Kryptomeny súčasnosti

Dogecoin: kryptomena ako Bitcoin, prečo to už nie je iba vtip?

Dogecoin Dogecoin je kryptomena, forma digitálnych peňazí, ktorá podobne ako Bitcoin umožňuje peer-to-peer transakcie v decentralizovanej sieti. Jeden dôležitý rozdiel: Bitcoin je pôvodný koncept kryptomeny a prelomová technológia 21. storočia. Niektorí veria, že je schopný zmeniť svet s potenciálom úplného zmenenia spôsobu ako fungujú peniaze v 21. storočí. Funguje na technológii Blockchainu, na ktorej existuje… Prečítať celé
Vydané 10. mája 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Copywriter, freelancer a zabávač vo voľnom čase Košice | Slovensko

Dogecoin

Niektorí veria, že je schopný zmeniť svet s potenciálom úplného zmenenia spôsobu ako fungujú peniaze v 21. storočí. Funguje na technológii Blockchainu, na ktorej existuje väčšina kryptomien.

Dogecoin

Kryptomena Dogecoin

Pre mnoho odborníkov je ale záhadou, prečo je Dogecoin tak vysoko ohodnotený. V jednom okamihu mal Dogecoin hodnotu 2 miliárd dolárov. Je to možno ťažké pochopiť, ale má to aj svoj dôvod. Množstvo ľudí sa do kryptomien chce dostať, a Dogecoin jednoducho do mainstreamu prišiel ako lacná minca pre každého. Čo je na tom ale zle?

Dogecoin sa od Bitcoinu veľmi neodlišuje. Ak ste v poslednom desaťročí strávili čas na internete, zrejme ste počuli o doge meme. Ikonický Shiba inu a jeho vnútorný monológ vyjadrený v comic sans s metaforami ako „much noble“ a „wow“.

Začiatky Shiba inu

Na vrchole tohto meme ku koncu roka 2013 si Palmer, austrálsky obchodník, urobil žart z jednej z najväčších svetových technologických spoločností, keď spojil dve s najviac diskutovaných tém internetu vtedy: kryptomeny a Shiba inu. Bol to vtip zameraný na bizarný svet kryptomien a bitcoinových ťažičov.

Investujte do Dogecoinu„, tweetoval Palmer, „som si istý, že pôjde o ďalšiu veľkú vec“. Palmer sa rozhodol tento vtip ponechať. Kúpil doménu dogecoin.com a nahral photoshopovaného psíka Shiba inu na mincu. Na webe zanechal poznámku: „Ak chcete s Dogecoinom zmeniť realitu, ozvite sa“.

Pes

Plemeno Shiba Inu spojené s Dogecoinom

Prečo je Dogecoin taký populárny?

28. januára Elon Musk, miliardársky šéf výrobcu elektromobilov Tesla, tweetoval o časopise „Dogue“. Nikomu nebolo jasné, že prečo, ale odvtedy pokračoval v tweetovaní o tejto kryptomene. Raz dokonca zdieľal meme podľa filmu „Leví kráľ“ so psíkom Shiba Inu zobrazeným na tvári Simby. Raz napísal: „Who let the Doge out“ a „Žiadne výšky, žiadne minimá, iba Doge.“ Neskôr tiež tweetol inštruktážne video s názvom „D je pre Dogecoin“

Musk v Apríli znovu prejavil záujem o kryptomenu a nedávno tweetoval „Doge Barking at the Moon“.

Jeho záhadné komentáre viedli k prudkému nárastu popularity kryptomeny. Hudobníci vrátane známych amerických rapperov Snoop Dogga a Soulja Boy ako aj frontman skupiny Kiss Gene Simmons zdieľali so svojimi followermi mémy a tweety. Bežná spotrebiteľská značka v Amerike, spoločnosť Conagra Brands, tiež začala tweetovať o Dogecoine aby 13. apríla „šla na Mesiac“.

Elon Musk

Dogecoin: Jeho hodnota

Cena kryptomeny, ktorá bola na začiatku roka zhruba na pol centu, stúpala hlavne po tweetoch Elona Muska. Trhová hodnota dogecoinu zhruba o 51 miliárd dolárov prevyšuje napríklad hodnotuleteckej spoločnosti Delta Air Lines.

Od 16. apríla sa Dogecoin podľa Coinmarketcap.com stal jednou z piatich najlepších kryptomien podľa trhovej hodnoty. To ho stavia za Bitcoin, Ethereum, Binance coin a XRP. Jeho fanúšikovia sa snažia o to, aby dosiahol 1 dolár, čo je obdivuhodné, nato že táto minca nemá praktické využitie.

Riziká investovania

Kryptomeny sú volatilné a náchylné na veľké výkyvy v oboch smeroch.

Napríklad Bitcoin tento rok prudko vzrástol a do 16. apríla sa obchodoval nad 61 000 dolárov, v porovnaní s necelými 30 000 na konci minulého roka. Kryptomena však bola náchylná na zníženie hodnoty, čo sa prejavilo aj prednedávnom kedy Bitcoin klesol z ATH na 64 000 dolárov pod 50 000.

Dogecoin token

Token Dogecoinu zdroj: worthpoint

Na začiatku tohto roka spoločnosť Tesla uviedla, že investovala 1,5 miliardy dolárov do Bitcoinu a plánuje začať prijímať kryptomenu ako platbu za svoje produkty.

Dogecoin môže rovnako ľahko stratiť 90% svojej hodnoty, varujú odborníci a robia si starosti s pozornosťou venovanej kryptomene, ktorá historicky nevidela trakciu v reálnom svete a je iba vtipom vo svete kryptomien.

Väčšina tradičných online predajcov neprijíma ako formu platby žiadnu kryptomenu.

Ľudia, ktorí stoja za webovou stránkou Shibe Mint, predávajú žetóny – s pečiatkou „D“ a rokom 2014 – za 12 dolárov za kus. Za tieto tokeny môžete platiť dogecoinom, tieto tokeny sú ale momentálne vypredané. Môžete si tiež zaobstarať svoj doge merch, napríklad tričko „doge dealer“ z dogeswag.com. Dopočul som sa o obchode v Amerike, kde môžete kúpiť tričká tímu Dallas pomocou Dogecoinov, ale na Slovensku som o žiadnom retailovom obchode ktorý by s touto menou spolupracoval, ešte nepočul.