Cestovanie v čase korona krízy

Ako vyzerá cesta do Grécka a izolácia ešte pred zrušením povinnej karantény

Kde sa niečo končí, niečo nové začína – aj tak by sa dala opísať aktuálna situácia. Korona časy sa pomaly vracajú do čias pôvodných. Čo to v praxi znamená? Veľa – hlavne pre tých, ktorí nedali cestovaniu na tento rok stopku. Keďže letná sezóna je už za rohom (za normálnych okolností by už fičala na plný plyn), pozrieme sa ako to vyzerá s vycestovaním do Grécka.
Vydané 12. júna 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Vášnivá cestovateľka, prekladateľka a milovníčka mačiek | Indonézia

Grécko sa už dávno stalo miláčikom aj medzi Slovákmi – a hlavne grécke ostrovy. O tom, ako vyzerajú ostrovy písať netreba. Čo je viac než dôležité je, ako sa tam dostať, resp. ako to počas cesty prebieha.

Z Viedne lieta Wizz Air do Atén, čo je viac než potešujúce, pretože z takej Prahy, do ktorej sa dá momentálne tiež jednoducho dostať , aktuálne nič nelieta. Na letisko stačí prísť klasicky dve hodiny pred odletom. Vyzerá to tam neprirodzene, keďže všetko je zatvorené a ľudia sa ľuďom vyhýbajú. Dobrou správou je, že Slovak Lines obnovil spoje na letisko. Jazdí tam aj FlixBus.

Cesta cez hranicu

Cesta autobusom je taká istá ako za „starých dobrých čias“ s rozdielom, že musíte byť v rúšku. Akurát, na hranici sa stojí a policajti kontrolujú doklady. Nerobia žiadne problémy len z preventívnych dôvodov to musia spraviť. Mňa to zdržanie stálo približne 15 minút, no záleží koľko ľudí je v autobuse a koľko áut je na hranici. Osobné auta tiež zbežne kontrolovali a autobus poslali do iného pruhu.

Príchod na letisko vo Viedni

Ten je tiež ako to bolo kedysi s malým rozdielom, že všetko je prázdne. Ak ste typ, ktorý ani päty z domu nevyberie a už je hladný, tak odporúčam pribaliť si niečo viac zo sebou, pretože všetko bolo zatvorené. Pri odbavovaní batožiny môžete mať šťastie – keď nespĺňa požadované rozmery a váhu, personál mávne rukou a prejde vám to, keďže kapacity sa tak či tak nenaplnia. Ja som mala všetko v poriadku, ale mladík predo mnou nemal a odbavili mu aj príručnú batožinu a to bez poplatku. No pozor, netreba sa na to spoliehať.

Ako vidieť z fotiek, letisko je doslovne vyľudnené. Fungoval iba terminál T3 a všetky lety počas celého deň by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky. Aj napriek tomu, že hranice sú otvoreé, ľudia sú stále opatrní.

Pred boardingom sa zvyčajne čaká v dlhom rade, no tentokrát to bola veľmi krátka záležitosť.

V lietadle

Tu to tiež nie je veľký rozdiel, až na to, že všetci sme boli v rúškach, čo je akoby súčasť nášho života. Na ceste do Atén nás bolo v celom lietadle asi 22 vrátane štyroch letušiek a dvoch pilotov. Každý sedel sám a ako chcel. Pri vstupe do lietadla nám letušky rozdali formuláre, kde sme vypísali všetky údaje o nás a mieste, kde sa zdržíme – kvôli bezpečnostným opatreniam. Servis prebiehal ako vždy, atmosféra medzi personálom bola dosť uvoľnená, čo navodilo príjemnú atmosféru.

Po pristátí na letisku v Aténach

Po prílete do Atén – na letisko – to vyzeralo dosť chaoticky, no aj napriek tomu, každý vedel, čo robiť. Všade bol personál, ktorí nás smeroval kam ísť. Ako prvé som vyplnila papiere obsahujúce osobné údaje, najmä kontakt a miesto pobytu.

Hneď po tom som išla aj s papierom do „stánku“, kde sa robili COVID testy. Trvalo to približne 10 sekúnd – výter z hrdla a to je celé. Potom už klasicky vyzdvihnutie batožiny.

Cesta z letiska

Pred letiskom čakali dva autobusy pripravené odviezť nás do hotela, kde sa čaká na výsledky testu. Trvá to približne 20 až 24 hodín. Ubytovanie a transport z letiska sú zabezpečené gréckou vládou, čiže vy neplatíte nič.

Karanténa

V hotelovej izbe som sama a je tu zabezpečená strava trikrát na deň. Avšak, táto karanténa trvá iba do 15.6. V súčasnosti platí, že ak sú výsledky negatívne, musíte v karanténe zotrvať 7 dní, ak sú negatívne tak 14 dní. Avšak platí, že prvý deň je v štátnej karanténe a po zistení výsledku idete do povinnej domácej. Uvádzate, kde sa budete zdržiavať.

Aj takto vyzerá izba v hoteli, ktorý je určený na izoláciu pre každého, kto príde do Grécka. Personál hotela donesie jedlo trikrát denne pred dvere a zazvoní, následne si jedlo môžem vziať.

Vzhľadom na to, že už čoskoro sa Grécko úplne otvorí aj Slovensku, je zbytočné cestovať teraz a absolvovať karanténu, samozrejme, ak to nie je súrne.