Faux pas na Oscaroch: V sekcii in memoriam chýbalo viacero osobností, medzi nimi aj Charlbi Deanová

Ani tohtoročná edícia odovzdávania Oscarov sa nezaobišla bez kontroverzie. Nepadla síce žiadna facka, ale organizátori opomenuli v sekcii in memoriam viacero osobností filmového sveta, ktoré zosnuli minulý rok. Americká Akadémia filmových umení a vied len zobrazila QR kód s odkazom na svoju internetovú stránku s kompletným menoslovom zosnulých, čo je však slabá náplasť na chýbajúcu… Prečítať celé

Ani tohtoročná edícia odovzdávania Oscarov sa nezaobišla bez kontroverzie. Nepadla síce žiadna facka, ale organizátori opomenuli v sekcii in memoriam viacero osobností filmového sveta, ktoré zosnuli minulý rok. Americká Akadémia filmových umení a vied len zobrazila QR kód s odkazom na svoju internetovú stránku s kompletným menoslovom zosnulých, čo je však slabá náplasť na chýbajúcu spomienku v živom vysielaní.

Faux pas na Oscaroch

Na galavečere poburujúco opomenuli aj Charlbi Deanovú, hoci posledný film, v ktorom hrala – Trojuholník smútku – súťažil v hlavnej kategórii o najlepší film. Juhoafrická herečka skonala 22. augusta 2022 v newyorskej nemocnici vo veku iba 32 rokov po náhlej chorobe. V Trojuholníku smútku stvárnila jednu z hlavných postáv po boku Harrisa Dickinsona, Dolly De Leonovej, Woodyho Harrelsona či Zlatka Buriča.

„Túto úlohu si budeme pamätať ako kľúčovú v jej kariére. Bezchybne zahrala Yayu, influencerku na sociálnych sieťach v predstieranom vzťahu s modelom Carlom (Harris Dickinson). Dvojica sa v satirickej snímke švédskeho režiséra Rubena Östlunda snaží zväčšiť dosah svojich instagramových účtov. Záverečný diel jeho antikapitalistickej trilógie bol v médiách z viacerých dôvodov. Okrem toho, že si získal celosvetovú pozornosť ziskom prestížnej Zlatej palmy na festivala Cannes, produkciu poznačila aj tragédia – úmrtie hviezdy Charlbi Deanovej vo veku len 32 rokov,” napísal portál faroutmagazine.co.uk.

Ilustračný obrázok. Zdroj: pixabay.com

Vynechali aj ďalších

Sekciu in memoriam uviedol John Travolta, ktorý sa neubránil emóciám pri spomienke na svoju kolegyňu z Pomády Oliviu Newtonovú-Johnovú. Lenny Kravitz potom zahral na klavíri a zaspeival svoju pieseň “Calling All Angels” a za ním na veľkoplošnej obrazovke premietli fotografie takmer šesťdesiatich členov filmového priemyslu, ktorí zomreli v minulom roku.

Charlbi Deanová však nebola jediná, kto sa nezmestil do trojminútovej sekvencie. Pocty sa nedočkali ani Anne Hecheová, známa z filmu Donnie Brasco, Tom Sizemore (Zachráňte vojaka Ryana, Neľútostný súboj), Fred Ward (Útek z Alcatrazu), Leslie Jordan (Sordid Lives, The United States vs. Billie Holiday) či Paul Sorvino, ktorý sa preslávil predovšetkým ako gangster Paulie Cicero vo filme Mafiáni (Goodfellas) Martina Scorseseho z roku 1990.

Sťažnosti pozostalých

Sorvino zomrel vlani v júli po zdravotných problémoch vo veku 83 rokov a jeho rodina sa ohradila proti tomu, že zosnulý herec figuroval len na miniatúrnej fotografii ako súčasť koláže s ďalšími 250 ľuďmi. „Bol jedným z najlepších hercov v kinematografickej histórii Hollywoodu. Je necitlivé, že sa ho niekto rozhodol vynechať zo sekcie in memoriam na Oscaroch. Nemohli do trojhodinového programu pridať niekoľko minút navyše, aby to bolo v poriadku? Paul Sorvino dal filmovému priemyslu desiatky rokov svojho života a všetci ho mali radi. Paul nebol jediný, kto si nezaslúžil takýto prístup. QR kód nie je akceptovateľná náhrada. Akadémia by sa mala ospravedlniť, priznať chybu a nabudúce to spraviť lepšie,” vyhlásila Sorvinova manželka Dee Dee pre magazín People.

Inzercia

Ilustračný obrázok. Zdroj: pixabay.com

Nespokojnosť vyjadrila aj jeho dcéra a herečka Mira Sorvinová, držiteľka Oscara i Zlatého glóbusu za najlepší výkon vo vedľajšej úlohe za film Woodyho Allena „Mocná Afrodita” z roku 1995. Na sociálnej sieti Twitter napísala: „Je pre mňa nepochopiteľné, že opomenuli môjho milovaného otca a ďalších úžasných zosnulých hercov. Oscary zabudli na Paula Sorvina, ale my ostatní naňho nikdy nezabudneme!!”

Gesto vo filme Tár

Povrchný prístup k sekcii in memoriam na najsledovanejšej filmovej udalosti roka je symptomatický v dnešnej dobe zníženej pozornosti. Bojovať proti tomuto trendu sa rozhodli tvorcovia filmu Tár, ktorý môžeme momentálne vidieť aj v našich kinách. Titulky s menoslovom všetkých podieľajúcich sa na výrobe predsunuli na začiatok filmu a divákov tým prinútili odsledovať ich. Je to odvážny krok, keď vezmeme do úvahy, že streamovacie služby ponúkajú možnosť jedným kliknutím preskočiť úvodné titulky a tie záverečné letia takmer nebadateľne. Od amerického režiséra Todda Fielda je to minimálne veľmi pekné gesto smerom ku všetkým zúčastneným, ktorých mravenčia práca by ináč zostala bez povšimnutia. „Chcel som zmeniť pohľad divákov na hierarchiu,” vysvetlil Field v jednom z rozhovorov.

 

Zdroje: faroutmagazine.co.uk, vulture.com, news.yahoo.com, theconversation.com

Zdroj titulnej fotografie: pixabay.com

Pokračujte na ďalší príspevok »