Digitálne vzdelanie je zadarmo aj na Slovensku

Projekt Digitálna garáž je súčasťou väčšieho programu, ktorý vedie Google pod názvom Pomáhame Slovensku rásť. Vzdelanie skutočne môže byť aj zadarmo. Dôkazom toho je internet, na ktorom dnes nájdete desiatky, stovky a možno až tisíce rôznych kurzov a školení, ktoré sú celkom zadarmo. Skvelým príkladom je populárny projekt Khan Academy, ktorý priam láme rekordy v… Prečítať celé
Vydané 1. marca 2016 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Vzdelanie skutočne môže byť aj zadarmo. Dôkazom toho je internet, na ktorom dnes nájdete desiatky, stovky a možno až tisíce rôznych kurzov a školení, ktoré sú celkom zadarmo. Skvelým príkladom je populárny projekt Khan Academy, ktorý priam láme rekordy v sledovanosti. Problém je snáď jeden – tieto kurzy nie sú veľmi často v slovenčine. Teraz sa však mení aj to vďaka slovenskej pobočke spoločnosti Google a jej projektu Digitálna garáž. Ponúka bezplatné kurzy, ktoré vás naučia pohybovať sa vo svete internetu a online podnikania.

Slovenský Google už dávnejšie spustil program s názvom “Pomáhame Slovensku rásť” v nadväznosti na celoeurópsky vzdelávací program. Už v roku 2015 mal Google za cieľ digitálne vyškoliť až milión Európanov, čo sa mu aj podarilo. Tento rok má za cieľ toto číslo zdvojnásobiť.

Ide o celoročný vzdelávací program, ktorého cieľom je posilnenie digitálnych zručností potrebných pre podnikanie a rozvoj kariéry. Názov “digitálna garáž” symbolizuje začiatky mnohých úspečných firiem, ktoré začínali podnikať práve v garáži. Tento program vychádza zo štatistiky, podľa ktorej takmer polovica Európanov nedisponuje digitálnymi zručnosťami, pričom už v blízkej budúcnosti si ich ude vyžadovať až vyše 90 percent pracovných pozícií a bez iniciatívy v tejto oblasti by sa mohlo stať, že v roku 2020 bude na pracovnom trhu chýbať až 900-tisíc pracovníkov.

digitalne vzdelavanie zadarmo po slovensky (2)

Program je určený predovšetkým pre slovenských študentov, podnikateľov, malé a stredné firmy, exportérov, ale aj pre všetkých ostatných, ktorí majú záujem o rozvoj svojej kariéry. Online vzdelávacia platforma je bezplatná a ponúka jednoduché a zrozumiteľné edukačné videá a kvízy. Nevyžaduje si technickú zdatnosť používateľa a jednotlivé problémy vysvetľuje na príkladoch zo života. Po prihlásení používateľ najprv prejde diagnostikou, aby sa identifikovali jeho skúsenosti a ciele. Potom program vygeneruje plán šitý na mieru konkrétnemu užívateľovi, čím sa celkom prispôsobuje jeho potrebám. Súčasťou programu je napríklad tvorba webstránok, marketing na sociálnych sieťach, optimalizácia webu pre vyhľadávače, ale aj Facebook či Twitter. Používateľ si pri tom sám vyberá, čo sa chce naučiť prostredníctvom videí v angličtine, ku ktorým sú dostupné aj slovenské titulky.

Internet je príležitosťou pre každého, kto chce začať podnikať alebo úspečne viesť vlastnú firmu, získavať nových zákazníkov či prezentovať svoju tvorbu. Slovensko má v tomto smere obrovský potenciál, čo dokazuje aj niekoľko úspešných svetových digitálnych firiem, ktorí vznikli práve u nás. Google ponúka nástroje a technológie, ktoré ľuďom umožňujú maximálne využiť príležitosti, mali by sme preto vyťažiť z nich čo najviac.

digitalne vzdelavanie zadarmo po slovensky (1)