David Aguilar je tvorcom prvej funkčnej protézy z Lega

David Aguilar Amphoux sa narodil s Poľským syndrómom. Tento syndróm mu bránil vo vývoji pravej ruky a pravého prsného svalu. No mladík z Andorry nenechal, aby ho jeho zdravotný stav obmedzoval. Ako prvý človek sám postavil plne funkčnú protézu ruky z kociek LEGO®. A dokonca už vo veľmi mladom veku sa stal držiteľom Guinnessovho rekordu…. Prečítať celé
Vydané 10. mája 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , ,

David Aguilar Amphoux sa narodil s Poľským syndrómom. Tento syndróm mu bránil vo vývoji pravej ruky a pravého prsného svalu. No mladík z Andorry nenechal, aby ho jeho zdravotný stav obmedzoval. Ako prvý človek sám postavil plne funkčnú protézu ruky z kociek LEGO®. A dokonca už vo veľmi mladom veku sa stal držiteľom Guinnessovho rekordu.

Významné ocenenia

David získal mnoho ocenení a vyznamenaní za svoje inšpiratívne iniciatívy a ich sociálny vplyv. Ako sme už spomínali, v roku 2017 získal za svoju prácu svetový rekord Guiness. O dva roky neskôr ho NASA pozvala, aby sa zúčastnil na samite o inováciách v rôznych odvetviach. Vzdelávacia odnož spoločnosti LEGO ho pozvala, aby pracoval na dieloch pre jej sériu Spike™ Prime (séria hravých vzdelávacích nástrojov). Aby toho nebolo málo, David napísal aj úspešnú knihu Piece by Piece a vydal dokumentárny film Mr. Hand Solo, ktorý bol nominovaný na cenu Goya 2022.

Náročné štúdium

David Aguilar študuje bioinžinierstvo na Universitat Internacional de Catalunya v Španielsku. Momentálne používa už štvrtý model jeho vlastnej farebnej protézy. Všetky jeho modeli sú postavené z jeho obľúbených hračiek, plastových kociek LEGO. Svoju prvú rudimentárnu umelú ruku si Dávid postavil vo veku deväť rokov. A každá nasledujúca verzia mala väčšie pohybové schopnosti ako tá predchádzajúca.

Robotické rameno

Dávid priznal pre magazín Futurum Careers, že dôvodom, prečo zostrojil model MK-1, bolo to, že si prešiel veľkým sklamaním v živote.

„Odmietlo ma jedno dievča, pretože som bol postihnutý, a to ma veľmi poznačilo. Na týždeň som sa zamkol vo svojej izbe. Jedného dňa, keď som prišiel zo školy a zamkol som sa v izbe, som sa pozeral na helikoptéru LEGO, ktorú som mal na poličke. Vtedy som sa rozhodol, že ho rozoberiem a vytvorím projekt svojho života.“

INZERCIA

MK-I bola Davidova čisto mechanická protéza, ktorá mala pohyblivý lakťový kĺb a chápadlo na zdvíhanie vecí, ktoré ovládal ohnutím lakťa. Po niekoľkých vylepšeniach Dávid predstavil svetu svoj najnovší model. Model MK-IV (Mark 4) je motorizovaná ruka s piatimi prstami, ktorú ovláda jemnými pohybmi svojej druhej ruky.

Hand Solo

Mladý vynálezca vedie svoj kanál na platforme YouTube pod prezývkou „Hand Solo“. Jeho cieľom je ukázať ľuďom, že nič nie je nemožné a postihnutie ich nemôže zastaviť. Takisto pracuje na tom, aby sa jeho protéza stala široko dostupnou.

Pred uvedením svojej značky robotických protéz na trh si musel David vyžiadať povolenie od spoločnosti Disney. Chcel sa vyhnúť prípadným právnym problémom kvôli názvu jeho značky.

„Uvedenie mojej solidárnej značky HandSolo bolo autorizované spoločnosťou Disney, pretože fonetická podobnosť s postavou zo ságy (Star Wars) si vyžadovala autorizáciu.“  David Aguilar

Piece by Piece (Kúsok za kúskom)

V svojej knihe David opisuje svoju srdcervúcu osobnú cestu za inováciami. Jeho memoáre

vydalo vydavateľstvo Penguin Random House. Vo svojich vtipných a úprimných memoároch ukazuje, ako možno zahodiť pravidlá a očakávania ľudí, a ako možno zmeniť svet k lepšiemu. Charizmatickým štýlom plným srdca David rozpráva svoj silný príbeh o rodine a priateľstve, o zlomení srdca a strate a nakoniec o triumfe a úspechu, pretože pokračuje vo veľkých snoch a buduje si svoj život a lepší svet.

Zdroje: Reuters, GuinessWorldRecords, Wipo,