Biden plánuje nahradiť vládnu flotilu elektrickými vozidlami

Prezident Joe Biden plánuje nahradiť vládny vozový park elektrickými vozidlami vyrobenými v USA
Vydané 28. januára 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , , ,

Americký prezident Joe Biden pred vlajkou USA – ilustračná fotografia, reprofoto whitehouse.gov

Prezident Joe Biden plánuje nahradiť vládnu flotilu osobných a nákladných automobilov elektrickými vozidlami montovanými v USA, uviedol v pondelok pri podpise nového výkonného nariadenia „Buy America“. Samotná objednávka „Buy America“ priamo však priamo neriešila nákup elektrických vozidiel.

Vláda Spojených štátov amerických je v USA najväčším zákazníkom automobiliek. Nahradenie takejto flotily elektromobilmi americkej výroby však bude nákladné a bude trvať určitý čas. V súčasnosti je v USA montovaných iba niekoľko elektrických vozidiel: Tesla, General Motors a Nissan Motor vyrábajú elektromobily v USA, zatiaľ čo Ford Motor a ďalší ohlásili plány.

Súčasná ponuka je dosť slabá, ale toto odvetvie chystá spustiť lavínu nových produktov a veľa z nich bude vyrobených v Severnej Amerike,“ povedala Kristin Dziczek, viceprezidentka pre priemysel, prácu a ekonomiku v Centre pre automobilový výskum, pre CNBC. „Asi každý závod v USA bude mať hybridný alebo elektrický produkt.”

Nejasnosti okolo pohonu, ceny i časového rámca

Nie je jasné, či Bidenov plán zahŕňa plug-in hybridné alebo iba čisto elektrické vozidlá. Pri diskusii o plánoch sa zmienil o novom vozovom parku zloženom z elektrických vozidiel „s nulovými emisiami“. To môžu byť aj plug-in hybridy za predpokladu, že sa budú pohybovať v rádiuse svojho elektrického dojazdu.

K roku 2019 mala americká vláda podľa správy GSA (General Services Administration) flotilu 645 000 vozidiel, ktoré najazdili 7,2 miliardy kilometrov a spotrebovali 1,42 miliardy litrov benzínu a nafty. Podľa agentúry GSA asi 35% týchto vozidiel prevádzkovala americká poštová služba.

Biden nešpecifikoval ani časový rámec prechodu svojho „enormného vozového parku“ vlády na elektrifikované vozidlá, ktoré stoja podstatne viac ako tradičné vozidlá. Povedal, že zmena flotily pomôže plánu jeho administratívy na vytvorenie jedného milióna nových pracovných miest v americkom automobilovom priemysle.

Biden tiež oznámil plány na prísnejšie používanie súčiastok americkej výroby vo vozidlách zakúpených vládou, čo ešte viac skomplikuje prechod flotily. Povedal, že súčasné normy požadujú, aby časti vozidla tvorili najmenej 50% z USA.

Prahová hodnota obsahu 50% nie je dostatočne vysoká a spôsob, akým meriame obsah, nezodpovedá pracovným miestam v USA a ekonomickej činnosti,” uviedol Biden. „Rovnako aj to zmeníme.”

… objednávka, ktorú dnes podpisujem, bude vyžadovať nielen to, aby spoločnosti vyrábali viac svojich komponentov v Amerike, ale aby hodnota týchto komponentov prispievala k našej ekonomike, meranej vecami, ako je počet vytvorených a/alebo podporovaných amerických pracovných miest,“ uviedol Biden.

GM vo svojom vyhlásení uviedol, že „je povzbudený záväzkom prezidenta Bidena podporovať americkú výrobu a teší sa na preskúmanie podrobností objednávky.“

Spoločnosť Ford, ktorá minulý rok spustila reklamnú kampaň „Postavené pre Ameriku“ , uviedla, že „verí, že investície do Ameriky, jej obyvateľov, tovaru a služieb musia byť národnou misiou.“

 

Pokračujte na ďalší príspevok »