Gordana Turuk: Hmota musí mať dušu

Najkrajším materiálom výtvarného prejavu je podľa nej sklo. Prehovára k nej a ona mu vdychuje príbeh a život. Jej tvorba zahŕňa okrem výstavných diel aj umenie, ktoré skrášľuje každodenný život a je aj funkčné – šperky a prvky interiérového dizajnu. Pôvodom Chorvátka, narodená v nemeckom Mannheime, momentálne žije a tvorí na Slovensku. Reflektuje vnútornú krásu navonok. Svetová sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.  … Prečítať celé
Vydané 2. novembra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Najkrajším materiálom výtvarného prejavu je podľa nej sklo. Prehovára k nej a ona mu vdychuje príbeh a život. Jej tvorba zahŕňa okrem výstavných diel aj umenie, ktoré skrášľuje každodenný život a je aj funkčné – šperky a prvky interiérového dizajnu. Pôvodom Chorvátka, narodená v nemeckom Mannheime, momentálne žije a tvorí na Slovensku. Reflektuje vnútornú krásu navonok. Svetová sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.

 

 

Tvoríte bosá. Prečo?

Je to môj stav ukľudnenia. Jediné, čo robím bosá, je tvorenie. Dostanem sa do svojho pokoja, vypnem okolitý svet a môžem fungovať v svojich myšlienkach a pretavovať ich na sklo.

 

Ktosi raz povedal, že najkrajším materiálom výtvarného prejavu je sklo. Ako si sklo podmanilo vás?

Sklo ma neuveriteľnú energiu a táto hmota má v sebe veľmi silný život. Nevnímam ho ako studený materiál. Otázka je, kto ho zoberie do rúk. Snažím sa dušu skla sprostredkovať ľuďom.

 

World Glass Designer - Gordana Turuk - interview United Life (2)

Používate pri svojej tvorbe symboliku? Aké symboly sú vám najbližšie?

Symboly sú všade okolo nás. Niektorí ľudia majú oči otvorené viac, niektorí menej. Rada nechávam ľudí hovoriť a počúvam, čo oni vidia v mojich obrazoch. Jeden vidí srdce, druhý zviera, tretí more. Ja pre nich otváram dvere, no rozprávačmi príbehu sú oni. Ukážem im akúsi cestu, ale neberiem ich až do Zvolena. Ukážem im smer. Na Nitru (smiech).

 

„Verím, že najprv sa má dávať, potom dostávať.“

 

Vaša posledná edícia s názvom Žena – Anjel – Bianka obsahuje aj sériu siedmich obrazov Sila siedmich inšpirácií. Vieme, že číslo 7 predstavuje jeden zo základov vašej tvorby. Prezraďte nám viac.

Číslo 7 zahŕňa veľkú, silnú energiu. Pre mňa je to dokonalé číslo. Jednotlivé obrazy vyjadrujú sedem cností; akýchsi sedem pilierov, na ktorých sa dá vybudovať šťastný život. V tomto čísle je obsiahnuté všetko.

 

Čo je vašou životnou pravdou?

Verím, že najprv sa má dávať, potom dostávať. Je to niečo veľmi jednoduché. Najprv človek musí dať úprimne od srdca, aby mohol v živote niečo očakávať. Všetko sa vždy začne dávaním.

 

Čo vnímate ako svoje poslanie?

Pomáhať ľuďom. Keď im chýba niektorý diel v ich skladačke šťastia a viem im pomôcť ho objaviť. A keď viem budovať to, čo je vzácne. Zdá sa, že naozaj si uvedomíme, čo je pre nás najvzácnejšie, až keď o to prídeme. Pocit pohody a zdravie. Rodinné zázemie. Sme poznačení dobou, keď nemáme čas. Verím, že všetci ľudia vedia byť dobrí, že vedia v sebe nájsť to teplo. Ja možno chcem poukázať na to, že vlastniť niečo nie je všetko. Hmota musí mať dušu.

 

„Hmota musí mať dušu.“

 

Aká je vaša filozofia pri tvorbe?

Moja filozofia tvorby pochádza z mora, z hĺbky a siaha až do gréckej mytológie. Zoberte si to tak, my ľudia sme už takmer všade boli. Vo vesmíre, pod zemou, vo vzduchu. No hĺbky mora ešte obsiahnuté nemáme a zostávajú pred nami ukryté.

 

Vnímate tu paralelu k ľuďom?

Áno. Všetci najprv ukazujeme to, čo chceme ukázať. Dekórum. No človek je viacvrstvový, hlbší. Neskôr pochopíte, že za tým všetkým je čosi viac. Človek je ako more. Naše najväčšie tajomstvá zostávajú veľmi hlboko.

 

World Glass Designer - Gordana Turuk - interview United Life (3)

Čo napĺňa vašu studňu kreativity?

Silu mi dodáva príroda. Momenty, keď počujete svet vtákov, šum vody, zvuk lesa. Keď cítite tú širokosť a diaľavu. Vnímam svoje telo a počúvam, čo mi hovorí. To najdôležitejšie je vnímať, čo k vám hovorí zvnútra.

 

Čo je pre vás boh?

Myslím si, že každý človek cíti, že existuje niečo, čo ho presahuje. Ja pociťujem hlbokú úctu. Zároveň je pre mňa boh symbolom lásky. Priala by som každému, aby pocítil, že je súčasťou väčšieho celku.

 

„Jedno krídlo by netvorilo celok.“

 

Čo odovzdávate cez vaše umenie?

Mám jednu zásadu – smútku je na svete dosť a chcem prinášať len radosť, pokoj a úsmev. Netvorím, keď nie som šťastná. Nejdem do ničoho, keď nemám tú energiu. Odovzdávam s obrazom dobrú energiu. Preto verím, že moje diela uvoľňujú, upokojujú myseľ a pozývajú ľudí k introspekcii. Inšpirujú, zjemňujú. Všetko to, čo umenie prináša do života človeka.

 

Odkážete niečo našim ženským čitateľkám?

Každá žena má svoje metamorfózy. Rozličné vplyvy ju navigujú na rôzne smery. Veľmi záleží, kto je pri nej. Do akého prostredia je vložená a v akom sa rozhodne zotrvať. Žijeme v prirýchlej dobe. Nie je ľahké fungovať v tomto svete a ísť svojou cestou, keď si z každej strany niečo nárokuje vašu pozornosť. Prestanete zvládať ísť svojím tempom a idete tempom, ktoré udáva svet. Zachovajte si svoju prirodzenosť.

 

 

“Človek je ako more.
Naše najväčšie tajomstvá zostávajú veľmi hlboko.“

 

World Glass Designer - Gordana Turuk - interview United Life (1)

 

Pokračujte na ďalší príspevok »