Gordana Turuk: Hmota musí mať dušu

Najkrajším materiálom výtvarného prejavu je podľa nej sklo. Prehovára k nej a ona mu vdychuje príbeh a život. Jej tvorba zahŕňa okrem výstavných diel aj umenie, ktoré skrášľuje každodenný život a je aj funkčné – šperky a prvky interiérového dizajnu. Pôvodom Chorvátka, narodená v nemeckom Mannheime, momentálne žije a tvorí na Slovensku. Reflektuje vnútornú krásu navonok. Svetová sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.   […]

Autor
Dátum zverejnenia 2. novembra 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Soňa Zajačeková
Šéfredaktorka United Life
Bratislava, Slovensko
MAGIC TRAVEL, VisitMaldives.sk

Najkrajším materiálom výtvarného prejavu je podľa nej sklo. Prehovára k nej a ona mu vdychuje príbeh a život. Jej tvorba zahŕňa okrem výstavných diel aj umenie, ktoré skrášľuje každodenný život a je aj funkčné – šperky a prvky interiérového dizajnu. Pôvodom Chorvátka, narodená v nemeckom Mannheime, momentálne žije a tvorí na Slovensku. Reflektuje vnútornú krásu navonok. Svetová sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.

 

 

Tvoríte bosá. Prečo?

Je to môj stav ukľudnenia. Jediné, čo robím bosá, je tvorenie. Dostanem sa do svojho pokoja, vypnem okolitý svet a môžem fungovať v svojich myšlienkach a pretavovať ich na sklo.

 

Ktosi raz povedal, že najkrajším materiálom výtvarného prejavu je sklo. Ako si sklo podmanilo vás?

Sklo ma neuveriteľnú energiu a táto hmota má v sebe veľmi silný život. Nevnímam ho ako studený materiál. Otázka je, kto ho zoberie do rúk. Snažím sa dušu skla sprostredkovať ľuďom.

 

World Glass Designer - Gordana Turuk - interview United Life (2)

Používate pri svojej tvorbe symboliku? Aké symboly sú vám najbližšie?

Symboly sú všade okolo nás. Niektorí ľudia majú oči otvorené viac, niektorí menej. Rada nechávam ľudí hovoriť a počúvam, čo oni vidia v mojich obrazoch. Jeden vidí srdce, druhý zviera, tretí more. Ja pre nich otváram dvere, no rozprávačmi príbehu sú oni. Ukážem im akúsi cestu, ale neberiem ich až do Zvolena. Ukážem im smer. Na Nitru (smiech).

 

„Verím, že najprv sa má dávať, potom dostávať.“

 

Vaša posledná edícia s názvom Žena – Anjel – Bianka obsahuje aj sériu siedmich obrazov Sila siedmich inšpirácií. Vieme, že číslo 7 predstavuje jeden zo základov vašej tvorby. Prezraďte nám viac.

Číslo 7 zahŕňa veľkú, silnú energiu. Pre mňa je to dokonalé číslo. Jednotlivé obrazy vyjadrujú sedem cností; akýchsi sedem pilierov, na ktorých sa dá vybudovať šťastný život. V tomto čísle je obsiahnuté všetko.

 

Čo je vašou životnou pravdou?

Verím, že najprv sa má dávať, potom dostávať. Je to niečo veľmi jednoduché. Najprv človek musí dať úprimne od srdca, aby mohol v živote niečo očakávať. Všetko sa vždy začne dávaním.

 

Čo vnímate ako svoje poslanie?

Pomáhať ľuďom. Keď im chýba niektorý diel v ich skladačke šťastia a viem im pomôcť ho objaviť. A keď viem budovať to, čo je vzácne. Zdá sa, že naozaj si uvedomíme, čo je pre nás najvzácnejšie, až keď o to prídeme. Pocit pohody a zdravie. Rodinné zázemie. Sme poznačení dobou, keď nemáme čas. Verím, že všetci ľudia vedia byť dobrí, že vedia v sebe nájsť to teplo. Ja možno chcem poukázať na to, že vlastniť niečo nie je všetko. Hmota musí mať dušu.

 

„Hmota musí mať dušu.“

 

Aká je vaša filozofia pri tvorbe?

Moja filozofia tvorby pochádza z mora, z hĺbky a siaha až do gréckej mytológie. Zoberte si to tak, my ľudia sme už takmer všade boli. Vo vesmíre, pod zemou, vo vzduchu. No hĺbky mora ešte obsiahnuté nemáme a zostávajú pred nami ukryté.

 

Vnímate tu paralelu k ľuďom?

Áno. Všetci najprv ukazujeme to, čo chceme ukázať. Dekórum. No človek je viacvrstvový, hlbší. Neskôr pochopíte, že za tým všetkým je čosi viac. Človek je ako more. Naše najväčšie tajomstvá zostávajú veľmi hlboko.

 

World Glass Designer - Gordana Turuk - interview United Life (3)

Čo napĺňa vašu studňu kreativity?

Silu mi dodáva príroda. Momenty, keď počujete svet vtákov, šum vody, zvuk lesa. Keď cítite tú širokosť a diaľavu. Vnímam svoje telo a počúvam, čo mi hovorí. To najdôležitejšie je vnímať, čo k vám hovorí zvnútra.

 

Čo je pre vás boh?

Myslím si, že každý človek cíti, že existuje niečo, čo ho presahuje. Ja pociťujem hlbokú úctu. Zároveň je pre mňa boh symbolom lásky. Priala by som každému, aby pocítil, že je súčasťou väčšieho celku.

 

„Jedno krídlo by netvorilo celok.“

 

Čo odovzdávate cez vaše umenie?

Mám jednu zásadu – smútku je na svete dosť a chcem prinášať len radosť, pokoj a úsmev. Netvorím, keď nie som šťastná. Nejdem do ničoho, keď nemám tú energiu. Odovzdávam s obrazom dobrú energiu. Preto verím, že moje diela uvoľňujú, upokojujú myseľ a pozývajú ľudí k introspekcii. Inšpirujú, zjemňujú. Všetko to, čo umenie prináša do života človeka.

 

Odkážete niečo našim ženským čitateľkám?

Každá žena má svoje metamorfózy. Rozličné vplyvy ju navigujú na rôzne smery. Veľmi záleží, kto je pri nej. Do akého prostredia je vložená a v akom sa rozhodne zotrvať. Žijeme v prirýchlej dobe. Nie je ľahké fungovať v tomto svete a ísť svojou cestou, keď si z každej strany niečo nárokuje vašu pozornosť. Prestanete zvládať ísť svojím tempom a idete tempom, ktoré udáva svet. Zachovajte si svoju prirodzenosť.

 

 

“Človek je ako more.
Naše najväčšie tajomstvá zostávajú veľmi hlboko.“

 

World Glass Designer - Gordana Turuk - interview United Life (1)

 

Volkswagen ARTEON

Čítajte aj ďalšie podobné články:

Gordana Turuk: Hmota musí mať dušu

Najkrajším materiálom výtvarného prejavu je podľa nej sklo. Prehovára k nej a ona mu vdychuje príbeh a život. Jej tvorba zahŕňa okrem výstavných diel aj umenie, ktoré skrášľuje každodenný život a je aj funkčné – šperky a prvky interiérového dizajnu. Pôvodom Chorvátka, narodená v nemeckom Mannheime, momentálne žije a tvorí na Slovensku. Reflektuje vnútornú krásu navonok. Svetová sklárska výtvarníčka Gordana Turuk.   […]

2. novembra 2016


Fotogaléria

Každá mala garsónka má obrovský potenciál, pozrite si príklady zo sveta

Aj malé garsónky môžu byť pekným miestom na život, stačí do nich investovať trocha času, peňazí a citu.

19. septembra 2019

Jeden mobil na celý život: Etická výroba sa stáva novým trendom

Mali by sme skončiť s konzumným spôsobom života a začať si elektroniku viac vážiť? Určite áno, ale nevieme, či je toto tá správna cesta…

18. septembra 2019

Seriál o Číne

Ako funguje online marketing v Číne, ktorá má zakázaný Google, Twitter, Facebook, Youtube, Instagram aj WhatsApp?

Pre online marketérov na Slovensku je komunikovanie s cieľovými skupinami prostredníctvom sociálnych sietí Facebook, Instagram a Twitter každodennou rutinou. Ich život sa nezaobíde ani bez nahrávania zaujímavého obsahu na Youtube. Integrálnu úlohu v ich práci má vyhľadávanie a plánovanie kľúčových slov, optimalizácia obsahu pre vyhľadávače, tzv. „SEO“ a manažovanie reklamných kampaní cez Google Ads.

17. septembra 2019

Toto sú najúchvatnejšie automobilové novinky z tohtoročného autosalónu vo Frankfurte

Super-rýchla imidžovka, kabriolety od Ferrari, najrýchlejšie auto planéty či limitovaný Hyundai.

16. septembra 2019

Cestuj po svete

Island bez cestovky: 3000 km roadtrip autom po magickom ostrove s polárnou žiarou nad hlavou

Krajina, ktorú mnohí bez zaváhania označia ako najkrajšiu v Európe. Plná dychberúcich scenérií, kde si užijete pohľady ako z iného sveta, drsnú, ale magickú severskú prírodu, pozorovanie veľrýb a ak máte kúsok šťastia, tak aj polárnu žiaru. Reč je o Islande – krajine ohňa a ľadu. Inšpirujte sa našou 3000 km cestou okolo celého ostrova a zistite, ako si na Islande užiť poriadny výlet aj bez cestovky.

16. septembra 2019

Nové riešenie boja proti CO2?

V Nemecku chcú politici platiť ľuďom za odsávanie CO2 z atmosféry

Dostaneme zaplatené za prevádzkovanie čističky vzduchu? V Nemecku možno áno.

13. septembra 2019
PORADŇA

Ako si najlacnejšie zaobstarať nové auto? Vďaka tomuto ušetríte tisíce eur

Ak sa pohrávate s myšlienkou, či je výhodnejšia kúpa auta alebo iné formy jeho zadováženia, tento článok je určený práve vám.

13. septembra 2019

Autosalón Frankfurt 2019

Toto sú vyšperkované Škody, vizionárske BMW a Mercedes, znovuzrodený Defender a nový Hyundai i10

Prinášame vám výber najvýznamnejších noviniek z autosalónu vo Frankfurte nad Mohanom.

12. septembra 2019

SpaceX vynesie na orbit satelity superrýchleho internetu

Operátor SES vyšle sedem nových družíc na strednú obežnú dráhu na nosiči Falcon 9. Nové satelity výrazne zvýšia výkonnosť už osvedčenej siete O3b.

10. septembra 2019

Osobné financie

Narodenie dieťaťa z finančného hľadiska: na čo myslieť a ako ušetriť?

Narodenie dieťaťa je veľký životný míľnik. Človeku sa vtedy menia priority a vo všetkom uprednostňuje dieťa. Starostlivosť o dieťa sa však nezačína jeho narodením, rovnako dôležitá je príprava na jeho príchod a rozhodnutie nič nepodceniť.

10. septembra 2019

Elektromobil pre masy? Nový Volkswagen s parádnym dojazdom a cenovkou hovorí áno

V predvečer automobilového veľtrhu vo Frankfurte sme spoznali jeden z jeho highlightov.

9. septembra 2019

Peugeot uvádza plug-in hybrid už aj v nádhernej 508-čke. Elektrický dojazd je veľmi slušný

Síce bez pohonu oboch náprav, ale i tak s veľmi zaujímavými parametrami.

9. septembra 2019

Lukratívny ekobiznis?

Londýn a jeho vplyv na energetickú revolúciu v Latinskej Amerike

Latinská Amerika stojí pred revolúciou vo využívaní obnoviteľných zdrojov a stáva sa tak predmetom záujmu mnohých investorov.

9. septembra 2019

Bell APT 70

Americký Bell pokročil s výrobou nákladných dronov s autopilotom, zaujíma sa o ne NASA

Lietajú na elektrinu na maximálnu vzdialenosť 56 km a unesú až 32 kg.

6. septembra 2019

Plejáda technických inovácií a úžasné parametre. Aj o tom je prvé elektrické Porsche, nový Taycan

Na svet prichádza doposiaľ najväčší konkurent pre Teslu.

5. septembra 2019

Vyskúšajte smoothie: recept ako na to, tipy a čomu sa naopak vyhnúť?

Smoothie valcuje svet a zdá sa, že len tak skoro tento gastronomický trend neutíchne. Spolu s nápojom sa veľmi darí aj smoothie bowls, miskám s pestrou zmesou ovocia, farieb, konzistencií a chutí. Vyzerá to tak, že čo nevidieť budú malé obchodíky so smoothie bowls za každým rohom a novinka určite neobíde ani Slovensko.

5. septembra 2019

Činohra SND má nového šéfa, je ním Peter Kováč

Dramaturgicky pripravil viac ako 100 divadelných inscenácií v rôznych slovenských divadlách.

4. septembra 2019

Píše Peter Bobik

Je dokonané… Dlh je bezcenný

Nízke úroky sú dobré iba pre dlžníka, ale čo ak veriteľ stratí motiváciu požičiavať, pretože sa mu to skrátka neoplatí? Aké dôsledky môže mať pre nás život v prostredí, kde dlh nemá cenu?

4. septembra 2019

Obľúbená 3008-čka dostala (hybridnú) štvorkolku. Ide o najvýkonnejší Peugeot súčasnosti

Už pri odhalení novej 3008-čky odznelo, že neskôr príde aj verzia s pohonom všetkých štyroch kolies. Ten čas nastal práve teraz.

3. septembra 2019

Mobilita po novom

Monocykle alebo lietajúce jetpacky? Toto sú dve alternatívy dopravy budúcnosti

Čoraz komplikovanejšia individuálna mobilita si vynucuje vznik úplne nových dopravných prostriedkov.

3. septembra 2019

Bugatti má vo vrecku ďalší rekord. Upravený Chiron pokoril maximálnu rýchlosť 490 km/h!

Ako blesk z jasného neba prichádza správa, že Bugatti prekonáva magickú bariéru 300 míľ za hodinu.

2. septembra 2019