Hide the Pain, Harold

Fascinujúci príbeh Andrása Aratóa. Zo dňa na deň sa stal internetovou celebritou

András Arató je meno, ktoré vám asi veľa nehovorí. Avšak podľa jeho špecifických čŕt tváre ho spoznáte všetci.
Vydané 23. marca 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

75-ročný elektroinžinier z Maďarska sa stal celebritou úplnou náhodou. Oslovil ho istý fotograf, ktorý sa venoval foteniu stock fotografií – ilustračných obrázkov, ktoré si ďalej cez fotobanky kupujú rôzni klienti. Tí ich ďalej využívajú či už pri tvorbe dizajnu webstránok alebo ako ilustračné fotografie k článkom.

András na podujatí TEDx na Ukrajine vo svojej prednáške spomínal aj to, že isté obdobie po tom, ako pózoval na týchto fotografiách, zvykol kontrolovať webové stránky, či sa náhodou fotografia s jeho podobizňou niekde neobjavila. Spočiatku to boli zahraničné webové stránky rôzneho zamerania – na jednej sa napríklad objavil ako lekár. Tieto weby však v tom čase vedel spočítať na jednej ruke.

Potom sa však všetko dramaticky zmenilo a dnes je z Andrása ikona.

Ako vznikala legendárna fotografia?

Určite to poznáte, keď vám fotograf povie: „Úsmev!“ a potom vidíte už len záblesk. Po niekoľkohodinovom fotení niet divu, že úsmev nebol od srdca a vycítili to aj ľudia…

Obrovský boom nastal v čase, keď jednu zo stock fotografií zazdieľala stránka, ktorá sa venovala tvorbe meme obrázkov. Tá zverejnila výzvu ľuďom, aby k nej vytvorili kreatívny popis. András v debate spomína aj to, že väčšina ľudí v jeho veku sa s meme-čkami ani nestretla.

Aj on si najprv musel význam vyhľadať na Wikipédii. Tá hovorí: „Môže ísť o akúkoľvek akciu, štýl alebo konanie, ktoré je šírené pomocou internetu (napr. pomocou sociálnych sietí, blogov, e-mailov, diskusných fór,…) a šíri sa tak, že si ho ľudia posielajú medzi sebou. Internetové mémy môžu mať formu slov, obrázkov, odkazov, internetových stránok, videí, hashtagov a iných.“

INZERCIA

Táto definícia perfektne pasuje k príbehu charizmatického pána. Spočiatku András nevedel, čo s tým robiť. Chcel toto hromadné šírenie zastaviť, avšak uvedomil si, že je to nemožné. Ak by požiadal webovú stránku, ktorá to ako prvá premenila na meme o zrušenie, o deň by to pridali ďalšie tri stránky. Tak mu neostávalo nič iné, len dúfať, že na to ľudia čoskoro zabudnú.

 

Hide The Pain Harold

Po čase zistil, že bojovať so šírením memečiek obsahujúcich jeho tvár nemá zmysel a tak si vytvoril vlastný brand s názvom Hide The Pain Harold. Obrovský úspech zaznamenala aj jeho facebook stránka, ktorá má v týchto chvíľach viac ako 300 000 fanúšikov.

Po tomto kroku, kedy sa rozhodol odtajniť, sa jeho život úplne zmenil. Začali si ho všímať média po celom svete a jeho tvár sa stala súčasťou rôznych reklamných kampaní. Dokonca si zahral aj hlavnú postavu v klipe maďarskej skupiny Cloud 9+. Pesnička nesie názov Hide The Pain a je v anglickom jazyku.

András v rámci TEDx spomenul aj to, že vie, že Hide The Pain Harold nie je skutočne on. Je to osobnosť, ktorú mu dali ľudia z internetu. Ale ako hovorieval Shakespeare svojho času, „Svet je obrovské javisko, na ktorom každý hrá svoju úlohu.“ A tak sa svoju novú rolu rozhodol prijať.

Ako uviedol v jednom rozhovore, v reálnom živote žiadnu bolesť nepociťuje, ale žije v šťastnom manželstve.

V rámci prednášky priloženej vyššie sa rozlúčil s divákmi peknými myšlienkami. Ľudia by podľa neho mali byť otvorení novým veciam. Vo veku 75 rokov, kedy jeho rovesníci riešia chodenie po lekároch, zdravotné problémy a podobne, začal András cestovať po svete, spoznávať nových ľudí a žiť diametrálne odlišný spôsob života. A za všetko môže náhoda a to, že sa tento sympatický dôchodca nebál vykročiť do vôd internetu.

 

Pokračujte na ďalší príspevok »