Stálo to čakanie na Wonder Woman 1984 za to?

Wonder Woman 1984: Podarilo sa Gal Gadot zachrániť nielen svet, ale aj kiná v roku 2020?

Gal Gadot je späť ako Wonder Woman a je ešte krajšia ako naposledy! Je novinka však aj aspoň rovnako dobrá ako jej predchodca?
Vydané 20. decembra 2020 / Autor / Obsahuje tieto témy: , , , , ,

Lukáš Horák sa na stránkach UnitedLife.sk venuje filmom a hudbe. Zverejňuje správy o filmových novinkách nielen zo sveta marveloviek a DC-oviek, ale dáva čitateľom tipy na kvalitný obsah na streamovacích platformách a píše filmové recenzie.

Tak predsa sme sa dočkali. Po 3 mesiacoch dorazil do kín len druhý blockbuster od začiatku koronakrízy. Pokračovanie Wonder Woman s podtitulom 1984 to nemalo ľahké, rovnako ako ostatné filmy v roku 2020. Postihlo ho niekoľko odkladov, až sa dátum premiéry ustálil na 17.12.2020. Nie všetky krajiny majú také šťastie. Naši českí bratia sa filmu dočkajú až v januári. Tento film však nastolil aj malý precedens.

Ide o prvý film, ktorý má naraz premiéru v kinách a aj na streamovacej platforme HBO Max. Išlo o rozhodnutie spoločnosti Warner Bros., ktorá túto stratégiu naplánovala pre všetky svoje premiéry nových filmov v roku 2021. Spôsobili tým vrásky iným spoločnostiam, ktoré s Warnerom pracujú na týchto filmoch a hrozia dokonca žalobami. To je však materiál pre iný článok.

Vráťme sa k Wonder Woman. V jej prvom filme sme prežívali útrapy bojov prvej svetovej vojny. Už z názvu pokračovania vyplýva, že tentokrát sa pozrieme do rokov osemdesiatych a nahliadneme do osamelého života polobohyne amazonky v rozkvitajúcej a modernejšej Amerike. Do deja vstupujú aj dve nové postavy. Geologička Barbara v podaní Kirsten Wiig, ktorú okolie prehliada a vníma ju ako divnú, a Maxwell Lord, ktorého stvárnil Pedro Pascal, ako ropný magnát.

Obe tieto postavy spojí jeden záhadný kameň, o ktorom sa tvrdí, že dokáže splniť akékoľvek želanie. Tento kameň spojí osudy Wonder Woman, Maxwella Lorda a Barbari. Ako sa vraví, nie všetko je zlato, čo sa blyští a tento kameň v nesprávnych rukách môže ohroziť celú našu civilizáciu.

Ospravedlňte moje skromné zhrnutie deja, ale naozaj vás nechcem pripraviť o všetky prekvapenia, ktoré film ponúka. Niektoré sú príjemné a niektoré menej príjemné. Ale poďme po poriadku. Prvé recenzie vraveli, že nás čaká veľmi dobrý komiksový film a že DC konečne ide tou správnou cestou. Z tohto hľadiska som na konci filmu ostal sklamaný.

Začnem však tým pozitívnym – a tým sú jednoznačne obe nové postavy. Sú zaujímavé, vtipné a ich hereckým predstaviteľom sa podarilo dodať im život. Na niekoho môžu pôsobiť ako súhrn všetkých možných klišé, čo sa objavujú v amerických filmoch. Hlavne tých starších. Tu treba dodať, že to mohol byť zámer tvorcov, lebo z  filmu priam srší energia 80. rokov, akú nájdete len vo filmoch z tých čias.

Tu sa dostávame k prvému problému. Občas je na filme vidieť, že si bral príklad nielen z filmových klasík 80. rokov, ale aj veľmi zlých romantických filmov zo stanice Hallmark. Za všetko hovorí záverečná scéna, ktorá je naozaj veľmi veľmi zlá dokonca aj v porovnaní s akýmkoľvek filmom od Rosamundy Pilcherovej.

Druhým veľkým mínusom je samotná predstaviteľka Wonder Woman, herečka Gal Gadot. Áno, nikdy neoplývala veľkým hereckým talentom, avšak v prvom filme pôsobila sympaticky a aj celkom uveriteľne. V pokračovaní už sa tieto jej prvky moc neobjavujú. Špeciálne v scénach, kde sa snaží zdeliť nejaké posolstvo, alebo prehovoriť zápornej postave do duše, to nefunguje. Proste to Gal vôbec neveríte.

Oproti jednotke sa zmenili dve veci. Prostredie a tón filmu. Predtým Diana bojovala na frontoch prvej svetovej vojny a toto prostredie jej náramne svedčalo. Bolo aj dostatočne temné na to, aby bolo vidno, že ide o film DC Comics. Tie vždy mali aj temný tón. Ten už toto pokračovanie nemá vôbec. Popravde som dúfal, že ďalšie pokračovanie by mohlo Dianu zaniesť k druhej svetovej vojne. Nestalo sa. Prišlo k posunu do 80. rokov a tým film stratil na temnosti a priblížil sa skôr k svojim  svetlejším bratom od spoločnosti Marvel. Túto cestu započal už Aquaman a doteraz som názoru, že ubratie temného tónu filmom zo stajne DC Comics škodí. Aj napriek tomu, že milujeme filmy Marvel, nepotrebujeme Marvel 2, chceme niečo odlišné.

Rád by som však túto recenziu zakončil pozitívne a preto rád poukážem na dobre fungujúcu chémiu medzi Gal Gadot a Chrisom Pineom, ktorý opäť stvárňuje Steva Trevora. Určite sa teraz pýtaš, čo tam táto postáva robí? Veď v prvej časti zomrel. Tvorcovia ju vrátili späť, aj keď mi chvíľu trvalo, kým som uznal spôsob, ako to tvorcovia spravili. Steve je aj hlavným zdrojom humoru v tejto snímke. To ako spoznáva novú dobu muž, ktorý žil v časoch prvej svetovej vojny, vie byť naozaj vtipné.

Aby sme to na záver zhrnuli. Wonder Women 1984 ani zďaleka nie je skvelý komiksový film. Dá sa povedať, že pokračuje tam, kde skončil Aquaman. Ak sa vám páčil tento film s Jasonom Momoa v hlavnej úlohe, bude vás baviť aj nová Wonder Woman. Novinka má šťastie, že vyšla v dobe, kedy nevychádzajú žiadne nové veľkofilmy, preto vám odporúčam si ju pozrieť aj napriek jej chybám. Do kina si však budete môcť zájsť až v januári. Možno. Ak by však tento film vyšiel v časoch, ktoré by priali kinám a novým filmom, pravdepodobne by Wonder Woman 1984 ani zďaleka nepatrila k tomu najlepšiemu, čo by ste mohli vidieť v kine.

Pokračujte na ďalší príspevok »