Sociálne siete, Deti

Deti závislé na TikToku. Akú hrozbu predstavuje táto platforma pre mladých?

TikTok vás núti strácať čas, pretože začínate rolovať a často sa vôbec nezastavíte.
Aj pokiaľ sa deti a dospievajúci zaregistrujú a zadajú svoj vek, nie sú dokonale chránení pred škodlivým obsahom.
Vydané 9. decembra 2023 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Tí, ktorí vlastnia telefón, by mohli povedať, že TikTok môže byť jednou z ich najpoužívanejších aplikácií.

Platí to najmä pre dnešnú mládež, generáciu Z.

Najnovšie trendy a obsah aplikácie väčšinou vytvárajú a dominujú v nej deti, dospievajúci a mladí dospelí, píše sa v článku, ktorý skúma závislosť medzi generáciou Z a TikTokom.

TikTok vedie k závislosti

TikTok je rozsiahla platforma, kde môžu jednotlivci vytvárať akýkoľvek obsah, na ktorý majú chuť, a podieľať sa na mnohých trendoch.

Mnohí ľudia však súhlasili s tým, že zvyk našej mládeže na nekonečné rolovanie môže mať zhoršujúce sa účinky.

Užívatelia priznali, že to znižuje mieru produktivity a zvyšuje mieru lenivosti.

Nečinné prezeranie videí tiež prispieva ku skrátenému rozsahu pozornosti vo všeobecnosti.

„Psychológ tvrdí, že personalizovaný algoritmus na TikToku môže viesť mladých ľudí k závislosti,“ uviedla štúdia BBC News.

TikTok sa stáva návykovým, pretože uvoľňuje dopamín do mozgu, vďaka čomu sa cítite dobre.

Nekonečný tok videí a iného obsahu, kŕmia znudené mysle tínedžerov a detí natoľko, že naša mládež čelí neustálemu problému s nadmerným používaním aplikácie.

Nekonečné rolovanie videí

Hoci účelom aplikácie bolo byť zábavnou platformou pre kohokoľvek, online diskurz, ktorý je prítomný, uberá energiu zo skutočných produktívnych činností.

Niektorí jednoducho otvoria aplikáciu, aby si vyliečili nudu a získali dočasnú dávku dopamínu.

To však v skutočnosti človeku odoberie energiu a čas, ktoré by mohol venovať prínosnejším veciam. 

TikTok vás núti strácať čas, pretože začínate rolovať a často sa vôbec nezastavíte.

Tieto videá nám zasahujú do mozgu tým, že prinášajú náhodný obsah.

Nie sú to len výskumníci alebo profesionáli, ktorí sa zaoberali a hľadali skutočné dôvody, prečo naša generácia čelí závislosti v rolovaní náhodných videí na TikToku.

Mladí tínedžeri vysvetlili, prečo môžeme čeliť problémom chronického nadmerného používania aplikácie.

„Myslím si, že dôvod, prečo je naša mládež taká závislá na TikToku, je ten, že v krátkom čase môžete vidieť veľa rôzneho obsahu, povedala druháčka Nisha Bagga, pre portál jchsroundtablereview.com.

„Myslím si, že algoritmus aplikácie sa stal útekom pre ľudí a ľudia to uznávajú ako niečo, čo treba robiť, keď sa nudia, pretože rolovanie môže byť vysoko návykové,“ povedal Vandergrift. Videá sú krátke a vaša pozornosť sa nemusí naplno venovať videu. Toto všetko spôsobuje, že nakoniec pri videách strávime hodiny.“

Štatistiky uvádzajú, že TikTok je momentálne najsťahovanejšou aplikáciou a najnavštevovanejšou webovou stránkou na svete. 

Každý deň si tu ľudia prezrú viac ako miliardu videí, pričom najväčšou skupinou používateľov sú deti a dospievajúci vo veku od 10 do 19 rokov.

Jedinečný algoritmus

Portál beznastrah.online píše aj o nebezpečenstve tejto aplikácie.

Informuje rodičov, ktorí nemajú skúsenosť s touto aplikáciou, aby mali svoje deti, ktoré sú prihlásené na TikToku na pozore.

TikTok užívateľom okamžite ponúka pútavý obsah, ktorý je práve populárny na sieti a pritom ich pozorne sleduje.

Už v priebehu niekoľkých hodín im dokáže ponúknuť videá dokonale prispôsobené ich záujmom.

Tento algoritmus je jedinečný v tom, že nečaká na to, pokiaľ užívateľ označí na video, že sa mu páči, ale automaticky ukazuje a predostiera nové videá, ktoré si myslí, že používateľa zaujmú.

Algoritmus tak dokonale a za krátky čas dokáže zistiť, čo deti a tínedžerov zaujíma a podsúvať im stále ďalší obsah, ktorý sa môže stať návykový.

Výskumy potvrdzujú, že pre deti môže byť náročné aplikáciu vypnúť, pretože časť mozgu, ktorá riadi kontrolu impulzov a rozhodovania, nie je plne vyvinutá do 25 rokov života.

Nebezpečenstvo pre deti

TikTok je sociálna sieť, ktorá obchádza roky zaužívané pravidlá s ohľadom na bezpečnosť detí na internete.

Aplikácia od vás na prezeranie obsahu nevyžaduje vôbec nič.

Síce je uvedené, že na prihlásenie a prezeranie obsahu, musíte byť starší ako 13 rokov, pokiaľ máte v správe odkaz na akékoľvek video, okamžite si ho viete prezrieť.

TikTok dokonca nemá ani mechanizmus na označenie videa podľa veku, keď ho používatelia na TikTok vkladajú.

Aj pokiaľ sa deti a dospievajúci zaregistrujú a zadajú svoj vek, nie sú dokonale chránení pred škodlivým obsahom.

Využívaný algoritmus ich síce dokáže veľmi rýchlo zaplaviť informáciami, ktoré hľadajú a nasýtiť ich záujem, no rovnakou cestou môže viesť aj k tomu, že aplikácia im začne podsúvať rôzne nevhodné videá.

Napríklad:

  • nezdravé chudnutie
  • depresie
  • samovraždy
  • dezinformácie

V takom prípade môže byť dieťa denne zahltené obrovským množstvom videí, ktoré môžu negatívne ovplyvňovať jeho psychiku a bežný život.

20% zo všetkých videí spravodajského typu, ktoré sa objavia na TikToku sú dezinformačné a zavádzajúce, zistil portál NewsGuard, ktorý sa špecializuje na dôveryhodnosť zdrojov správ.

Sexuálne obťažovanie

Na TikToku sa zhromažďujú aj sexuálni predátori, pretože vedia, že je tu veľké množstvo neskúsených dôverčivých detí.

Podľa zistení neziskovej organizácie Thorn, ktorá bojuje proti sexuálnemu zneužívaniu detí, TikTok v USA aspoň raz za deň navštívi takmer polovica neplnoletých vo veku medzi 9 a 17 rokov.

Zo stoviek živých prenosov na platforme, ktoré Forbes preskúmal, vyplýva, že diváci pravidelne v komentároch vyzývajú mladé dievčatá, aby robili niečo, čo hraničí s detskou pornografiou.

Pre mladé dievčatá, ktorých identita sa len vyvíja, je mimoriadne nebezpečné vtrhnúť do takéhoto sexuálneho sveta.

Začnú veriť, že ich hodnota spočíva v tom, ako vyzerajú.

Poprední odborníci na bezpečnosť detí pre Forbes povedali, že podobné živé prenosy môžu pomôcť predátorom vytipovať si ciele na sexuálne zneužívanie a vydieranie.

Nezvyčajne intímne spojenie, ktoré vznikne počas živého prenosu, môže slúžiť predátorom ako dobrý spôsob na otestovanie hraníc svojich potenciálnych obetí.

Súčasne im dá možnosť, ako s nimi naviazať hlbší vzťah.

Konečným cieľom je získanie explicitných fotografií a videí, alebo dokonca dohodnutie stretnutia za účelom sexuálneho styku.

A tie, ktoré im vyhovejú, potom odmenia darčekmi na Tiktoku, ktoré sa dajú vymeniť za peniaze alebo im rovno peniaze pošlú.

Je to digitálny ekvivalent návštevy striptízového klubu plného pätnásťročných detí, hovorí Leah Plunkett, prodekanka právnickej fakulty na Harvarde a členka Berkman Klein centra pre internet a spoločnosť, zameraného na mládež a médiá.

Sociálne siete sú plné rôznych nástrah pre naše deti.

Tie nevedia posúdiť čo je pre nich dobré a čo prekračuje hranice.

Preto by sa mali rodičia viac angažovať a zaujímať aj o túto oblasť, ktorej mladí venujú väčšinu svojho voľného času.

Skúste napríklad so svojimi deťmi viac otvorene komunikovať aj o tejto oblasti ich života. Prípadne si všimnite, či vaše dieťa nie je závislé alebo inak ohrozené internetovou hrozbou. 

Pokračujte na ďalší príspevok »