Audrey Hepburn: Chcela som tancovať viac, ako som sa bála Nemcov

Vydané 21. augusta 2022 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , , ,

Obraz šarmu, krásy, elegancie a pôvabu. Audrey Hepburn je ikonou dvadsiateho storočia nielen v Hollywoode, ale i vo svete módy. Filmových divákov ohúrila v nadčasových filmoch ako Raňajky u Tiffanyho, Fair Lady a Sabrina. Mala len 63 rokov, keď v roku 1993 zomrela na rakovinu, no hollywoodska legenda európskeho pôvodu si zo svojho života na zemi odniesla viac, ako by väčšina ľudí dokázala za storočie. Nežnosť  Audrey dala nový význam ženskosti v móde od Salvatora Ferragama a Givenchyho, ktorý ju dokonca považoval za svoju múzu. V jej famóznej, no mimoriadne skromnej kráse je toho oveľa viac. Aj keď bude vždy známa ako inkarnácia Holly Golightly z Raňajok u Tiffanyho na veľkom plátne v malých čiernych šatách, o Audrey Hepburn, ktorá sa narodila 4. mája 1929, pravdepodobne veľa neviete.

Smrteľne sa bála vody

Pri natáčaní filmu „Two for the Road“ s Albertom Finneym musela byť Audrey hodená do bazéna. Malé žieňa sa extrémne bálo utopenia, preto bola mimo záberu časť filmového štábu v bazéne pripravená ho chytiť, ak by sa niečo stalo. Toto bol jediný spôsob, ako mohli vôbec scénu natočiť. Ak ho budete sledovať, uvidíte, že zdesenie na tvári Audrey je 100 percentne skutočné! Nižšie si môžete pozrieť trailer, v ktorom je vody viac než dosť.

Bola introvertkou

Na rozdiel od väčšiny celebrít Audrey netúžila po žiare reflektorov.  Nepotrebovala byť obklopená ani skupinami fanúšikov a sprievodu. Sama sa označila za introvertku. Uviedla: „Musím byť veľmi často sama. Bola by som celkom rada, keby som strávila čas od sobotňajšej noci do pondelka rána úplne sama vo svojom byte. To mi dopĺňa energiu.”

Návrhár Givenchy bol jej osobný asistent a priateľ na celý život

Gróf Hubert James Marcel Taffin de Givenchy a Audrey sa stretli, keď hľadala šaty pre svoj pripravovaný film Sabrina. Givenchy bol najprv trochu sklamaný, pretože si myslel, že príde Katherine Hepburn. Napriek zmätku sa mu okamžite zapáčila a stali sa skvelými priateľmi. Herečka o ňom povedala: „Jeho odevy sú jediné, v ktorých sa cítím sama sebou. Je oveľa viac ako len návrhár, je tvorcom osobnosti.“

Film Raňajky u Tiffanyho spôsobil hotový ošiaľ. Úspešný je dodnes. Zdroj: wallpaperaccess.com

Parfém pre jednu jedinú ženu – Givenchy L´Interdit

Hubert de Givenchy vytvoril exkluzívne pre ňu jedinečný parfum s názvom L’Interdit, čo znamená „zakázaný“. Bol určený pre Audreyinu osobnú potrebu a dostala ho ako prekvapenie. jemnú, kvetinovo-púdrovú vôňu. Obsahuje tóny ruže, jazmínu, fialky a v srdci zmes drevín a tráv. Herečka si ho zamilovala. Neskôr si ho vyžadovali aj mnohí z jej priateľov, preto stále žiadala Givenchyho, aby uviedol L’Interdit na trh.

Audrey mala tento parfém niekoľko rokov, kým sa návrhár v roku 1957 rozhodol sprístupniť ho všetkým ostatným. Hneď ako bol dizajnér pripravený spustiť reklamnú kampaň, jeho múza mu ponúkla pomoc. Vo farebnej reklame s krásnou fotografiou Audrey Hepburnovej od Richarda Avedona sa uvádzalo: „Kedysi bola jedinou ženou na svete, ktorá mohla nosiť tento parfém.“ Bolo to prvýkrát, čo svet videl herečku ako tvár parfému.

Audrey tvárou parfému od módneho návrhára Givenchyho. Zdroj: agnautacouture.com

Láska k baletu

Audrey celým svojím srdcom túžila stať sa primabalerínou. Pre naplnenie jej detského sna trénovala už od skorých piatich rokov. Balet študovala v Londýne pod vedením Madame Rambert. Bohužiaľ, bola príliš vysoká a tiež po takej podvýžive, keď jej mesto obsadili nacistickí vojaci počas druhej svetovej vojny, často ochorela a nemohla pokračovať v tréningu. Hollywoodska hviezda sa vyjadrila: „Na svete pravdepodobne nie je nič také odhodlané ako dieťa so snom. Ja som chcela tancovať viac, ako som sa bála Nemcov.“

Vášnivá fajčiarka

Audrey bola vášnivá fajčiarka a jej zlovzyk vznikol už v období 16. roku života. Denne vyfajčila viac cigariet ako ostatní jej známi a kolegovia. Hovorí sa, že minula asi 3 škatuľky denne.  Zoznam filmov, v ktorých Audrey fajčila:

• Roman Holiday (1953) – Rímske prázdniny
  • Breakfast at Tiffany’s (1961) – Raňajky u Tiffanyho
  • Bloodline (1979)
  • Charade (1963) – Šaráda
  • How to Steal a Million (1966) – Ako ukradnúť milión
  • Paris – When It Sizzles (1964)
  • Two for the Road (1967)

Jej vzhľad bol pre mnohých inšpiráciou, pre Audrey akýmsi komplexom

Dnes je sebaláska denne pripomínanou témou na sociálnych sieťach i v médiách. Audrey si však o sebe aj napriek toľkému nevídanému úspechu a chvály nemyslela, že je krásnou ženou. Vyplýva to z rozhovoru pre Vanity Fair. Audreyin syn Lucca Dotti sa vyjadril, že jeho matka netuší, prečo si ľudia o nej myslia, že je krásna. Lucca uviedol: „Myslela si, že má veľký nos a veľké nohy, bola príliš chudá a mala malé prsia. Pozrela by sa do zrkadla a povedala: ‚Nechápem, prečo ma ľudia vidia ako krásnu.‘“

Audrey trpela komplexami so svojej postavy a vzhľadu. Zdroj: wallpaperaccess.com