Doktori jej nedávali žiadnu šancu na prežitie

Amputovali jej obe ruky, teraz žije s bionickými.

Vydané 22. novembra 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , ,

Tilly Lockey je influencerka, blogerka, modelka, motivačná rečníčka, moderátorka a speváčka | @tilly.lockey

Meningokoková sepsa (otrava krvi) je veľmi nebezpečné ochorenie, ktoré sa často končí smrťou. Takúto prognózu dostali aj rodičia maloletej Tilly, ktorým doktori predbežne oznámili, aby sa so svojou dcérou rozlúčili. Po týždni na oddelení Jednotky intenzívnej starostlivosti, nasledovalo štrnásť dní rehabilitácie a desať krvných transfúzií. Nakoniec sa podarilo dievčatko zachrániť, no museli jej amputovať ruky – od lakťov dole spolu s prstami na nohách.

„Bolo to ako zlý sen, nočná mora, z ktorej som sa nedokázala prebudiť, stále som si myslela, že to nie je pravda. Nikdy nepremýšľate nad tým, že sa to môže stať vášmu vlastnému dieťaťu. Život sa jednoducho zastaví, ak si myslíte, že vaše dieťa zomiera.“ – uviedla jej mama

Na život s protézami sa nesťažuje

Na prvé protézy spomína s úsmevom. Keď mala dva roky dostala svoje prvé ,,ruky“, ktoré boli v konečnom dôsledku nefunkčné. Mali len vizuálne nahrádzať časti končatín, ktoré jej chýbali. V praxi to vyzeralo tak, že keď si chcela otvoriť dvere, zdravotnícke pomôcky si musela dať dole. Preto nadobudla pocit, že ich nosí len preto, aby zapadla do kolektívu .

Časopis The Cronicle spustil v roku 2007 kampaň ,,Podaj Tilly ruku“, vďaka ktorej sa čitatelia vyzbierali na jej prvú protézu. Za rekordne krátky čas (dva dni) ľudia darovali rodine 30 tisíc libier. | chroniclelive.co.uk

V roku 2016 firma Open Bionics hľadala dobrovoľníkov, pre ktorých by mohla vyvíjať bionické ruky. Jej hlavnou myšlienkou bolo, aby protézy nevyvolávali v ľuďoch ľútosť, preto sa inšpirovala komiksmi a filmami (Frozen, Star Wars a Iron Man), ktoré sa podpísali na vzhľade inteligentných zdravotníckych pomôcok.  Rodičia Tilly automaticky zaslali  spoločnosti prihlášku a odvtedy spolupracujú.

Po tom, čo Tilly dostala nové superhrdinské bionické ruky, tak jej trvalo len 10 minúť, kým sa s nimi naučila pracovať. Protéza funguje vďaka svalovým impulzom. S ňou dokáže hrať na klavíri, maľovať sa či hádzať loptou. Skrátka teraz sa najviac priblížila k bežnému životu. Sama hovorí, že zoznam činností, ktoré nezvláda sa výrazne skrátil.

V súčasnosti je jej hlavnou úlohou testovať bionické končatiny a podávať firme report, prípadne návrhy na vylepšenie. S úsmevom dodáva, že často prichádza s bláznivými nápadmi, ako napríklad zavedenie Bluetoothu a  reproduktoru  do protézy.

PREKVAPENIE

Pred premiérou filmu Alita oslovila produkcia firmu Open Bionics, aby im vytvorila hi-tech ruky inšpirované ich hlavnou postavou. Všetky náklady im samozrejme preplatila, no požiadali ich, aby na premiéru našli nejaké dievča, ktoré bude ochotné predviesť nové bionické končatiny. Spoločnosť pripravila pre Tilly prekvapenie:

„Prišla do Londýna v domnení, že ide len na fotenie. Takže  úplným prekvapením bolo, keď prišiel filmový štáb a predstavil jej nové ruky, pričom jej povedal, že ona je Alita zo skutočného života.“ – zdôverila sa mama dievčaťa

Na premiére stála po boku filmovej hviezdy Rosa Salazar. | @tilly.lockey

Pomáha ľuďom

Tilly Lockey si vybudovala meno aj na sociálnych sieťach. Svoj vplyv sa snaží, čo najlepšie využiť. Online platformy vníma ako nástroj na vzdelávanie ľudí. Tiež sa snaží svojim fanúšikom dodávať sebavedomie a je zástankyňou názoru: ,,byť iný neznamená, byť zlý.“

Jej najväčším prianím je, aby mohla naďalej pokračovať na vylepšovaní ,,inteligentných“ rúk. Dúfa, že o desať rokov bude bionická móda všade v časopisoch, na veľkých obrazovkách v New Yorku a ľudia budú hrdí na svoju odlišnosť.

Stretla sa s dalajlámom

V roku 2018 sa stretla s dalajlámom v Nieuwe Kerke v Amsterdame. Táto akcia bola sledovaná viacerými krajinami naživo. Tilly sa prišla podeliť o svoj životný príbeh, a tiež o to, ako technológia pomáha hendikepovaným ľuďom. Dalajláma sa celý čas udivené pozeral na jej bionické ruky až ju napokon požiadal, aby mu stisla ruku.