CESTOVANIE

Dovolenková sezóna ešte nekončí. Na ktoré zákazy v obľúbených európskych destináciách si treba dať pozor?

V niektorých destináciách vás nosenie plaviek mimo pláže a bazéna vyjde draho.
Pokutu môžete dostať aj za fajčenie na pláži.
Vydané 29. augusta 2024 / Autor / Obsahuje tieto témy: ,

Rodáčka z Kysúc, ktorá žije v Trnave. Písanie je jej blízke od strednej školy, pričom už tretí rok študuje na fakulte masmediálnej komunikácie. Od októbra 2021 pôsobí ako stážistka v denníku SME. Okrem toho pôsobila ako redaktorka v Startitupe, aktuálne píše pre UnitedLife. Vo voľnom čase nepohrdne ani poéziou.

Leto je takmer na konci, dovolenková sezóna ale pre niektorých ešte nekončí. Obľúbené európske destinácie, ako Taliansko či Španielsko, sa dovolenkárom nevyhnú ani počas septembra. Viacero pláží tam patrí k mimoriadne obľúbeným.

Ako informuje Forbes, na niektorých najnavštevovanejších plážach sa za posledný rok situácia tak vymkla spod kontroly, že tamojšie úrady museli zaviesť viacero prísnych opatrení. Ich cieľom je ešte viac zlepšiť turistom zážitok z dovolenky a uľahčiť život miestnym, ktorí sú na dennej báze vystavovaní nadmernému turizmu. O akých zákazoch treba vedieť, než zavítate do obľúbených destinácií v Európe?

Podniky v Barcelone si potrpia na dress code

Španielsko patrí bezpochyby k najobľúbenejšej európskej letnej destinácii. Počas sezóny do neho zavíta viac ako milión návštevníkov. Platia pre nich rôzne pravidlá, pričom výnimku netvorí ani vhodný dress code.

V španielskych destináciách vrátane Barcelony, Malagy a Palmy de Mallorca si plavky mimo pláže a bazéna neoblečiete. Zároveň viacero reštaurácií v Barcelone má stanovený prísny kódex obliekania. Vstúpiť do nich nemôžu návštevníci, ktorí majú na sebe oblečené futbalové dresy, topy bez ramienok, doplnky kupované od pouličných predajcov či akékoľvek oblečenie, na ktorom je zobrazené logo značiek alkoholu.

Španielsko patrí k najnavštevovanejším európskym krajinám aj pre bohatý nočný život. Turisti pre zábavu vyhľadávajú napríklad mesto Benidorm. Okrem toho je však známe aj tým, že sa tam ukladajú pokuty návštevníkom, ktorí sa snažia si rezervovať svoje plážové miesto tým, že si tam položia uterák. Ďalšie obmedzenie sa týka ľudí, ktorí spia alebo plávajú na pláži v čase medzi polnocou a siedmou hodinou ráno. Čelia tak pokute až do výšky 1 200 eur.

zákazy v európskych destináciách

Pre kontrolu nadmerného turizmu viaceré obľúbené destinácie zaviedli prísne opatrenia. Zdroj: freepik.com

INZERCIA

V prípade pitia alkoholu a fajčenia cigariet na verejnosti na nich čaká ešte väčšia suma, a to až 2-tisíc eur. Pokute sa nevyhnú ani turisti, ktorí sa odhalia na nenudistických plážach. Ich nevhodné správanie môže byť účtované až do výšky 650 eur.

Galícia sa rozhodla si posvietiť na dovolenkárov, ktorí močia alebo vykonávajú iné fyziologické potreby priamo na pláži alebo v mori. Podobne je to aj v meste Virgo, kde im hrozí 750 eurová pokuta. Dané opatrenie tam zaviedli po odhalení znepokojujúcej úrovne kontaminácie.

V Taliansku sa zákazy vzťahujú aj na sprievodcov

Opatreniam sa nevyhlo ani Taliansko, ktoré je považované za druhú najobľúbenejšiu letnú destináciu. Niektoré z nich sú podobné ako v Španielsku. Príkladom je nosenie plaviek mimo pláží a bazénov. Mesto Sorrento na pobreží Amalfi pokutuje dovolenkárov za tento nevinný priestupok do výšky 500 eur.

Zaujímavé pravidlo platí aj na Sardínii. Miestni úradníci tam zaviedli zákaz opaľovania sa na uterákoch, pretože zachytávajú príliš veľa piesku. Viaceré sardínske pláže majú stanovený denný limit na počet návštevníkov, pričom na niektorých sa platí aj vstupný poplatok. V prípade, že chcete navštíviť pláž Cala Mariolu, musíte sa poponáhľať. Počas dňa na ňu nesmie vstúpiť viac ako 550 turistov.

Pokiaľ zablúdite na pláž Spiagga Rosa, čaká vás pokuta vo výške 3 500 eur. V minulosti toto unikátne miesto s ružovým pieskom bolo zasiahnuté dovolenkármi, ktorí z nej kradli piesok a ničili životné prostredie.

zákazy v európskych destináciách

V Sardínii si za vstup na niektoré pláže zaplatíte. Zdroj: freepik.com

Draho vás vyjde aj pózovanie na selfie na obľúbených turistických miestach v Portofine. Jedna fotka vás tak môže stať 275 eur. Zákazy sa týkajú aj turistických sprievodcov. V Benátkach nesmú používať megafóny a reproduktory. Obmedzený je aj počet turistov v skupine, tvoriť ju môže len 25 ľudí.

Niektoré opatrenia talianski aktivisti považujú za prehnané. Príkladom je zákaz sedenia na legendárnych „Španielskych schodoch“ v Ríme. Turisti môžu dostať pokutu od 250 do 400 eur.

Opatreniami sa inšpirovali aj iné európske destinácie

Nadmerný turizmus trápi aj obyvateľov destinácií, ako Portugalsko, Francúzsko, Spojené kráľovstvo či Grécko. V snahe kontrolovať daný problém sa na ich území zaviedlo niekoľko opatrení.

V Portugalsku je zakázané si púšťať hlasno hudbu na pláži. Pokiaľ to porušíte, hrozí vám pokuta vo výške 4-tisíc eur. Zákazy a obmedzenia sa v tejto krajine vzťahujú aj na nepovolené loptové hry, kempovanie mimo kempingov a rybolov v oblastiach určených na kúpanie.

zákazy v európskych destináciách

Niektoré destinácie zakázali fajčenie na pláži. Zdroj: pexels.com

Na francúzskych plážach si už nezafajčíte. Spojené kráľovstvo si posvietilo na venčenie psov na určitých plážach v období od 1. mája do 30. septembra. Zaplatiť za to môžete od 100 do tisíc libier. Tisíc libier zaplatíte aj za odnášanie kamienkov či kempovanie na pláži.

V Grécku musí byť až 70 % pláží bez ležadiel. V prípade chránených pláží ide ešte o menšie číslo, a to o 15 %.

Pokračujte na ďalší príspevok »



Technológie

Skúste ich aj hneď. Bezplatné a free-trial AI služby pre zlepšenie produktivity, písania či generovanie fotiek, videa zvuku

  • Pripravili sme pre vás sumár služieb umelej inteligencie, väčšinou dostupných celkom zadarmo, ktoré vám pomôžu robiť prácu lepšie, rýchlejšie, kreatívnejšie, alebo sa jednoducho s nimi môžete zabaviť
  • Majte na mysli, že v prípade umelej inteligencie má zmysel skúšať, objavovať a hrať sa, pretože takto môžete nájsť práve to, čo vám výrazne pomôže v bežnom živote.