Aktuálna mapa výskytu koronavírusu, počtu nakazených i vyliečených

Budúcnosť zobrazovania je vo flexibilite

Čítanie na 2 min. Tohtoročné novinky od firiem Samsung alebo LG Electronics naznačujú, ako bude vyzerať vývoj displejov v blízkej budúcnosti. Ústredným motívom je energetická nenáročnosť, nízkonákladovosť výroby, vysoké rozlíšenie a ohybnosť. Ohybné displeje nie sú celkom novou záležitosťou, ale až v tomto období môžeme hovoriť o črtajúcom sa trende a skutočne vysokej kvalite obrazu. Dodnes veľkovýrobcovia elektroniky stáli pred dopytom po zvyšovaní kvality zobrazenia tradičných pevných plochých displejov, pričom až v… Čítať viac

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0

Tohtoročné novinky od firiem Samsung alebo LG Electronics naznačujú, ako bude vyzerať vývoj displejov v blízkej budúcnosti. Ústredným motívom je energetická nenáročnosť, nízkonákladovosť výroby, vysoké rozlíšenie a ohybnosť.

Ohybné displeje nie sú celkom novou záležitosťou, ale až v tomto období môžeme hovoriť o črtajúcom sa trende a skutočne vysokej kvalite obrazu. Dodnes veľkovýrobcovia elektroniky stáli pred dopytom po zvyšovaní kvality zobrazenia tradičných pevných plochých displejov, pričom až v posledných dvoch rokoch sa im podarilo naplniť očakávania najnáročnejších klientov. Reč je najmä o technológiách Super AMOLED, IPS LCD a P-OLED.

   Dnes máme možnosť stretnúť sa s viacerými typmi ohnutých farebných displejov, pričom iba jeden z nich umožňuje aj aktívnu flexibilitu. Riešenie od Samsungu použité v smartfóne Galaxy Round je síce zahnuté, ale nie ohybné. Slávny elektronický papier je síce ohybný, ale čiernobiely. S plne ohybným, farebným, energeticky priaznivým a navyše nárazuvzdorným displejom prišlo až LG Electronics v 6-palcovom smartfóne G Flex. Tento zahnutý smartfón môžete prisadnúť a vyrovnať bez obavy, že by sa poškodil. Je tomu tak vďaka progresívnym syntetickým materiálom použitým pri ochrane aktívnej časti displeja a jeho samotnou technológiou s určitou mierou pružnosti.

Podľa Ondřeja Oubrechta, key account manažéra spoločnosti LG Electronics, majú flexibilné displeje pred sebou veľmi pozitívnu budúcnosť nielen v priemysle s mobilnými telefónmi pre koncových zákazníkov, ale aj pre firmy a dokonca mestá. „Na tieto displeje je veľký dopyt naprieč trhmi aj dizajnérmi.“ tvrdí Oubrecht a pokračuje: „Budúcnosťou sú aj ohybné displeje napríklad na stĺpoch verejného osvetlenia. Vtedy sa mestám môže investícia do osvetlenia vďaka prenajímaniu displejov na reklamu vrátiť rýchlejšie.“ Zároveň dodáva, že prichádzajúci trend zdokonaľovania a využívania ohybných displejov by nemal byť krátkodobou záležitosťou, akou boli 3D displeje.

   Vývoj a následne znižovanie nákladov na výrobu ohybných a/alebo zakrivených displejov sa bude týkať širokého spektra rôznych odvetví, ktoré sme dodnes považovali skôr za sci-fi. Postupným pokrokom sa pravdepodobne dočkáme ľahkých, ohybných, odolných a energeticky nenáročných riešení vhodných aj na použitie na obaloch potravín a iných produktov, ako doplnok ku tlači alebo v spomenutom reklamnom odvetví.

   Ďalej nájdu malé ohybné (alebo aspoň zakrivené) displeje uplatnenie v hernom priemysle a sfére s virtuálnou realitou. Len niekoľko dní pred uzávierkou tohto vydania magazínu svet obletela správa, že Facebook akvizoval spoločnosť Oculus, ktorá sa zaoberá vývojom headsetov s virtuálnou realitou. Za neuveriteľné dve miliardy amerických dolárov. Práve v týchto „VR headsetoch“ by mohli ohybné displeje znamenať významný evolučný skok.

   Ohybné displeje a spoločnosti, ktoré sa zaoberajú ich vývojom a obchodovaním, by teda mohli byť lukratívnym priestorom pre investovanie. Tým sú napokon technologické korporácie a dokonca aj startupy už niekoľko rokov a nevyzerá to tak, že by sa mal tento trend v najbližších rokoch meniť.

Prečítajte si aj:

Ako hodnotíte tento príspevok?

Priemerné hodnotenie 0 / 5. 0