Influenceri. Internetové celebrity a ich vplyv na marketing značiek.

Nová generácia celebrít je iná, ako tá prechádzajúca. Je dynamická, priznáva svoje nedostatky a stavia na nich dôveru svojich fanúšikov. Influenceri sú ľudia, ktorí majú vplyv na verejnosť a darí sa im práve vďaka internetu. A agentúry tento ich vplyv vedia využiť, čím sa mení celý trh s reklamou. Internet zmenil všetko. Slávnym človekom sa […]

Autor
Dátum zverejnenia 7. septembra 2016
Obsahuje nasledovné témy , , , , , , ,

Erik Stríž
Redakcia United Life Online
Bratislava, Slovensko

Nová generácia celebrít je iná, ako tá prechádzajúca. Je dynamická, priznáva svoje nedostatky a stavia na nich dôveru svojich fanúšikov. Influenceri sú ľudia, ktorí majú vplyv na verejnosť a darí sa im práve vďaka internetu. A agentúry tento ich vplyv vedia využiť, čím sa mení celý trh s reklamou.

Internet zmenil všetko. Slávnym človekom sa môže stať doslova ktokoľvek, nie iba ten vyvolený kamarát kamaráta, ktorý má kamaráta vo vedení niektorej z televízií. Populárnym sa môže stať aj ten, kto ani nemá čo povedať, tí však zvyčajne odžijú svojich 15 minút slávy a rýchlo sa na nich zabudne. Tí, ktorí sa o svoju fanúšikovskú komunitu starajú, pracujú na svojich projektoch intenzívne a budujú si meno, majú šancu stať sa nielen slávnymi a obľúbenými, ale aj akceptovanými ako reklamný nosič. To je kľúčové, pretože práve tak môžu svoj spoločenský status premeniť na peniaze.

Influencera nie je možné považovať za synonymum celebrity. Za influencera považujeme prakticky kohokoľvek, kto má veľký počet fanúšikov/odberateľov/priateľov a je známy aspoň v niektorej komunite, ale aj prináša pridanú hodnotu. Za ňu môžeme považovať osobitý prístup k svojim priaznivcom, vyjadrovanie sa k aktuálnym spoločenským témam a v lepšom prípade aj otvorené komunikovanie s fanúšikmi. Zdá sa, že najväčším rozdielom medzi celebritou a influencerom je v tom, že influencer ide sám za svojimi fanúšikmi, zatiaľ čo celebrita sa spolieha na médiá ako na zástupcov fanúšikov.

 

Neuveriteľné návratnosti investícií

Známi ľudia boli pre značky vždy atraktívnym reklamným nosičom, pretože ich sledovali veľké množstvá ľudí prostredníctvom novín, časopisov a televízie. Dnes sa tieto komunikačné platformy rozšírili o web a sociálne siete, ktoré sú spravované priamo osobnosťami a poskytujú okrem vopred naplánovanej formy aj faktor osobitosti, intimity a lepšieho pohľadu do bežného života známej tváre. Dnes sa na spojenie celebrít s ich fanúšikov využíva Twitter, Facebook, Instagram, Snapchat, YouTube a množstvo ďalších sociálnych sietí, pričom práve Instagram a YouTube sú asi najlepším priestorom pre komunikáciu značiek s cieľom monetizácie obsahu.

Dobrou ukážkou toho, ako veľké agentúry a značky vedia investovať peniaze do reklamy práve prostredníctvom influencerov, je Instagram. Zdá sa, akoby každý druhý profil patril nejakej amatérskej fitness športovkyni, ktorá priebežne zverejňuje fotografie svojho vyrysovaného brucha s krabičkou diétneho čaju v zábere. Títo ľudia sa tešia pozornosti často až miliónov ľudí z celého sveta a pre každú agentúru s veľkým klientom je to skvelá príležitosť. Za relatívne malé peniaze dokážu spropagovať produkt alebo službu za účasti známej tváre, pričom takéto promo je okamžité – stačí odfotiť fotografiu a zverejniť ju na sociálnej sieti.

Podľa magazínu Convince And Convert je každý jeden dolár investovaný do kampane s influencerom zhodnotený až 6,5-násobne, čo je neuveriteľné číslo. Zároveň tvrdí, že marketing s influencermi je najrýchlejšie rastúcou komunikačnou platformou, ktorá navyše celkom ničí zaužívané stereotypy v reklame. Opiera sa pritom o výsledky prieskumov, ktorých výsledky hovoria v prospech tohto nového typu marketingovej komunikácie – vraj sa oveľa lepšie penetruje cieľová skupina a jej prístup k reklame je pozitívnejší.

V konečnom dôsledku sa však náklady na reklamu veľkých značiek navyšujú, pretože tie vidia pozitívny efekt. Je to taká win-win situácia, pretože získava influencer ako reklamný nosič a aj inzerent. Vraj 13 percent marketérov dokonca tvrdí, že každý investovaný dolár sa im zhodnocuje až 20-násobne, čo znie skoro ako nonsens.

 

Influenceri na Slovensku

Aj na Slovensku máme influencerov, ktorí za svoj úspech a slávu vďačia internetu – asi každý pozná Goga, Evelyn či youtubera Expl0iteda. Je ich, samozrejme, oveľa viac, tí z Twitteru napríklad pôsobia v oblasti médií a žurnalistiky a sledovať ich profily znamená vyjadriť svoje presvedčenia, či už politické, náboženské alebo profesionálne.

Nie je to tak dávno, čo slovenskými vodami marketingu výrazne zatriasla kampaň Tatra Banky a jej “Rytmusovej akadémie”, ktorej efektivita bola mimoriadne vysoká. Unicredit Bank v roku 2012 taktiež s úspechom využila virálne video “Som Čarovný” a jeho interpreta na podporu svojich produktov a dnes sa stretávame s youtuberom Selassiem v spojení so Slovenskou sporiteľňou.

Videá uvedených kampaní si môžete pozrieť nižšie:

S využitím známych tvárí sa nedávno spropagovala aj autopožičovňa AVIS, ktorá do svojich internetových klipov pozvala tanečnú skupinu The Pastels. Klip s názvom Modern Dancing videlo už viac 105-tisíc ľudí na Facebooku a dalších 40-tisíc ľudí na YouTube.

 

 

Oplatí sa investovať do osobností

To, čo platí pre vedenie každej firmy, platí aj pre marketing. Ak chcete, aby niečo prosperovalo a bolo efektívne, je ideálne zapojiť do procesu kvalitných ľudí. Vo firme sú to manažéri s proaktívnym prístupom a prirodzeným vnútorným drajvom, v reklame sú to známi ľudia s množstvom fanúšikov.

Influenceri u nás nie sú o nič horší, ako tí americkí či britskí, avšak stále sú lacnejší a dostupnejší. Je to veľká príležitosť aj pre stredne veľké značky, aby svoj marketing obohatili o také formy komunikácie, ktoré sú vo svete trendové a ktoré vykazujú najlepšie výsledky návratnosti. Treba si však dávať pozor na to, aby aj propagovaná služba alebo produkt boli prvotriedne, pretože násilné spájanie osobnosti s nekvalitným produktom bude skôr kontraproduktívne, v krajnom prípade dokonca bude hroziť strata popularity tejto osobnosti.

 

Zdroje: convinceandconvert.com, sme.sk

 

REKLAMA » PREJSŤ NA STRÁNKU INZERENTA


„Dobrosrdečnosť je zadarmo“

Prečo podnikáme dlhé cesty za sebapoznaním do Ázie?

Ocitli ste sa už niekedy v situácii, kedy ste nevedeli, či sa váš život uberá tým správnym smerom alebo ste dokonca nevedeli, čo vlastne od života chcete? V súčasnosti to veľa mladých ľudí rieši tak trochu radikálne. Vyberú sa niekde, kde toho nemajú veľa, no predsa majú čo ponúknuť.

20. januára 2020

New York Harbour Storm-Surge Barrier

Má hrádza okolo New Yorku za 200 miliárd dolárov zmysel? Prekvapivo sa zhodujú vedci i Trump

Podľa Trumpa sú to vyhodené peniaze a ani odborníci sa nezhodujú na tom, že bude hrádza fungovať.

20. januára 2020

VIDEO | Supercar Blondie

Najvzácnejšie autá sveta v jednej garáži

Navštívime spolu so Supercar Blondie Petersen Automotive Museum, kde môžete vidieť zbierku tých najhodnotnejších vozidiel na svete. Nie všetky sa vám však budú páčiť.

20. januára 2020

USA vs. Čína

Obchodná vojna medzi USA a Čínou – čo je jej pôvodca a prečo podpísanie dohody neznamená jej koniec?

Prečo sa nevedia Spojené štáty a Čína dohodnúť? USA je značne zadlžená a Čína je jej druhý najväčší veriteľ. Tento stav vytvára medzi nim napätie.

18. januára 2020

Kybernetická bezpečnosť

Zverejnili 20 najpoužívanejších hesiel sveta, pravdepodobne ich máte aj vy

Ak niekde používate jedno z uvedených hesiel, radšej si ho hneď zmeňte.

17. januára 2020

Neprehliadnite

3D tlač je príležitosť spraviť svet lepším miestom

Neuveriteľný technologický pokrok, ktorého sme všetci práve teraz svedkami, je záväzkom pre nás i ďalšie generácie.

16. januára 2020

Cenzurovaný antihrdina

Joker bol omyl. Predstaviteľ Jokera prechádza do Marvelu a hrá úplne novú postavu

Herecká povesť Jareda Leta podľa mnohých utrpela, keď vyšiel film Suicide Squad, v ktorom zahral avantgardného Jokera. Leto teraz prešiel z DC do Marvelu, kde stvárni postavu Morbiusa.

15. januára 2020

Doba živých robotov sa blíži

Prvý robot vyrobený zo živých buniek je na svete: ani živý, ani umelý, niečo medzitým

Vermontská univerzita si na svoje konto pripísala svetové prvenstvo – výrobu „robota“ vyrobeného zo živých buniek. Budúcnosť tohto vynálezu povzbudzuje divoké špekulácie.

14. januára 2020

Verejný záväzok zodpovednosti

Hrozby, ktoré nás dnes ovplyvňujú, sú vážne. Emisie CO2 neberieme na ľahkú váhu

Emisie CO2 by sme nemali brať na ľahkú váhu. Podieľajú sa na množstve problémov, ktoré okolo seba máme.

13. januára 2020

Stále máte chuť na kávu?

Prečo by mala šálka kávy stáť 22,50 eur

Ceny kávy sú neudržateľne nízke a ani si to neuvedomujeme.

9. januára 2020

Hviezdy dostupné pre každého

Celebrita najvyššieho rangu zagratuluje vášmu kamarátovi či manželke. Služba Cameo je unikátom.

Známe osobnosti ponúkajú za niekoľko desiatok či stoviek dolárov videá vytvorené špeciálne pre konkrétnu osobu.

8. januára 2020

Vplyv človeka je pozitívny i negatívny

Austrália čelí masovému vymieraniu druhov. Dialo sa aj v minulosti, no teraz je to iné

Katastrofické požiare v Austrálii budú mať dopad nielen na ekonomiku, ale aj biodiverzitu a funkcie ekosystému. 

7. januára 2020

Ničíme si vlastný svet

Čo robí vzduch v Dillí tak smrteľným? Prekvapivo to nie je len o doprave

V dobe populizmu sa hovorí najmä o nezdravej doprave, ale oveľa väčší vplyv na znečistenie majú tradície.

3. januára 2020

Už je to tu opäť

Najčastejšie novoročné predsavzatia: tretie je najväčším prekvapením

Obmedziť alkohol už nie je tak atraktívne predsavzatie ako v minulosti, ale chudnúť by chceli všetci.

2. januára 2020

PF2020

Oslavy Nového roka 2020 naživo: Ohňostroje končia, užite si možno tie posledné

Ochrana životného prostredia a zvierat, zvyšovanie bezpečnosti a pokrok. To sú dôvody, pre ktoré sa z ohňostrojov pomaly stáva prežitok.

31. decembra 2019

Autopedy mohli zmeniť svet

História motorizovaných kolobežiek má vyše sto rokov, kedysi ich jazdili poštári aj dámy

Vynález motorizovanej kolobežky prišiel v nesprávny čas, ale do histórie dopravy sa zapísal veľkými písmenami.

29. decembra 2019

Vlajková loď značky Genesis chce s veľkými motormi konkurovať najmä nemeckej prémii

G90-ka má za sebou ďalšiu modernizáciu. 

23. decembra 2019

Hudobná diaľnica v Maďarsku (video)

Tento zaujímavý počin by sa zišiel aplikovať aj u nás v úseku medzi Bratislavou a Trnavou a možno by sa vodiči jazdiaci v strednom pruhu naučili jazdiť podľa predpisov 🙂

23. decembra 2019

Ďakujeme za priazeň

Veselé Vianoce a PF 2020

Prajeme Vám, aby ste koniec roka 2019 prežili práve tak, ako si predstavujete.

A želáme Vám, aby bol nasledujúci rok 2020 tým najlepším, aký ste kedy zažili.

S pozdravom celý redakčný tím magazínu UnitedLife

23. decembra 2019

Karoq bude Škoda kvôli veľkému záujmu vyrábať už aj v Bratislave

Približne na jeseň budúceho roka je naplánované spustnie výroby na Slovensku.

22. decembra 2019

Priemysel 4.0

Mladí ľudia by sa mali zamerať na 3D tlač, firmy budú potrebovať nových odborníkov

3D tlač by mala začať využívať umelú inteligenciu a nájsť uplatnenie predovšetkým v oblasti zdravotníctva a výroby.

20. decembra 2019