Osobnosti

Čítanie na 3 min.

Filip Kulisev sa stal Európskym profesionálnym fotografom roka 2020 v kategórii Dron


Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Titulná fotografia: Čínske údolie Luoxiagou, foto: FILIP KULISEV

 

Slovenský fotograf Filip Kulisev sa stal nositeľom ocenenia FEP European Drone Golden Camera Award. 21 odborných porotcov rozhodlo, že diela slovenského fotografa sú najlepšie v celej kategórii dronových fotografií.

Zaujímavosťou je, že porotcovia nevedeli, kto je autorom fotografií, ktoré hodnotili. Mala sa tak zabezpečiť nestrannosť ich hodnotenia. Kulisev si tak na svoje konto môže pripísať prestížny titul Európsky profesionálny fotograf roku 2020 v kategórii Dron. Držiteľom zlatej kamery sa pritom stal už druhý raz, prvýkrát ešte v roku 2012 v kategórii Príroda.

Porota Európskej federácie profesionálnych fotografov (FEP) ocenila tri Kulisevove fotografie, konkrétne záber na troch vráskavcov dlhoplutvých na Antarktíde, horúce pramene Orakei Korako na Novom Zélande a pestrofarebné čínske údolie Luoxiagou.

Od roku 2013 som nesúťažil, preto som veľmi rád, že som opäť uspel v konkurencii mnohých svetových fotografov. Moja radosť je o to väčšia, že išlo o anonymné hlasovanie a porota nevedela koho sú fotografie, ktorým dala hlas. Následným spočítaním všetkých bodov to vyšlo na mňa. S dronmi fotografujem už niekoľko rokov, veľmi ma to baví, lebo prinášajú rôznorodé a  fascinujúce pohľady na našu planétu. Je to veľmi perspektívny smer fotografického umenia,“ povedal Filip Kulisev.

 

Záber na troch vráskavcov dlhoplutvých na Antarktíde (foto: FILIP KULISEV)

Horúce pramene Orakei Korako na Novom Zélande (foto: FILIP KULISEV)

Porotca súťaže a viceprezident Združenia nemeckých profesionálnych fotografov Bernd Gassner ocenil tvorbu Filipa Kuliseva. „Filip Kulisev je pre mňa vždy inšpirácou. O svoju radosť z krajinnej fotografie sa dokáže podeliť s divákom. Pre mňa je jedným z velikánov našej branže,“ konštatoval Gassner.

FEP združuje národné asociácie a prostredníctvom nich zastupuje viac ako 50 000 európskych profesionálnych fotografov. Slovensko zastupuje Asociácia profesionálnych fotografov SR. Do tohto ročníka sa zapojili fotografi z 29 krajín sveta, hodnotilo sa až 2 200 rôznych fotografií

Cestovateľ a fotograf Filip Kulisev, Master QEP, FBIPP, sa za uplynulé desaťročie prepracoval do svetovej špičky vo fotografovaní prírodných scenérií, uvádza TASR. Absolvoval dvesto individuálnych výstav na Slovensku a po celom svete. Vydal desať kníh, ktoré ukazujú nádheru a rozmanitosť prírody a rozprávajú aj jeho príbehy z ciest. Získal najvyšší európsky titul Master QEP (Qualified European Professional Photographer) v kategórii príroda a zároveň aj najvyšší titul Fellowship od Britského inštitútu profesionálnych fotografov. Hľadá krásne a unikátne miesta na Zemi, ktoré prostredníctvom fotografií prináša všetkým milovníkom prírody na Slovensku aj vo svete.

» Zakúpiť produkty od Filipa Kuliseva online

Filip Kulišev: „Slovensko je moja krajina a vždy ňou ostane.”

5 otázok na Filipa Kuliseva + výsledky súťaže o kalendáre Amazing Planet

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0