Chris Evans vo svojej najlepšej hereckej úlohe

Defending Jacob: Prvý seriálový hit od AppleTV+?

Dramatický seriál, ktorý vám ukáže, že aj keď si myslíte, že svojich blízkych poznáte, tak v skutočnosti o nich neviete nič.
Vydané 13. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Netflix má za tie roky už neuveriteľne množstvo seriálových hitov. HBO GO je na tom podobne a také Disney+ má už minimálne svojho Mandaloriana. Lenže čo AppleTV+? To odštartovalo len nedávno, chválilo sa niekoľkými seriálovými novinkami z vlastnej produkcie, kde sa objavili hviezdy ako Steve Carell, Jennifer Aniston alebo Jason Momoa. Nič z toho moc nezaujalo. Snáď len seriál Servant od majstra thrillerov M. Night Shymalana.

Pred nedávnom však uzrel svetlo sveta krimi seriál Defending Jacob v hlavnej role s Chrisom Evansom, ktorý tento počin aj produkoval.

Nechcem to zbytočne naťahovať. Defending Jacob je jedna nehorázna pecka. V nasledujúcich riadkoch vám poviem prečo. Tento seriál sa teraz v kľude môže stať učebnou pomôckou na všetkých filmových školách. Od hercov až po scenáristov, každý sa z neho môže mnohému priučiť.

Ako hlavu celého projektu možno označiť Chrisa Evansa. U väčšiny známy ako Kapitán Amerika z filmového univerza Marvel. Evans má mnoho fanúšikov. Pre mňa osobne bol vždy Kapitán Amerika najnudnejšia postava a Evans so svojím hereckým prejavom tak trocha stál v tieni herecky zdatnejšieho Ironmana Roberta Downey Jr. alebo vtipnejšieho Thora Chrisa Hemswortha. V Defending Jacob Evans konečne ukázal, že nie je len pekná tvárička a dokáže zahrať aj vážnejšiu rolu.

A aká je to rola? Chris tu hrá otca rodiny a zároveň jedného z najvychýrenejších právnikov/ prokurátorov. Životná idylka až do kým sa v parku nenájde telo mladého chalana. Vyšetrovania sa na vlastnú žiadosť ujme postava Chrisa Evansa. Jeden moment však všetko zmení. Na tele mŕtveho chlapca sa objavia otlačky Evansovho syna. Tento objav započne sled udalostí, ktorý odhalí mnoho rodinných tajomstiev a ukáže, že aj keď si myslíme, že o svojich deťoch alebo najbližších vieme všetko, tak vlastne nevieme nič.

Atmosférou a témou má tento seriálový počin veľmi blízko k dánskemu filmu Hon s úžasným Medsom Mikkelsenom. V oboch prípadoch je krásne, no zároveň drsne ukázané, ako jedno obvinenie dokáže zničiť život človeka, ale aj celej rodiny. Je jedno, že nie sú poriadne dôkazy. Stačí náznak a pár ľudí, ktorí tomu uveria a hon na čarodejnice sa môže začať.

Niekoho možno sklame, že Defending Jacob má otvorený koniec (nie, ďalšia séria určite nebude). Tvorcovia chceli, aby diváci mali množstvo otázok a pochybností o vine, či nevine aj po poslednej epizóde a to sa im podarilo. Dá sa povedať, že každý diel budete mať iný pohľad na obvineného.

Je zaujímavé, že súdny proces sa začne až v nejakej 6. časti (celý seriál má len 8 častí), čo by vo väčšine seriálov znamenalo, že tých prvých 5 častí bude zbytočne natiahnutých a nudných. To rozhodne nie je prípad seriálu Defending Jacob. Postavy a ich charaktery sú tak prepracované, že každú minútu, každý rozhovor, každý čin budete doslova hltať. Za to platí vďaka scenáristom, ktorí vytvorili ukážkové charaktery.

Po hereckej stránke je každá postava zvládnutá bezchybne. No jeden herec predsa len trochu vyčnieva, a to syn obvinený z vraždy. Hrá ho mladý herec Jaeden Martell. Toto meno vám možno nič nehovorí, no už si stihol zahrať v niekoľkých filmových hitoch. Hororovom TO od Stephena Kinga, či skvelej krimi komédii Na nože. Jeho postava na vás v jednom momente pôsobí, že by rozhodne nemala problém zabiť kohokoľvek, no v ďalšom okamihu pôsobí tak sympaticky a nevinne, že by ste dali ruku do ohňa za jeho nevinu.

Ak ste fanúšikmi krimi seriálov, dramatických seriálov ale aj televíznych súdnych procesov, tak po seriáli Defending Jacob musíte siahnuť. Je vysoko pravdepodobné, že tento seriál si pozriete aj za jeden či dva dni. Osobne sa veľmi teším, kde sa zase objaví Chris Evans. Konečne ukázal, že vie hrať a pravdepodobne má čuch na dobré filmové projekty.