Auto, biznis

General Motors zisky z SUV a truckov investuje do elektromobilov, dokopy to bude 27 miliárd dolárov

Napriek pandémii, ktorá ochromila automobilový priemysel na minimálne dva celé kalendárne mesiace a znížila predaje nových automobilov na minimum, General Motors počas roku 2020 inkasoval zisk 6,4 miliardy amerických dolárov. Išlo o jeden z najväčších profitov v histórii tejto spoločnosti. Príjmy ako také pritom klesli o 11 percent na 122 miliárd USD. Výrobca automobilov bude… Prečítať celé
Vydané 17. júna 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Mary Barra, CEO General Motors

Napriek pandémii, ktorá ochromila automobilový priemysel na minimálne dva celé kalendárne mesiace a znížila predaje nových automobilov na minimum, General Motors počas roku 2020 inkasoval zisk 6,4 miliardy amerických dolárov. Išlo o jeden z najväčších profitov v histórii tejto spoločnosti. Príjmy ako také pritom klesli o 11 percent na 122 miliárd USD.

Výrobca automobilov bude v nasledujúcich rokoch potrebovať skutočne každý dolár, pretože má ambíciu transformovať celé modelové portfólio na elektrické. Malo by sa tak udiať v nasledujúcich 15 rokoch.

Minulý mesiac General Motors potvrdilo, že autá so spaľovacím pohonom mieni vyrábať do roku 2035 a do štyroch rokov chce predstaviť až 30 nových elektrických automobilov. Milión chce predať v USA, druhý milión v Číne. Takto vysoké ambície má GM práve v čase, keď elektrické automobily tvoria iba štyri percentá globálneho trhu s novými autami. V USA je sú menej ako dve percentá a aktuálne sa výrobca potýka s problémom nedostatku čipov, ktorý podľa vlastných slov automobilky zníži prevádzkové zisky o 1,5 až 2 miliardy dolárov.

Miliardy sem, miliardy tam

Cenovka za vysoké ambície rozhodne nie je nízka. GM plánuje investovať astronomických 27 miliárd amerických dolárov do elektromobilov a autonómnych aut už do roku 2025 a z toho 7 miliárd ešte počas tohto roka.

General Motors nie je jediná spoločnosť, ktorá investuje to rozvoja elektromobility. Pred niekoľkými týždňami spoločnosť Ford znásobila rozpočet na rozvoj elektrických vozidiel na 22 miliárd USD počas nasledujúcich piatich rokov a nemecký Volkswagen, podstatne väčšia automobilka, za rovnaké obdobie plánuje investovať až 80 miliárd dolárov.

Teda každý, kto si dnes kúpi nové auto s benzínovým či naftovým motorom, sa stáva súčasťou rozvoja elektromobility v nasledujúcich rokoch.

Pokračujte na ďalší príspevok »