toto leto?

Leto a s ním spojené cestovanie sa blíži. Možno je to ideálny čas nato, aby ste vyskúšali výmenu domovov s inými hostiteľmi. Okrem toho, že získate veľmi lacné ubytovanie, sa možno s majiteľmi obydlí spriatelíte, objavíte kúsok z ich kultúry a budete sa u nich cítiť ako doma.

Potom ich, na oplátku, privítate u vás. To je zasa najlepší spôsob nato, aby cudzinci objavili kúsok našej krajiny a podporili náš cestovný ruch. House swap je výhodná služba pre obe strany.

Titulná fotografia: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »