…ako bude doma?

Doma je dobre …a už dávno to tak optimisticky nevyzeralo. Tento rok bude nad očakávania. Prečo? Pokúsim sa zamyslieť a zhrnúť dôvody, prečo považujem odhady rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku za konzervatívne a prečo verím v dobré, oveľa lepšie čísla. Predložím názor optimistu. Priestor pre pesimistov je nekonečný a nebudem sa na túto stranu… Prečítať celé
Vydané 18. mája 2015 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , ,

Konzultant | Bratislava, Slovensko

Doma je dobre …a už dávno to tak optimisticky nevyzeralo. Tento rok bude nad očakávania. Prečo? Pokúsim sa zamyslieť a zhrnúť dôvody, prečo považujem odhady rastu slovenskej ekonomiky v tomto roku za konzervatívne a prečo verím v dobré, oveľa lepšie čísla. Predložím názor optimistu. Priestor pre pesimistov je nekonečný a nebudem sa na túto stranu v tomto príspevku pozerať. Tí s temným pohľadom majú obľubu u poslucháčov a čitateľov nadštandardnú. Akosi sa nám žiada negatívneho pohľadu. Tak, táto úvaha bude iná.

 

 

Slovenská ekonomika tento rok naplno zožne efekt prijatia eura. Euro tendujúce k parite s dolárom je bezpochyby pre exportne orientovanú ekonomiku výhoda. A to veľká. Aj keď ide o sprostredkovaný efekt cez export našich kľúčových obchodných partnerov, nemecký boomujúci vývoz nám pridá k tvorbe HDP na strane nášho exportu nezanedbateľné desatiny percenta. Bude viac práce ako vo finalizujúcich podnikoch, tak aj u dodávateľov. Automobilky pokoriace miliónovú úroveň počtu vyrobených kusov automobilov nebudú jediné, kto si siahne na rekordné predaje.

 

Efektom bude razantnejší pokles nezamestnanosti. Táto klesá pomaly už dlhšiu dobu, tento rok by sme mohli vidieť lepšie čísla a zrýchľujúci sa trend. S tým sa spája viac kupujúcich, viac spotreby a teda viac v peňaženkách nás všetkých. A v tých peňaženkách by mohlo byť viac peňazí ako v predošlých rokoch výraznejšie. Pozoruhodnú sumu prileje pokles úrokových sadzieb. Hypotéky zlacneli výrazne a tento trend bude ešte chvíľu pokračovať. Celkovo by do spotreby domácnosti mohol priniesť až 300 miliónov eur, čo je slušná suma. Podobný dopad bude mať aj pokles sadzieb spotrebných úverov, hoc rozsah bude menší. Ešte väčší dopad by mohol mať pokles cien pohonných hmôt ťahaný prepadom cien ropy. Tu by prínos atakoval pol miliardy a dopad by bol veľmi širokospektrálny, majúci multiplikatívny efekt. Výdavky klesnú všetkým, pre ktorých je doprava nákladom v ich činnosti. Títo to prenesú do cien svojich tovarov alebo služieb, prípadne im to navýši zisk a to umožní zamestnať ďalších ľudí alebo pridať na výplate súčasným zamestnancom. Dúfajme, že tento stav chvíľu potrvá. Je tu aj predpoklad poklesu cien ďalších energií. Na účtoch domácností za spotrebu energie budú nižšie sumy, čo tiež podporí spotrebu. Pritom rast miezd, aj keď nie vysoký bude pokračovať. Krátkodobá deflácia sa nejaví nijak devastujúca.

 

Tieto faktory snáď privolajú jav dlho nevidený, roky sa skrývajúci, nezvestný a pritom pre ekonomiku blahodárny. tzv. pozitívny sentiment. Nálada spotrebiteľov vo svojej negatívnej podobe predchádza pád do priepasti a v pozitívnom odtieni obdobia radostné a štedré. Alebo ich tvorí? Čo je prvé, chuť nakupovať alebo vyššie tempo ekonomického rastu? Či skôr naštartovaná ekonomika podporuje chuť nakupovať? Ďalšie Kolumbovo vajce… a vlastne diskusia nie podstatná, lebo jej výsledok, nech je akýkoľvek, hovorí o jave naskrz pozitívnom. Pozitívny sentiment môže dať ekonomike krídla. Viac sa bude kupovať, viac sa bude požičiavať a aj vyrábať. To je predpoklad na viac napísaných kníh, viac natočených filmov, viac divadiel… na lepšie časy. Doma bude tento rok lepšie.

 

ako bude doma

 

 

 Peter Bobik

Pokračujte na ďalší príspevok »Príbehy slávnych

From Zero to Hero – ako sa z ľudí na dne stali superboháči

  • Cesta k úspechu býva neraz tŕnistá. Presvedčili sa o tom aj mnohé slávne osobnosti, ktorých meno dnes pozná značná časť svetovej populácie.
  • Ako sa Ralph Lauren stal svetovou módnou ikonou? Je kľúčom k úspechu tvrdá práca, dobrý nápad a jasný cieľ, alebo ide len o dielo náhody? V skutočnosti je to kombinácia všetkých týchto faktorov.