Unikátna Krištáľová lagúna

Čile sa v poslednom období výrazne darí zlepšovať imidž. Pomáhajú mu k tomu rôzne projekty v oblasti technológií. No aj v iných oblastiach je Čile mimoriadne progresívne. Ako najžiarivejší príklad posledných rokov je možné bez akýchkoľvek rozpakov vybrať Krištáľovú lagúnu. Umelo vytvorená lagúna v obľúbenom letovisku San Alfonso del Mar vzbudila obrovský záujem verejnosti. Veľkosťou predstihla… Prečítať celé
Vydané 28. októbra 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Čile sa v poslednom období výrazne darí zlepšovať imidž. Pomáhajú mu k tomu rôzne projekty v oblasti technológií. No aj v iných oblastiach je Čile mimoriadne progresívne. Ako najžiarivejší príklad posledných rokov je možné bez akýchkoľvek rozpakov vybrať Krištáľovú lagúnu.

Umelo vytvorená lagúna v obľúbenom letovisku San Alfonso del Mar vzbudila obrovský záujem verejnosti. Veľkosťou predstihla doposiaľ najväčší bazén na svete, ktorý sa nachádza v Maroku. Krištáľová lagúna je šesťkrát väčšia. Zároveň je momentálne najväčším bazénom na svete.

 

cile kristalova laguna (1)

Tajomstvo krištáľovo čistej vody v umelej lagúne sa ukrýva vo výskume čílskeho biochemika Fernanda Fischmanna, ktorý je tiež prezidentom San Alfonso del Mar. Ako vedec prekvapil riešením, ako udržať také obrovské kvantum vody stále priezračné a čisté. Podarilo sa mu to prostredníctvom moderných technológií. Prezradil len to, že systém nie je založený na bežnej filtrácii. Lagúna predstavuje obrovský prínos pre čilský turistický priemysel.

 

Svojou veľkosťou sa „bazén” zapísal do Guinnessovej knihy rekordov. Čile tak odrazu získalo úspešného víťaza a prestížny výsledok, ktorý pomáha vytvárať pozitívny imidž tejto juhoamerickej krajine. Lagúnu reprezentujú úctyhodné rozmery – plocha 8 hektárov, dĺžka 1 kilometer a obsah 250-tisíc m3. Voda získaná z Tichého oceánu ostáva v bazéne príjemne teplá a krištáľovo čistá. Podobný bazén Orthlieb Pool Casablanca, ktorý doposiaľ držal svetový primát, sa nachádza v Maroku. Teraz prepustil svoje prvenstvo „bazénu” v San Alfonso del Mar, ktorý je súčasťou obrovského projektu v oblasti realít na pobreží Algarrobo.

 

cile kristalova laguna (4)

Projekt je pýchou technologickej zručnosti v Čile. Všetky prvky vytvoril Fernando Fischmann, ktorý svoj úspech okomentoval slovami: „Tento triumf je výsledkom dlhoročnej práce.” Predstavitelia San Alfonso del Mar súhlasia a dodávajú: „Svetový rekord nám umožňuje využiť našu výhodu v biznise, ktorý odkrýva novú pravdu a ničí mýtus o nereálnosti úsilia technicky získať také obrovské množstvo krištáľovo čistej vody. Vďaka nemu môžeme vytvárať podmienky pre pestrý plážový život a rôzne vodné športy. Hovoríme tu o revolúcii vo svete svetového turistického priemyslu, keď môžeme budovať skvelé pláže v celkom odlišných oblastiach sveta. Jediná požiadavka je sladká alebo morská voda, ktorú je možné dopĺňať v malých dávkach.”


cile kristalova laguna (2)

cile kristalova laguna (5)

cile kristalova laguna (6)

cile kristalova laguna (7)

cile kristalova laguna (8)

 

Fotografie: Quorum Comunicaciones

Zdroje: www.sanalfonso.cl, www.crystal-lagoons.com

Pokračujte na ďalší príspevok »