Citroën C3 YOU

Enviro a eko

Amazon začal v Londýne používať na doručovanie elektrické bicykle

  • 10 júla, 2022
  • 4 min read
Amazon začal v Londýne používať na doručovanie elektrické bicykle

Amazon, americká spoločnosť prevádzkujúca jeden z najstarších a najväčších internetových obchodov, spustil svoje prvé „centrum mikromobility“ v Spojenom kráľovstve v londýnskej štvrti Hackney. Spoločnosť chce totiž vymeniť tisíce neekologických doručovacích dodávok za elektrické nákladné bicykle. Projekt má pomôcť Amazonu dosiahnuť jeho klimatické záväzky. Spoločnosť už dávnejšie oznámila, že do roku 2030 chce doručiť 50 percent balíkov s nulovými emisiami a očakáva, že do roku 2040 sa stane uhlíkovo neutrálnou.

Spoločnosť sa pomocou svojho nového centra snaží vyriešiť takzvaný „problém poslednej míle“. V logistike sa tento pojem týka dopravy balíka v poslednom štádiu, teda z logistického centra na adresu zákazníka. Práve toto štádium predstavuje obrovské percento celkových nákladov na doručenie. Tie často dosahujú alebo dokonca presahujú 50 percent.

Prvýkrát v Londýne

Začínajúc londýnskou štvrťou Hackney spoločnosť tvrdí, že bude dodávať 1 milión balíkov ročne kuriérmi pešo alebo pomocou elektrických bicyklov. Navyše spoločnosť doručuje balíky aj svojou flotilou elektrických dodávok. Amazon takto bude doručovať balíky v časti londýnskej dopravnej zóny s ultranízkymi emisiami. Tu sa vozidlám účtujú poplatky na základe množstva emisií, ktoré vyprodukujú, avšak elektrobicykle a elektrické vozidlá sú od poplatku oslobodené.

Amazon nákladný elektro bicykel EAV [Amazon]
Amazon nákladný elektro bicykel EAV [Amazon]

Spoločnosť Amazon uviedla, že v najbližších mesiacoch plánuje otvoriť ďalšie centrá. Spoločnosť už v Spojenom kráľovstve prevádzkuje 1 000 elektrických dodávok, ktoré spolu doručia až 5 miliónov balíkov ročne. Koncom tohto roka tiež plánuje do svojej flotily zaradiť aj nové elektrické dodávky od spoločnosti Rivian z USA.

Vo vyhlásení uviedol manažér Amazonu John Boumphrey, že ich nové elektrické nákladné bicykle a rastúci vozový park elektrických vozidiel im pomôže zabezpečiť viac dodávok zákazníkom s nulovými emisiami ako kedykoľvek predtým v Londýne a Spojenom kráľovstve.

Elektrické nákladné bicykle pre Amazon

Spoločnosť začala používať štvorkolesové nákladné bicykle, ktoré vyzerajú podobne ako miniatúrna dodávka. Na pohon využívajú ako klasické elektrické bicykle pedále a elektromotor, ktorý pomáha vodičovi počas šliapania do pedálov. Zvyčajne sú takéto elektrické vozidlá obmedzené na maximálne rýchlosť 25 kilometrov za hodinu, čo je však úplne postačujúce na účely doručovania v preplnených uliciach veľkých miest. Niektorí kuriéri Amazonu budú dokonca v hustejšie obývaných oblastiach doručovať zásielky pešo.

Jeden z elektrických nákladných bicyklov, ktorý Amazon zavádza vo Veľkej Británii [Amazon]
Jeden z elektrických nákladných bicyklov, ktorý Amazon zavádza vo Veľkej Británii [Amazon]

Elektrické nákladné bicykle ktoré Amazon ukázal verejnosti sú vyrobené spoločnosťou EAV v grófstve Oxfordshire. Štandardný model je poháňaný 250 wattovým motorom s 60 ampérhodinovou batériou. Takýto model by mal dokázať utiahnuť vodiča so 150 kilogramovým nákladom. Dojazd by pritom mal mať okolo 64 kilometrov a maximálnu rýchlosť 25 kilometrov za hodinu. Nákladný box v zadnej časti bicykla poskytuje viac ako 2 000 litrov úložného priestoru. Bicykel disponuje hydraulickými kotúčovými brzdami.

Nie len Amazon

Nie je to prvýkrát, čo Amazon použil takéto nákladné elektro bicykle. Euronews uvádza, že sa už používajú na doručovanie v piatich mestách vo Francúzsku a siedmich metropolitných oblastiach v Nemecku. Elektrické skútre Amazon používa aj v Taliansku a Španielsku. K novembru minulého roka spoločnosť doručila až dve tretiny dodávok v Paríži elektro bicyklami, pešími kuriérmi a elektrickými dodávkami.

Inzercia

Amazon určite nie je jediným dodávateľským gigantom, ktorý skúša využitie štvorkolesových elektrických nákladných bicyklov namiesto klasických dodávok v husto obývaných mestských oblastiach. Spoločnosť UPS začala v Škótsku testovať podobný štvorkolesový elektrický bicykel, ktorý vyzerá ako zmenšená dodávka UPS. Podobné vozidlo v Británii testuje aj DHL.

 

 

Zdroje: GeekWire, The Guardian, Engadget, InsideEVs, Treehugger, Motor1.com

About Author

Miroslav Kubica