Charitatívna zbierka vyšla nazmar

Česká streamerka Mayyya mala ukradnúť peniaze určené na charitu

Vydané 30. augusta 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Koncom predposledného júnového týždňa (24. júla 2021)  sa juhom Moravy prehnalo tornádo, ktoré po sebe zanechalo škody v celkovej  výške 15 miliárd českých korún (cca 589 miliónov eur). Podľa dostupných informácií toto tornádo dosiahlo 4 z 5 bodov Fujitovej stupnice (F4), čo znamená že išlo o živelnú pohromu druhej najničivejšej kategórie. Pod týmto pojmom si môžeme predstaviť tornádo, ktoré zrovná so zemou aj dobré postavené domy.

Pomocnú ruku podala aj česká vláda

Štát vyčlenil päť miliónov korún (približne 196-tisíc eur) ľuďom na obnovu zničených obydlí. Prvé dva milióny mali byť poskytnuté, ako dotácia a zvyšné tri ako zvýhodnený úver. Keďže tieto financie neboli dostačujúce, tak nadácia Via spustila zbierku, ktorá má pomôcť už spomínaným obciam, ľuďom a komunitám po zásahu živelnou katastrofou.

Ku dnešnému dňu nadácia vyzbierala viac, ako  230 miliónov českých korún a o každom zaevidovanom finančnom dare priebežne zasiela potvrdenie na e-mail spolu s informáciami o jeho využití.

Pomôcť chcela aj dvadsať ročná streamerka Mayyya z Oravy prostredníctvom charitatívneho streamu v piatok 25.06. 2021 | unsplash.com

Mayyya vyzbierala na platforme Twitch 20 050 korún (v prepočte 785,66 eur), ktoré mala zaslať nadácií Via na www.darujme.cz. Bohužiaľ ani po určitej dobe nadácií darované peniaze na účet neprišli Jej sledovatelia spolu s ostatnými streamermi si Mayyyinu nečinnosť všimli a začali ju na to upozorňovať.

Streamerka sa na krátku dobu odmlčala, čo malo za následok, že ľudia začali špekulovať a obviňovať ju z toho, že peniaze použila pre vlastné účely. Robili tak najmä preto, že divákov, ktorí sa spytovali na tému ,,charitatívna zbierka“, automaticky blokovala, mazala alebo ich dotazy ignorovala.

INZERCIA

Nie je to jej prvá kauza

Streamerka už v minulosti zorganizovala charitatívny stream, vtedy určený na pomoc psíkom. Zbierka trvala približne dva týždne, počas ktorých vyzbierala 40 tisíc korún. Po určitom čase sa jej diváci začali pýtať na názov útulku, kam mala zaslať peniaze, no odpovede sa nedočkali. Chceli od nej tiež nejaké zdokumentovanie nákupu jedla a hračiek pre psy, alebo len potvrdenie o prevode daru. Opäť ich otázky zostali bez relevantnej odozvy.

Po dlhej odmlke nakoniec prišlo vyjadrenie

Mladá streamerka sa podľa vlastných slov stala obeťou podvodu. Vyzbierané peniaze mala omylom poslať na falošnú charitu, údajne už v pondelok 28. júna 2021.

Ako sama povedala pre PLAYzone, nevedela, že môžu existovať aj falošné nadácie a celý čas nerozumela, prečo jej ľudia nadávajú. Mala za to, že jej niekto chcel len ublížiť a preto svojich ,,neprajných“ divákov nebrala vážne. O vzniknutom incidente upovedomila políciu a aj banku. Mayyya nakoniec na svojom streame sľúbila, že v prípade, ak peniaze, ktoré zaslala na nesprávny účet, príjemca odmietne vrátiť, tak vyzbieranú sumu pošle nadácii zo svojich úspor.

Na svoju obranu divákom ukázala výpis z účtu, podľa ktorého mala sumu 20 050 korún skutočne previesť na cudzí účet 28.06.2021 | playzone.cz

Po detailnom preskúmaní bankového výpisu prišiel portál playzone.cz s teóriou, ktorá by mala pravosť dokumentácie spochybniť. Hlavným argumentom má byť  diakritika vo výpise, ktorá sa údajne nepoužíva.

Ďalšou nezrovnalosťou je prázdny riadok vo výpise (označený šípkou), ktorý vzniká len v prípade, keď niekto text editoval.

Kontaktovaný bol aj majiteľ domény, ktorý mal Mayyyu o peniaze pripraviť. Podľa jeho slov ich stránka doposiaľ nebola k ničomu použitá a vyjadrenia zo strany streamerky ich firmu poškodzujú, teda majú v pláne podať na ňu trestné oznámenie za šírenie nepravdivej informácie.