Peniaze a šťastie

Čím viac máme, tým viac chceme. Môžeme si kúpiť šťastie?

Z reklám sa na nás usmievajú šťastní ľudia, ktorí tvrdia, že práve tento šampón, toto auto alebo topánky nás urobia výnimočnými, že ich jednoducho musíme mať. A my tomu uveríme.
Iba predstava, že vlastníme luxusné auto, nás napĺňa šťastím. Lenže na to, aby sme si ho mohli dovoliť, potrebujeme zarábať viac.
Vydané 9. apríla 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Nikdy nie sme spokojní

„Vždy si myslíme, že keby sme mali o niečo viac peňazí, boli by sme šťastnejší. Keď jeden deň začneme zarábať viac, zistíme, že nie sme. “ vysvetľuje profesorka psychológie Catherine Sandersonová.

Paradoxom je, že čím viac peňazí zarobíme, tým viac chceme. „ Vyšší príjem nám umožňuje bývať v bezpečnejších štvrtiach, zaisťuje nám lepšiu zdravotnú starostlivosť a výživu, lepšiu prácu a viac voľného času. To však funguje iba do určitého bodu,“ vysvetľuje Sarah Gervais, docentka psychológie z Nebraskej univerzity.

„Keď náš príjem dosiahne určitú úroveň a splnia sa naše základné potreby v oblasti stravovania, zdravotnej starostlivosti, bezpečnosti a prístrešia, pozitívne účinky peňazí sú často vyvážené negatívnymi účinkami,“ dodáva.

Hoci sú bohatí ľudia vo všeobecnosti šťastnejší než chudobní, enormný nárast životnej úrovne za posledných 50 rokov neurobil Američanov šťastných. Prečo? Americký časopis Time udáva tieto tri príčiny.

  1. Preceňujeme potešenie, z toho, keď „ máme viac“

Z evolučného hľadiska sme my, ľudia, prispôsobivé stvorenia. Prežili sme zmeny klímy, epidémie a vojny, to všetko vďaka schopnosti rýchlej adaptácie. Ale schopnosť prispôsobovať sa je aj dôvodom, prečo nikdy nie sme s ničím spokojní dlhodobo.

Na začiatku sme síce nadšený z kúpy nablýskaného auta, ale po čase si na naše nové bohatstvo zvykneme. Tento jav je v ekonómii bežný a nazýva sa hedonický bežiaci pás alebo hedonické prispôsobenie.

INZERCIA

Aj keď nám veci neprinášajú očakávané uspokojenie, vraciame sa do predajní a kupujeme ďalšie. Namiesto toho, aby sme spochybnili predstavu, že nám šťastie prinesie kúpa auta, spochybníme náš výber auta a vraciame sa do predajne, aby sme kúpili novší, lepší a hlavne drahší model.

  1. Viac peňazí, viac stresu

Viac peňazí môže tiež viesť k väčšiemu stresu. Dobre platená práca vám síce zaručí vysokú výplatu a hoci si nemôžete kúpiť šťastie, môžete si kúpiť priestrannú vilu na predmestí. Málokto pri kúpe myslí na to, že vila na predmestí znamená aj dlhšiu cestu do práce alebo školy.

Nekonečné čakanie v kolónach každé ráno alebo jazda preplneným autobusom vás v konečnom dôsledku dokáže vytočiť a unaviť viac, ako keď ste do práce dochádzali zo starého bytu.  Namiesto predstavy šťastného života v krásnom dome, trčíme každé ráno v zápchach a zbytočne strácame čas.

  1. Neustále porovnávanie

„Kiežby som mala také šaty a taký dom ako môj kolega alebo sused.“ Porovnávame sa denne s ľuďmi, ktorých poznáme od narodenia, aj s tými, ktorých nepoznáme vôbec.  Avšak práve naši susedia, starí priatelia alebo kolegovia sú ľudia, s ktorými sa porovnávame najčastejšie.

Ekonóm Luttmer vykonal prieskum, v ktorom porovnal zárobky ľudí s údajmi o šťastí z národného prieskumu. Na základe toho zistil, že naše šťastie môže do značnej miery závisieť od výplatných pások našich susedov.

„Ak porovnáte dvoch ľudí s rovnakým príjmom, pričom jeden žije v bohatšej štvrti než druhý, osoba v bohatšej oblasti uvádza, že je menej šťastná,“ tvrdí Luttmer.

Peniaze prinášajú šťastie, keď ich míňame správne

Investovanie peňazí do zážitkov a pomoci druhým v nás skutočne vyvoláva väčší pocit šťastia ako kúpa materiálnych vecí. Ak sa teda vyberiete na koncert s priateľmi alebo pozvete na večeru svoju polovičku, budete pravdepodobne viac šťastnejší ako by ste si kúpili nový televízor.

Byť vďačný je podľa niektorých výskumov synonymom slova byť šťastný. Ideálne je vytvoriť si zoznam vecí, za ktoré ďakujete a upriamiť tým pozornosť na veci, ktoré máte a nie na tie, ktoré má niekto iný.

Pokračujte na ďalší príspevok »