Biznis

Elon Musk za tento týždeň predal akcie Tesly za približne 6,9 ​​miliardy dolárov

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, zverejnil 6. novembra na svojom Twitteri neformálny prieskum, v ktorom sa pýtal svojich 63 miliónov sledovateľov, či má predať 10% svojich akcií Tesly. Na základe výsledkov prieskumu tento týždeň spustil kaskádový predaj svojich osobných podielov v automobilke. Za predaj akcií Tesly hlasovalo 58% Musk v sobotu navrhol, že predá 10%… Prečítať celé
Vydané 14. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , ,

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla, Elon Musk, zverejnil 6. novembra na svojom Twitteri neformálny prieskum, v ktorom sa pýtal svojich 63 miliónov sledovateľov, či má predať 10% svojich akcií Tesly. Na základe výsledkov prieskumu tento týždeň spustil kaskádový predaj svojich osobných podielov v automobilke.

Za predaj akcií Tesly hlasovalo 58%

Musk v sobotu navrhol, že predá 10% svojich akcií v spoločnosti Tesla, nakoľko sa v poslednej dobe veľa hovorí o nerealizovaných ziskoch, ako o prostriedkoch na vyhýbanie sa plateniu daní. Prieskumu sa zúčastnilo 3,5 milióna ľudí, pričom za predaj akcií hlasovalo takmer 58%.

 

Podľa finančných výkazov zverejnených v stredu večer Elon Musk začiatkom týždňa predal akcie automobilky Tesla za približne 5 miliárd dolárov. To sa rovnalo asi trom percentám jeho celkového podielu v automobilke. V piatok regulačné dokumenty odhalili ďalší predaj akcií v hodnote približne 1,2 miliardy dolárov. Musk teda vlastní ešte 166 miliónov akcií automobilky a v priebehu tohto týždňa predal akcie spoločnosti v hodnote približne 6,9 ​​miliardy dolárov.

Časť predaja bola naplánovaná už skôr

Dokumenty ukázali, že predaj približne pätiny akcií sa uskutočnil na základe vopred dohodnutého obchodného plánu zostaveného v septembri, teda ešte predtým, než Musk zverejnil na Twitteri prieskum o predaji a bol by vykonaný bez ohľadu na výsledok prieskumu. Predaj zvyšku akcií, ktorý jeho sledovatelia schválili, však naplánovaný nebol.

Naplánovaný predaj mal predstavovať viac ako 930 000 akcií v hodnote viac ako 1,1 miliardy dolárov. Tie by mal Musk použiť na splnenie daňových povinností súvisiacich s uplatnením opcií na akcie. Podľa informácií má Elon Musk opciu na kúpu 22,86 milióna akcií Tesly za 6,24 dolára za kus. Ak by túto opciu neuplatnil, akcie by sa po dátume platnosti stali bezcennými.

Spoločnosť Tesla [Tesla]

Spoločnosť Tesla [Tesla]

Musk od Tesly plat nedostáva

Podľa vyjadrenia Elona Muska mu spoločnosť Tesla nevypláca mzdu v hotovosti, ale len v akciách. Práve za to bol  kritizovaný, keďže takto nemusí platiť daň z príjmu. Za kompenzácie v akciách Musk musí platiť až keď si ich uplatní a predá. Pred tohtotýždňovým predajom svojich akcií mal Elon Musk 23% podiel v Tesle.

Tento predaj bol prvým od roku 2016, kedy Musk naposledy uplatnil svoje opcie na akcie. Rovnako aj vtedy predal časť svojich akcií, aby pokryl daň z príjmu vo výške takmer 600 miliónov dolárov.

Miliardárska daň

Akcie Elon Musk predáva tiež v dobe, keď demokrati navrhli takzvanú „miliardársku daň“. Tá by mohla prinútiť miliardárov daniť aj nerealizované zisky. Teda museli by platiť daň aj napriek tomu, že žiadne zo svojich akcií nepredajú.

Akcie automobilky Tesla po tom, čo Muskov prieskum vyšiel v prospech predaja, klesli. Tesla je však stále najhodnotnejšou automobilkou na svete s trhovou hodnotou viac ako 1 bilión dolárov.

 

 

Zdroje: BBC, CNET, The Verge, CNBC

Zdroj titulnej fotografie: MarketWatch

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.