Dezinformácie opäť ovládli internet

Z jej potratu spravili antivaxersku kampaň

Doktorka sa na instagramovom účte delila o svoje súkromie s viac ako 30-tisíc ľuďmi. V decembri minulého roku informovala o tom, že spontánne potratila. O pár týždňov na to sa nechala zaočkovať proti vírusu COVID-19, čo opäť zdokumentovala a publikovala na svoj profil. PROBLÉM nastal niekoľko mesiacov po strate dieťaťa, keď sa začali Facebookom, Instagramom… Prečítať celé
Vydané 28. júla 2021 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , , , ,

Podľa jej followerov za potrat môže práve vakcína. Tí však nevedeli, že o dieťatko prišla ešte skôr, ako sa dala zaočkovať. | instagramový profil Michelle

PROBLÉM nastal niekoľko mesiacov po strate dieťaťa, keď sa začali Facebookom, Instagramom a Twitterom šíriť jej fotografie, ktoré mali potvrdiť konšpiračnú teóriu, že potrat bol spôsobený vakcínou na COVID-19. ​​Autori príspevku vedome dezinformovali ,,publikum“, pretože uviedli zlú časovú postupnosť, aj napriek verejne dostupným informáciám na instagramovom profile Michelle.

Rockwell sa podelila o nešťastnú správu 1. decembra 2020 s tým, že očkovať sa nechala 21. decembra.

Celá dezinformácia zrejme vznikla tak, že nepozorní ľudia natrafili na fotografiu, ktorej popis hovorí o poslednej spoločnej fotke s nenarodeným dieťaťom doktorky Michelle. Matka zdieľala svoju bolesť. Rozpísala sa o všetkých plánoch, ktoré sa bohužiaľ nestali realitou. Z takéhoto opisu si mohol niekto vydedukovať, že  Michelle je krátko po potrate, prípadne tesne pred ním. Následne si dotyčná osoba retrospektívne prelustrovala profil a narazila na fotografiu, na ktorej sa Rockwell očkuje.

Momentálne sa nedajú príspevky dohľadať, pretože boli zo sociálnych sietí stiahnuté.| romper.com

Michelle okamžite nahlásila všetky príspevky, ktoré našla na internete. Bohužiaľ, sa nestretla s úspechom, pretože podľa Facebooku neporušovali pravidla komunity. Z tohto dôvodu bola nútená osloviť autorov príspevkov, ktorých požiadala o stiahnutie jej tváre z antivaxerskej kampane. Zároveň ich odkázala na jej instagram, v ktorom je uvedená správna časová os udalostí. Niektorí používatelia sa jej za vzniknuté nedorozumenie ospravedlnili, iní boli nepríjemní.

Podľa dostupných informácií sú vakcíny proti COVID-19 bezpečné

Doposiaľ  nemáme veľa údajov, ktoré by jednoznačne potvrdili, že očkovanie na nový koronavírus je pre tehotné ženy bezpečné. Avšak je to z dôvodu, že gravidné ženy neboli súčasťou klinických testov vakcín.

Dokonca vedci z  Centra pre kontrolu a prevenciu chorôb zverejnili analýzu o hlásení vedľajších učinkov vakcín Pfizer a Moderna počas tehotenstva alebo tesne pred otehotnením. Do analýzy sa zapojilo viac ako 35 000 žien. Vedci zistili, že u žien v tehotenstve bola vyššia pravdepodobnosť hlásenia pocitu bolesti v mieste vpichu po podaní injekcie v porovnaní so ženami, ktoré neboli tehotné. U nich bola zas menšia pravdepodobnosť vzniku horúčok a iných vedľajších účinkov.

Taktiež neexistoval dôkaz, že by vakcíny zvyšovali riziko potratuTehotenské komplikácie neboli vyššie v očkovanej skupine, teda počet spontánnych potratov nebol vyšší ako v minulých rokov.