Mattel predstavil prvú Barbie s Downovým syndrómom. Snaží sa priblížiť k deťom trpiacim týmto ochorením

V priebehu desaťročí sa bábika Barbie stala jednou z najkultovejších hračiek. Zväčša si ju každý predstaví pod prototypom dokonalosti – dlhé blond vlasy, štíhla postava a trendové oblečenie. Táto vízia dokonalej ženy však nadobudla kritiku, nakoľko vzbudzovala priam nedosiahnuteľné ideály poukazujúce na to, že ženské pohlavie musí vyzerať vždy bez ohľadu na okolností perfektne. Na… Prečítať celé

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

V priebehu desaťročí sa bábika Barbie stala jednou z najkultovejších hračiek. Zväčša si ju každý predstaví pod prototypom dokonalosti – dlhé blond vlasy, štíhla postava a trendové oblečenie. Táto vízia dokonalej ženy však nadobudla kritiku, nakoľko vzbudzovala priam nedosiahnuteľné ideály poukazujúce na to, že ženské pohlavie musí vyzerať vždy bez ohľadu na okolností perfektne.

Na základe toho vedci začali poukazovať na výskum, ktorý tvrdí, že hra s bábikami Barbie môže u detí zvýšiť výskyt porúch príjmu potravy, informuje portál Daily Record. Dokonca už päťročné deti môžu túžiť po nebezpečne chudej postave, ktorú hračka znázorňuje. Po ostrej kritike prichádza americký výrobca hračiek Mattel s novou kolekciou bábik Barbie, ktoré môžu detí učiť k sebaláske od raného veku.

Prvá bábika s Downovým syndrómom

Bábika Barbie si v priebehu niekoľkých desaťročí prešla niekoľkými zmenami. Avšak aj napriek ním tvorí status popkulturného fenoména, prostredníctvom ktorého Mattel získal najväčší úspech. Podľa štatistík sa každý rok predá týchto ikonických bábik približne 100 za minútu, píše portál Czechcrunch.

Prvýkrát Mattel vytvoril kolekciu bábik so zdravotným postihnutým v roku 2016. Išlo o kolekciu Fashionistas, v ktorej ste si mohli zakúpiť Barbie s protézou nohy, invalidným vozíkom či kožnou chorobou, prostredníctvom ktorej jedinec stráca pigment na koži. Pred pár dňami predstavil novinku v podobe bábiky s Downovým syndrómom. Ide o veľký krok vpred, nakoľko prezentuje nevyliečiteľnú genetickú poruchu. Považuje sa za najčastejšiu genetickú odchýlku spôsobenú poruchou chromozómov. Dôvody jej vzniku zatiaľ nie sú objasnené.

Na základe toho má nová Barbie ružový náhrdelník s troma šípkami smerujúcimi hore, pričom má ísť o predstavenie tretej kópie chromozómu 21, ktorý toto ochorenie spôsobuje.

Barbie s Downovým syndrómom

Nová bábika Barbie sa snaží čo najviac priblížiť k osobám s Downovým syndrómom. Zdroj: Mattel

Lisa McKnigtová, ktorá v spoločnosti pôsobí ako šéfka pre dizajn bábik, tvrdí, že cieľom firmy je umožniť všetkým deťom, aby sa v bábike Barbie videli. Nový model sa teda orientuje konkrétne na deti trpiace s Downovým syndrómom.

Ako uvádza portál Teraz.sk, tvár a telo novej bábiky sú vymodelované tak, aby čo najviac znázorňovali ženu s týmto ochorením. Jej vzrast je nižší, pričom disponuje s okrúhlejšou tvárou, menšími ušami, plochejším nosom a očami mandľového tvaru. Na jej vzniku sa podieľala aj americká Národná spoločnosť Downovho syndrómu, aby presne vystihovala osobu so znázornením ochorením.

„Barbie hrá dôležitú úlohu pri prvých zážitkoch dieťaťa a my sa verne držíme zámeru odstraňovať spoločenské stigmy prostredníctvom hry,“ dodáva McKnigtová. Zároveň prezidentka Národnej spoločnosti Downovho syndrómu Kandi Pickardová vyhlásila, že ide o obrovský krok smerujúci k inklúzii.

Jednou zo zaujímavosti je aj vzor jej šiat, ktorý obsahuje motýle žltej a modrej farby. Ide o symboly spojené s informovaním na tému Downov syndróm. Zároveň jej najnovšia podoba prichádza pred júlovou premiérou veľkofilmu o Barbie. Obsadenie hlavných postáv získali herecké talenty – Margot Robbie a Ryan Gosling.

Výnimku netvorí ani inteligentná Barbie

Rovnako zaujímavý počin predstavila spoločnosť Mattel aj v roku 2015, kedy vytvorila prvú inteligentnú Barbie. Na jej vytvorenie použila umelú inteligenciu, uvádza portál eduworld.sk.

Išlo o bábiku z edície Hello, ktorej úlohou bolo komunikovať s dieťaťom. Síce o podobnú vec sa v minulosti snažili aj iné hračky, táto Barbie dokázala viesť plnohodnotný rozhovor na rôzne témy. Dokázala viesť viac ako 8 000 dialógov na témy, o ktorých tvorcovia predpokladali, že by pre maloletých mohli byť zaujímavé. Zároveň jej úlohou bolo aj pamäť si konverzácie, ktoré s dieťaťom už viedlo.

Barbie s Downovým syndrómom

Už v minulosti Mattel predstavil edíciu bábik Barbie, ktoré predstavovali zdravotne znevýhodnené osoby. Zdroj: Mattel

Princíp komunikácie zabezpečila spoločnosť ToyTalk, ktorá pre Mattel vytvorila systém umelej inteligencie určený pre uvedenú bábiku. Na krku mala náhrdelník, v ktorom bol zavedený mikrofón, pričom jej spona na opasku slúžila ako spúšťač nahrávania. V tele mala zabudovaný wi-fi modul, ktorý sa po spustení tlačidla aktivoval a umožnil prostredníctvom internetu presunúť nahrávané rozhovory do cloudu, čo následne pomohlo vyhľadať správne reakcie v rámci konverzácie. Išlo však o hračku so slabou umelou inteligenciou, nakoľko bola schopná sa učiť len v okruhu tém, na ktoré bola navrhnutá.

Portál podnikam.sk upriamuje pozornosť aj na bábiky Barbie, ktoré zahŕňajú rôzne rasy či typy postáv. Na základe toho ide o realistickejšie zobrazenie bežných typov žien a dievčat, ktoré môže dieťa stretnúť na ulici.

Pokračujte na ďalší príspevok »