AKTUÁLNA SPRÁVA

FIAT a Renault sa spájajú do jedného megakoncernu

Črtá sa najväčší automobilový výrobca na svete.
Vydané 27. mája 2019 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , , , ,

Francúzska automobilka Renault rokuje o možnej spolupráci s Fiat Chrysler Automobiles.

 

Iniciátorom návrhu na spojenie síl bol taliansko-americký koncern FIAT Chrysler Automobiles (FCA), ktorý informoval o tom, že oslovil Renault k rozsiahlej spolupráci. Podľa aktuálneho návrhu by akcionári FCA a Renault mali rovnaký podiel v spoločnom koncerne, ktorého fúziou by vznikol jeden zo svetových lídrov a automobilky by si vzájomne pomohli odstrániť svoje nedostatky.

Dôvodom fúzie sú pravdepodobne neustále tlaky na elektrifikáciu, sprísňovanie emisných noriem, drahé technológie na zosieťovanie vozidiel a autonómne riadenie. Tento tlak zo strany vládnych organizácii núti čoraz viac automobiliek k spolupráci a spájaniu sa, aby dokázali čeliť čoraz vyšším požiadavkám a prísnejším normám.

K nesporným výhodám spolupráce patrí aj zdieľanie techniky a zastúpenie na všetkých kľúčových trhoch sveta. Ročne by tak mohol koncern ušetriť až 5 miliárd eur. Spojením by tiež vzniklo široké portfólio vozidiel zahŕňajúce automobily od tých najmenších a najlacnejších (Dacia) až po najluxusnejšie (Maserati), vrátane veľkého počtu úžitkových vozidiel.

Ak by k spojeniu došlo, vznikol by tak tretí najväčší výrobca automobilov na svete, pred ktorým sú značky ako Toyota a Volkswagen. Ročná produkcia nového koncernu je odhadovaná na 8,7 milióna automobilov. Ročné tržby by sa mohli vyšplhať až na 5 miliárd eur.

INZERCIA

V oficiálnej tlačovej správe dnes zástupcovia Renaultu priznali, že dostali ponuku od FCA a plánujú ju detailne preštudovať. Už samotné oficiálne vyhlásenie o možnej spolupráci je však náznakom vážneho záujmu o spojenie, keďže takýchto ponúk býva veľa, no len málokedy sa dostanú na verejnosť.

Francúzsky Renault už teraz spolupracuje s Nissanom a Mitsubishi, s ktorými sa mu podarilo minulý rok predať 10,76 milióna automobilov. V prípade spolupráce s FCA by sa tento počet mohol navýšiť až na 15 miliónov automobilov, čím by tromfol aj aktuálneho lídra na trhu Volkswagen, ktorý minulý rok predal 10,83 milióna vozidiel. Pre Nissan by však spolupráca FCA s Fiatom znamenala menšiu váhu pri rozhodovaní o ďalšej budúcnosti.

FCA a Renault už spolu rokovali o určení produktov a regiónov na spoluprácu. Súčasťou portfólia Fiat Chrysler Automobiles sú v súčasnosti značky ako Alfa Romeo, Chrysler, Dodge, Jeep či Maserati. Obe automobilky si v súčasnosti prešli zmenami vo vedení, keďže dlhoročný šéf FCA Sergio Marchionne minulý rok zomrel a dlhoročný riaditeľ Renaultu Carlos Ghosn bol obvinený a zatknutý za finančné podvody.

Pokračujte na ďalší príspevok »