Temné chladné škandinávske kriminálky

Prečo je Nordic Noir taký návykový?

Nordic Noir sa najčastejšie považuje za špecifický žáner televíznych seriálov, ale môže zahŕňať takisto literatúru, filmové produkcie, videohry a dokonca aj štýl, dizajn a hudbu. K jeho kľúčovým prvkom patrí chmúrna atmosféra, temné príbehy a pochybní protagonisti. „Emocionálny chlad a komplexný pocit zúfalstva, vyjadrený prostredníctvom brutálnych zápletiek s vraždami a záhadami.“ The Verge magazín Základné… Prečítať celé
Vydané 17. februára 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Ilustračná foto: Sammy Wiliamson

Základné prvky Nordic Noir

• Brutálne zločiny odohrávajúce sa často v pokojných a bezpečných komunitách.
  • Pusté pochmúrne prostredie v Škandinávii, či už v uliciach mesta alebo v odľahlom fjorde.
  • Mučený hlavný hrdina, zvyčajne detektív so záhadnou alebo bolestivou minulosťou.
  • Silná zápletka s viacerými zložitými vláknami a niekoľkými zvratmi.
  • Komplikované životné príbehy postáv.
  • Realizmus.
  • Pomalý dej.
  • Autor pochádzajúci z jedného zo severských štátov.

Prečo je taký populárny?

Výskumníčka z Lundskej univerzity vo Švédsku Kerstin Bergmanová má jasnú predstavu, prečo je severská krimi taká obľúbená po celom svete. Toto sú jej tri dôvody.

1: „Prvým z nich je veľmi silné zameranie na sociálnu a politickú kritiku. Zahraniční ľudia sú často veľmi zvedaví na škandinávske štáty a životy ľudí v bohatých a zdanlivo pokojných krajinách. A to je niečo, o čom sa môžu pri čítaní a pozeraní takýchto románov veľa dozvedieť.“

2: „Ďalším z nich je veľmi silný dôraz na prostredie. Pre mnohých ľudí vo svete je severská krajina a príroda veľmi exotická, s chladnými tmavými zimami a letami s polnočným slnkom.“

INZERCIA

3: Posledné ale rovnako dôležité je aj to, že severské kriminálky majú veľa silných ženských postáv a to je niečo, čo ich robí jedinečnými. Podobne ako v iných žánroch, aj čitateľky kriminálnych románov sú vo veľkej miere ženy a rady sa s týmito postavami stotožňujú.

nordic noir

Foto: Chris Stenger

Nordic Noir Playlist

Arctic Circle (Ivalo): Detektívka je situovaná v neľútostnej polárnej oblasti uprostred ľadovej krajiny fínskeho Laponska. V 1. sérii nájde fínska policajtka Nina Kautsalo v starej chate v divočine umierajúcu prostitútku. Následné kriminálne vyšetrovanie naberie nečakaný spád, keď sa v jej krvi objaví smrtiaci vírus. Nina sa zrazu ocitne uprostred mimoriadne nezvyčajného kriminálneho vyšetrovania. V druhej sérii sa Nina pridá k novej policajnej jednotke, aby vyriešila záhadu medzinárodného loveckého spolku. Tá je spojená so starým prípadom vraždy, ku ktorému má Nina prekvapivú väzbu.

Dark Woods (Das Geheimnis des Totenwaldes): Prípad, ktorý zostal záhadou takmer tridsať rokov. Príbeh zobrazuje zúfalé pátranie jedného brata po svojej sestre. A utrpenie tých, ktorí zostali po mrazivo brutálnom zločine.

The Bridge (Bron/Broen): Keď sa na moste medzi Dánskom a Švédskom, priamo na hranici, nájde telo, dánsky inšpektor Martin Rohde a švédska Saga Norén si musia rozdeliť jurisdikciu a spolupracovať pri hľadaní vraha.

Autori Nordic Noir

Jo Nesbø je bezpochyby najznámejším nórskym autorom krimi. Nesbø, známy najmä vďaka sérii o Harrym Holeovi, ktorá sa stala jednou z najpredávanejších kriminálnych sérií na svete, vytvoril podľa mnohých fanúšikov dokonalého antihrdinu. Bizarné je, že podobne ako mnohí škandinávski autori kriminálnych románov píše aj knihy pre deti!

Anne Holt je novinárka, právnička, politička, moderátorka správ a autorka kriminálnych príbehov. Má bohaté skúsenosti s vedením právnickej praxe a pôsobením vo funkcii nórskej ministerky spravodlivosti.

Stieg Larsson napísal jedno z prvých diel, ktoré sa môže označovať ako Nordic noir. Dievča s dračím tetovaním predstavuje vyšetrovateľku Lisbeth Salanderovú a novinára Mikaela Blomkvista. Hoci Larsson pred svojou náhlou smrťou dokončil len tri z plánovaných desiatich románov, v sérii pokračujú ďalší autori.

Aj vďaka tomuto Škandinávia zaznamenala rozmach cestovného ruchu zo strany fanúšikov žánru Nordic Noir, ktorí si chcú pozrieť miesta, ktoré sa objavujú v rôznych knihách, televíznych seriáloch a filmoch.

Zdroj: Skvelý blog nielen o živote v Nórsku: www.lifeinnorway.com a www.topic.com