Angela Gulbekian

Aktuálne: Zberateľka Angela Gulbenkian usvedčená z krádeže

Angela Gulbenkian je známa nemecká zberateľka umenia a podnikateľka. O umení sa učila hlavne od svojich rodičov.. Tí vlastnia veľmi prominentnú umeleckú zbierku zameranú hlavne na Zero Art. Po svadbe s Duertem Gulbenkianom, synovcom ropného magnáta a zberateľa umenia Calousteho Gulbenkiana, sa stala členkou jednej z najvýznamnejších európskych zberateľských rodín. Na stránke about.me o… Prečítať celé
Vydané 13. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Angela Gulbenkian je vinná z podvodného predaja a krádeže (Ilustračná foto: Suzy Hazelwood)

Na stránke about.me o sebe Gulbenkianová uvádza:

„Vášnivá a odhodlaná udržiavať integritu a dôveru. Skúsenosťami s nákupom umenia si Angela vybudovala bezchybnú povesť. Transparentným, etickým a efektívnym spôsobom uľahčuje doručenie tisícov zásielok pre svet umenia a luxusu. Vďaka svojim skúsenostiam a odborným znalostiam v oblasti olejomalieb a sochárstva si získala dôveryhodnú sieť kupujúcich. Klienti jej plne dôverujú pri autentifikácii, kontrole, hodnotení stavu a analýze trhových trendov, pokiaľ ide o predaj a nákup výtvarného umenia.“

INZERCIA

Žiaľ tieto pekné tvrdenia a frázy z jej pracovného profilu vyvracia nedávne rozhodnutie Londýnskeho súdu. Po vydaní európskeho zatykača bola Angela Gulbenkian vlani zatknutá v Lisabone a vydaná do Spojeného kráľovstva. Podľa portugalského portálu Publico bola nemecká zberateľka uznaná vinnou z podvodného predaja Žltej tekvicovej sochy od známej japonskej umelkyne Yaoki Kusumy v hodnote viac ako 1 milióna eur. Gulbekianová momentálne čelí aj ďalším obvineniam z podvodného predaja potlače Kráľovnej Alžbety II od Andyho Warhola.

Angela Gulbenkian a jej podvodné predaje

Podvodný predaj sochy od Yaoky Kusamy sa uskutočnil v roku 2017. Hongkonský umelecký poradca Mathieu Ticolat uviedol, že v roku 2017 zaň zaplatil viac ako 1 milión eur, ale nikdy dielo nedostal. Gulbenkianová údajne darovala svojej matke 200 tisíc eur z peňazí zaplatených za predanú sochu. V súčasnosti prebieha súdny spor o vymáhanie týchto peňazí.

Socha žltej tekvice od Yaoki Kusumy (Foto: Henry Perks)

Ďalší podvodný predaj sa uskutočnil v roku 2019. V tomto roku zaplatil anonymný obchodník s umením Gulbenkianovej viac ako 100 tisíc eur za portrét Kráľovnej Alžbety II od Warhola. To, že bol podvedený, a že Gulbekianová nebola majiteľkou potlače zistil až potom, čo za ním prišiel skutočný vlastník diela a požadoval návrat portrétu, hoci už bol predaný.

Momentálne polícia prešetruje všetky diela a predaje, v ktorých figurovala Angela Gulbenkian.

Fenomén

6 dôvodov, prečo zmenila televízia svet

• Televízia od svojho vzniku zohrala nepopierateľnú úlohu v zmene spoločnosti a postupom času sa stala jedným z najvýznamnejších médií vôbec. Jej vplyv sa dotkol takmer každej oblasti ľudského života a ovplyvnil spôsob, ako vnímame svet okolo nás.
  • Televízory sa tak stali základným zariadením domácnosti a dnes sú neoddeliteľnou súčasťou každodenného života.